Show Posts
|
Pages: [1] 2 3 ... 34
|
2
|
Μετά τη Σχολή / Στον Στρατό / Re: Αναβολή στην Άσσηρο.
|
on: July 11, 2024, 10:23:11 am
|
PS: αν κάποιο αλάνι θέλει να πάρει αναβολή όπως εγώ και να την κόψει αφού τελειώσει για να πάει στρατό, να ξέρετε ότι μπορείς να την κόψεις μετά από 6 μήνες.
|
|
|
3
|
Μετά τη Σχολή / Στον Στρατό / Αναβολή στην Άσσηρο.
|
on: July 11, 2024, 10:06:19 am
|
Που λέτε παιδιά, υπάρχει τρόπος να πάρεις αναβολή πηγαίνοντας στο στρατόπεδο τη μέρα κατάταξής σου. Παίρνεις χαρτί γιατρού (ή και όχι) και παρουσιάζεσαι στην πύλη τη μέρα που σου λέει το χαρτί. Θα προσπαθήσω να περιγράψω τη διαδικασία που ακολουθήθηκε στην Άσσυρο εν είδει review. Να λάβουμε φυσικά υπ' όψιν ότι μπορεί και να είναι ανάλογα το στρατόπεδο. Για παράδειγμα, η Άσσηρος είναι γενικά βυσματικό στρατόπεδο, παρ' ότι φυσικά πολλά φαντάρια παρουσιάζονται πρώτα εκεί μέχρι να τους στείλουν παραμεθόριο κλπ.
Καταρχάς, αν το κάνεις αυτό, καλό είναι πας νωρίς το πρωί, πριν την ώρα που ανοίγουν οι πύλες, για να είσαι από τους πρώτους. Ο λόγος είναι ο εξής: οι νεοσύλλεκτοι (και οι για αναβολή) χωρίζονται σε 15άδες, οι οποίες κινούνται στη διαδικασία εντός του στρατοπέδου μαζί. Αν είσαι από τις τελευταίες δεκαπεντάδες, ενδέχεται να αργήσετε και να αναγκαστείτε να κοιμηθείτε μια μέρα στο στρατόπεδο επειδή δε θα έχουν προλάβει να σας δώσουν αναβολή.
Μπαίνεις λοιπόν όταν ανοίξει η πύλη και πρέπει να έχεις μαζί σου ταυτότητα και φύλλο πορείας (το χαρτί που σου ήρθε για να παρουσιαστείς). Εγώ είχα ξεχάσει να τυπώσω φύλλο πορείας αλλά το δέχτηκαν με κινητό και το έστειλαν με φαξ σε όλες τις υπηρεσίες που έπρεπε να περάσω (μωρέ μπράααβο).
Εκεί σας χωρίζουν σε 15άδες (συνήθως κάθε δεκαπεντάδα έχει είτε μόνο κόσμο για αναβολή, είτε μόνο κόσμο που θα μείνει) και σας βάζουν στο λεωφορείο να πάτε στο κέντρο του στρατοπέδου (είναι μεγάλο). Πρώτη υπηρεσία είναι η διοικητική, στην οποία πας, διασταυρώνουν στοιχεία, λες γιατί θες αναβολή (χωρίς τίποτα συγκεκριμένο) και μετά σε στέλνουν στο ιατρείο. Από σε στέλνουν στον ψυχολόγο. Πας στον ψυχολόγο, σε ρωτάει τι έχεις, του λες ότι λέει το χαρτί (δε μου το ζήτησε καν) και γράφει παραπεμπτικό για τον ψυχίατρο που γράφει ότι ακριβώς του είπες ότι έχεις. Παρένθεση, ήταν στην ομάδα μου ένα παιδί χωρίς χαρτί γιατρού και ο ψυχολόγος έγραψε κανονικά όσα του είπε το παιδί και το παιδί πήρε κανονικότατη αναβολή χωρίς χαρτί γιατρού.
Στον ψυχίατρο, πας και είναι φουλ τυπική διαδικασία, βλέπει το χαρτί, σε ρωτάει πόση αναβολή θες και στη δίνει. Έπειτα, πηγαίνεις και στο 424 όπου είναι ακόμα πιο εύκολη η αναβολή (εγώ του είπα την αλήθεια, ότι θέλω να τελειώσω διπλωματική και μου είπε εννοείται αγόρι μου, θα βοηθήσουμε). Μετά το 424, γυρνάς με την καναδέζα στο στρατόπεδο, παίρνεις ταυτότητα και φεύγεις.
Ορισμένα σχόλια:
-Έχει τεράστιες αναμονές, βρίσκεις μια καλή σκιά με το τιμ και περιμένεις.
-Κοινωνικοποιήσου. Πρώτα με τα παιδιά της ομάδας, αλλά και τους φαντάρους ή και τα ΕΠΟΠ αν φαίνονται φυσιολογικοί άνθρωποι. Ειδικά τα φαντάρια διψάνε για κουβέντα, αφού είσαι εκεί κάνε λίγο παρέα ρε μλκ. Θα γνωρίσεις και γαμώ τα παιδιά εκεί.
-Αν σε πιάσει το μεσημέρι (που θα σε πιάσει) θα σας στείλουν να φάτε στα μαγειρεία, μην αγχώ. Επίσης όποτε θες, στην αναμονή, πας ΚΨΜ.
-Μη γκρινιάζεις. Το κάνεις απλά πιο δύσκολο για όλους. Πες μαλακίες για να περάσει η ώρα.
-Μην ψαρώνεις. Εκεί μέσα, δεν είσαι φαντάρος. Ακόμα και στους γαλονάδες, μπορείς να μιλάς στον ενικό. Δεν έχεις καμία από τις υποχρεώσεις των φαντάρων. Δεν μπορούν να σε τιμωρήσουν. Ακόμα και φαντάρος να πας, δεν μπορούν να σε κάνουν τίποτα πριν ορκιστείς με την ολοκλήρωση της βασικής εκπαίδευσης. Να δείχνεις όμως σεβασμό.
-Μη φοβού. Θα την πάρεις την αναβολή. Δε σε θέλει ο στρατός. Είναι χεσμένοι πάνω τους ότι μία μαλακία να γίνει μέσα στο στρατόπεδο, θα τους βγάλουν τα κανάλια και θα φάνε ξήλωμα. Είναι τόσο χεσμένοι που ακόμα και ένα παιδί που καθόταν στον ήλιο τον παρακάλεσαν να κάτσει στη σκιά μην πάθει καμιά ηλίαση.
Review:
-Τεχνολογικά μέσα: 9/10. Μόνο wifi δεν είχαν οι μλκες.
-Γραφειοκρατικός μηχανισμός: 8/10. Μια χαρά για στρατό, κλασικά βέβαια πολλές υπηρεσίες και από 'κει φεύγει ένας πόντος. Ο δεύτερος φεύγει επειδή δεν έχουν κόσμο και κάνουν λάθη, αλλά αυτά δε θα σε χαντακώσουν γιατί όλοι ξέρουν ότι γίνονται μαλακίες.
-Ευγένεια: 8/10. Ούτε κωλόψαρα, ούτε νέος, ούτε τίποτα. Ακόμα και ο ΕΠΟΠ που ήταν ο συνοδός μας, μια χαρά. Δεν υπήρξε άνθρωπος που να γνώρισα μέσα (και γνώρισα πολλούς) που να μην ήταν κομπλέ απέναντί μας. Δεν επιδέχονται όλοι καβλάντας βέβαια, αλλά αν τους πεις με χιουμοριστικό τρόπο ότι κάτι είναι λάθος, θα συμφωνήσουν λγκ. Καβλάντα σε στέλεχος ή σε ΕΠΟΠ μόνο αν σε δώσει δείγματα ότι είναι ανοιχτός.
-Χρόνος εξυπηρέτησης: 5/10. Οι υπηρεσίες είναι γρήγορες, αλλά η μετάβασή σου από τη μία στην άλλη είναι αργή. Εμένα βέβαια δε με πείραξε, ίσα ίσα είναι καλή δικαιολογία για να πάρεις άδεια απ' τη δουλειά και να τεκμηριώσεις ότι θα λείπεις όλη μέρα. Άραξε στη σκιά, πάρε τπτ από το ΚΨΜ και καβλάντα. Ο χρόνος εξυπηρέτησης ήταν το βασικό δείγμα ανοργανωσιάς, μαζί με την υποστελέχωση.
-Πρήξιμο: 0/10. Είναι όλοι στα @@@ τους. Ίσως επειδή είναι βυσματικό το στρατόπεδο.
-Φαϊ: 8.5/10. Καλύτερο από λέσχη ΑΠΘ, μαγειρεμμένο απ' τα φαντάρια που γλύτωσαν έξτρα σκοπιές, άρα αναγκαστικά πρέπει να παλέψουν να μείνουν στο πόστο. ΚΨΜ φτηνό. Αφαιρώ 1.5 επειδή είχε πολύ λίγη σαλάτα και το γευστικό προφίλ ήταν βαθύ, αλλά μονοδιάστατο. Παρ' όλα αυτά σε χόρταινε.
-Πιθανότητες να πάρεις αναβολή: 9.5/10. Γενικά, ο μόνος τρόπος να μη σου δώσουν αναβολή είναι να τους τη σπάσεις άπειρα. Που και πάλι αν τρομάξουν ότι μπορεί να γίνει κάτι κακό, θα σε διώξουν.
Πλάκα είχε γενικά. Αν δε θες να δώσεις 50 ευρώ σε γιατρό, πάνε εκεί, πες ότι δούλευες και το έμαθες αργά ότι κατατάσσεσαι και ότι δεν μπορείς να μπεις. Θα σε φτιάξουν. Ο στρατός γενικότερα, μετά τη χούντα, έχει προσπαθήσει να αποκτήσει ένα πιο κοινωνικό προσωπείο (προφανώς όχι τόσο επιτυχημένα) και γι αυτό αν έχεις θέμα δε θα σε τεντώσει. Ειδικά με τόσες αυτοκτονίες φαντάρων. Από 'μένα είναι ένα γεναιόδωρο 8/10.
|
|
|
4
|
Τμήμα-Πανεπιστήμιο-Παιδεία / Κινητοποιήσεις - Πρωτοβουλίες Φοιτητών / Re: Φοιτητικές Εκλογές 22 Μαη
|
on: May 24, 2024, 01:08:56 am
|
Επίσης αν θέλετε σοβαρά αποτελέσματα που καταγράφουν όλες τις πολιτικές δυνάμεις, δείτε τα αποτελέσματα της νΚΑ (είναι η τρίτη οργάνωση νεολαία μαζί με την ΟΝΝΕΔ και την ΚΝΕ που βγάζει πανελλαδικά αποτελέσματα των εκλογών). Το ΑΡΑΓΕ καταγράφεται στην Attack. Η συντριπτική πλειοψηφία των σχολών έχει καταγραφεί, για κάποιες ακόμα προσπαθούμε να επιβεβαιώσουμε. Τους Ηλ-Μηχ ΑΠΘ τους έχει προφανώς όπως και σχεδόν όλη τη Θεσσαλονίκη. https://ekloges.nka.gr/ekloges/?dept=6&year=2024EDIT: δεν περιλαμβάνουμε τις νόθες εκλογές της ΔΑΠ στον υποτιθέμενο "ενιαίο" σύλλογο του ΔΙΠΑΕ και τις εκλογές που διοργανώνει η ΠΑΣΠ εκτός ασύλου στην ΑΣΟΕΕ. Αντίθετα και στα 2 ιδρύματα περιλαμβάνουμε τις εκλογές που διοργανώνουν όλες οι υπόλοιπες δυνάμεις. EDIT2: έχει αποτελέσματα μέχρι και το 2004.
|
|
|
6
|
Τμήμα-Πανεπιστήμιο-Παιδεία / Κινητοποιήσεις - Πρωτοβουλίες Φοιτητών / Re: Τι θέλεις από τη Σχολή σου; Καταλήψεις;
|
on: April 26, 2024, 13:45:20 pm
|
Να προσθέσω ότι όχι απλά δε χάσατε καμία εξεταστική, αλλά όταν στη συνέλευση συζητούσαμε πώς θα βοηθήσουμε τα παιδιά που πλήττονται όντως απ' την κατάληψη δεν ήσασταν εκεί να συζητήσετε.
Όσο για τις φθορές, πείτε μας ποιες είναι. Γιατί εγώ να σας πω για φθορές που έκαναν τα ΕΚΑΜ στη Νομική. Σπασμένα τζάμια και τέτοια.
Τελικά πάντως ποιο δημόσιο πανεπιστήμιο θέλετε; Αυτό που θα γίνει ιδιωτικό;
|
|
|
10
|
Αίθουσα Υποδοχής / Πληροφορίες για τους πρωτοετείς / Re: Πρώτη μέρα στο THMMY: Χρήσιμα Tips
|
on: June 23, 2023, 03:09:28 am
|
1. Οι παρέες που θα κάνετε τον πρώτο μήνα πηγαίνοντας κλασικά στο μπιτ μπαζάρ σιγά σιγά θα σπάσουν σε μικρότερες. Γενικά κάθε έτος έχει 200 άτομα οπότε σίγουρα θα βρείτε ανθρώπους που να ταιριάζετε, απλά μπορεί να μην τους βρείτε αμέσως. 2. Πέραν απ' το πρώτο έτος υπάρχουν άτομα και από άλλα έτη. Πολύ χρήσιμο να κοινωνικοποιηθείτε και επίσης θα σας βγάλει από τη γυάλα του πρωτοετού, Δεν είμαστε πλέον στο σχολείο. 3. Δεν είμαστε πλέον στο σχολείο σημαίνει ότι τα μαθήματα δεν έχουν απουσίες. Επίσης, μπορείς να μπαίνεις και να βγαίνεις από την αίθουσα την ώρα του μαθήματος όποτε γουστάρεις, δεν έχει κανένας καθηγητής δικαίωμα να σε διώξει απ' την αίθουσα, ούτε να σε προσβάλει, ούτε να σε αναγκάσει να του πεις το όνομά σου. Μπορείς μέσα στο μάθημα να βλέπεις το κινητό σου, να τρως πίτσα, να πιεις μπύρα (τρου). Είναι ελεύθερες ακαδημαϊκές διαλέξεις και η ισορροπία βρίσκεται με το να χτίζουμε πραγματικές σχέσεις. Επίσης το ότι λέει κάτι ο καθηγητής δε σημαίνει ότι είναι απόλυτα σωστό. 4. Μην σας δω να διαβάζετε μέσα στο εξάμηνο. Πάτε πιείτε μπύρες, κάντε σεξ, βγείτε βόλτα, μαγειρέψτε όλοι μαζί στα σπίτια. Η φάση με τη σχολή είναι ότι ξεκινάς διάβασμα ένα μήνα πριν την εξεταστική και όλα θα πάνε καλά. Να στηρίζετε το τημμυ, να ανεβάζετε σημειώσεις σας, λύσεις σε θέματα από το διάβασμά σας, τα θέματα της εξεταστικής σας, γιατί θα σας βοηθήσει κι αυτό. Μην είστε ανταγωνιστικοί μεταξύ σας γιατί δε νοιάζεται κανείς. Τα δύσκολα μαθήματα τα διαβάζουμε σε ομάδες, με άτομα από πολλά έτη. Στο καμαράκι πάντα γίνεται αυτό και εκεί φαίνεται ποιος είναι καλός και ποιος όχι, ανάλογα με το πόσο βοηθάει. Στην εξεταστική είναι ο καθηγητής vs όλη τη γνώση, εμπειρία και συνεργασία που μπορεί να έχει το έτος. Κάθε άνθρωπος είναι καλός σε διαφορετικό μάθημα ή και τομέα. Επίσης κατανοητό κάποιοι να φοβάστε, αλλά μη φοβάστε, κανείς δε θα σας διαγράψει. Οι διαγραφές στα ν+2, ν+3 έχουν ψηφιστεί 5 φορές από το 1974 μέχρι σήμερα και θα χαρείτε να μάθετε ότι παραλίγο να έχουμε νεκρό στο ΑΠΘ για να μην εφαρμοστούν τόσο αυτές, όσο και όλος ο νόμος 4777. Αν πάνε να διαγράψουν κόσμο, έχουμε τρόπο να το μπλοκάρουμε.5. Η σχολή δεν είναι μόνο μάθημα και εξετάσεις. Υπάρχει το καμαράκι, η κινηματογραφική ομάδα, ο ραδιοφωνικός σταθμός και φυσικά ο φοιτητικός σύλλογος. Γίνονται πάρτυ ειδικά στο Πολυτεχνείο. Γίνονται πολιτικές και επιστημονικές εκδηλώσεις. Εγώ όταν ήμουν πιο μικρός ερχόμουν 10 το πρωί σχολή και έφευγα 1.30 το βράδυ γιατί είχε φουλ πράγματα να κάνεις. Ο φοιτητικός σύλλογος είναι το συνδικαλιστικό μας όργανο και είναι ο τρόπος να διεκδικούμε και να έχουμε και φωνή στην κοινωνία. Κάνει γενικές συνελεύσεις και εκλογές κάθε χρόνο, όπως γίνεται σε όλες τις σχολές και έχει τεράστια σημασία να τις στηρίζουμε. Γενικά γνωρίστε και τις πολιτικές δυνάμεις της σχολής, δεν κάνει καθόλου κακό, απλά να προσπαθείτε πάντα να καταλαβαίνετε σε ποιο κομμάτι του πολιτικού φάσματος κινούνται, γιατί όλες κάπου κινούνται. Στο πανεπιστήμιο γενικά πέρα από γνώση αποκτάς πολιτιστικό κεφάλαιο, φιλοσοφία, πολιτική σκέψη και αντίληψη. 6. Δεν νοιάζεται κανείς για το πόσο γράψατε πανελλήνιες, με τι θέση μπήκατε στη σχολή, αν πήγατε στην Ολυμπιάδα Φυσικής κλπ. Βασικά άντε τον πρώτο μήνα που ακόμα θα κοινωνικοποιείστε μπορεί να το συζητάτε λίγο γιατί δεν θα έχετε άλλα κοινά. Το λέω και λίγο από προσωπική πείρα. Το ωραίο της υπόθεσης είναι ότι σίγουρα θα βρεις κόσμο που μοιράζεστε κοινά επιστημονικά ενδιαφέροντα. Αλλά σε γενικές γραμμές δεν υπάρχει κάποιο παράσημο. Αυτό που μετράει είναι να είσαι κομπλέ και ξηγημένο παιδί και από τέτοια έχουμε αρκετά. 7. Ο βαθμός του πτυχίου δεν παίζει σχεδόν κανένα ρόλο. Αν έχεις 7 και πάνω κάνεις ότι διδακτορικό γουστάρεις, Αυτό σημαίνει ότι με δεδομένο το 10 στη διπλωματική, θες αν θυμάμαι καλά 6.7 μέσο όρο( ![Wink](https://www.thmmy.gr/smf/Smileys/default_dither/wink.gif) . Μην κόβετε μαθήματα αν δε σας άρεσε ο βαθμός σας. Μετά που θα δυσκολευτείτε θα το μετανιώσετε. Επίσης είναι πολύ σπαστικό να κόβει κόσμος μαθήματα. 8. Δεν έχετε μπει σε κάποιο κλαμπ με διάνοιες. Στη σχολή το μέσο IQ είναι κατά πάσα πιθανότητα το ίδιο με το μέσο όρο της κοινωνίας. Θα καταλάβετε σύντομα ότι για να πας καλά στα μαθήματα (ή και στις πανελλήνιες) τα βασικά πράγματα που παίζουν ρόλο είναι το χρήμα, ο χρόνος, το πολιτιστικό κεφάλαιο και το μεράκι. 9. Δε θα γίνουμε Elon Musk. O Elon Musk ήταν ήδη πλούσιος και γενικά είναι και λίγο καραγκιόζης που κλέβει ιδέες ανθρώπων. Εμείς είμαστε αυτοί από τους οποίους θα κλέβει τις ιδέες, στην καλύτερη. Μην ακούτε τους γονείς σας που σας λένε ότι μέσα απ' αυτή τη σχολή θα παίρνετε στο μέλλον 3 χιλιάρικα το μήνα, σας λένε μαλακίες επειδή επί ΠΑΣΟΚ όντως συνέβαινε αυτό. Πλέον οι μηχανικοί δεν είναι μικροαστικός κλάδος, βγαίνουμε κανονικά εργαζόμενοι με μπλοκάκι ή μισθωτοί, με μέσο μισθό με το που βγεις αγορά εργασίας τα 900-1000 ευρώ. Χαμηλά τη μπάλα. Επίσης έχουμε ένα κάρο επαγγελματικά δικαιώματα, όντως, αλλά στην πράξη τα περισσότερα δεν τα χρησιμοποιούμε. Τέλος, όπως εμείς σας αφήνουμε ένα πτυχίο σχεδόν άθικτο, έτσι πρέπει κι εσείς να το κρατήσετε για τις επόμενες γενιές και αυτό μπορεί να σημαίνει πορεία, κατάληψη, σπασίματα συνεδριάσεων του ΤΕΕ, συγκρούσεις. Γενικά τίποτα δεν χαρίζεται, ούτε το αξιοπρεπές πτυχίο, ούτε ο μισθός, ούτε τα δικαιώματά μας. 10. Η σχολή είναι σε μεγάλο βαθμό υποχρηματοδοτούμενη και μπάχαλο. Αυτό συμβαίνει εδώ και τουλάχιστον 10 χρόνια επειδή το κράτος κόβει λεφτά απ' την παιδεία. Ότι άλλο σας πουν είναι φούμαρα. +1 Προσοχή με τις επιστημονικές ομάδες. Υπάρχουν διάφορα είδη: η Aristurtle, η ART και άλλες φτιάχνουν πράγματα, συμμετέχουν σε διαγωνισμούς κλπ. Για να μπεις όμως θέλει να χάσεις τουλάχιστον 2 χρόνια απ' τη σχολή, να δουλεύεις ώρες και όλο αυτό για να μπει κάτι στο βιογραφικό σου. Χώρια τον ανταγωνισμό που παίζει εσωτερικά σε αυτές τις ομάδες. Η BEST από την άλλη είναι διεθνής ομάδα και κάνει επιστημονικές ημερίδες. Κατά τη γνώμη μου έχει νόημα μόνο αν σε ενδιαφέρει η συγκεκριμένη ημερίδα αλλά δεν αξίζει νομίζω να μπλέξεις ενεργητικά. +2 Μέσα στα δικαιώματά σας είναι να τρώτε τζάμπα στη λέσχη όπως όλοι-ες μας. Κάθε χρόνο η εργολαβία λέει να κάνει το πρώτο έτος κάρτα σίτισης για να μπορεί να φάει. Αυτά είναι μαλακίες, έχουμε κερδίσει όλος ο κόσμος να τρώει στη λέσχη και απλά κάθε χρόνο κάνουν μια απέλπιδα προσπάθεια να τρώνε μόνο τα άτομα που έχουν κάνει δήλωση κάρτας σίτισης. Παρ' όλα αυτά όπως και να 'χει, μπαίνεις κανονικά. Μην ψαρώνετε.
|
|
|
13
|
Χαλαρή συζήτηση - κουβεντούλα / Πολιτικά / Re: Εκλογές Μαΐος 2023
|
on: May 20, 2023, 04:25:02 am
|
Παιδιά το κυβερνητικό πρόγραμμα ήδη προαποφασισμενο είναι και το έχει ανακοινώσει ο Στουρναρας. Μην χαραμιζετε την ψήφο σας σε κόμματα που έχουν σκοπό να κυβερνησουν. Και ναι, το ΜΕΡΑ25 είναι μέσα σε αυτά.
ΑΝΤΑΡΣΥΑ στους δρόμους και στις κάλπες γιατί ο Μητσοτάκης μας έδωσε στο πιάτο τι πρέπει να κάνουμε, όταν έκανε διάγγελμα για τα Τέμπη: "εκ μέρους της κυβέρνησης και όλων των προηγούμενων κυβερνήσεων ζητάω συγνώμη". Έχουν χεστει πάνω τους ότι θα απονομιμοποιηθει και θα κλονίσει σύσσωμο το πολιτικό σύστημα και για να γίνει αυτό δεν πρέπει να το αφήσουμε να σταθεροποιηθει στις εκλογές. Και επίσης πρέπει μετά τις εκλογές το κίνημα να βγει με πολιτικά αιτήματα ανατροπής και να τα παλεψει στο δρόμο.
Επίσης να ενημερώσω ότι με χωσαν υποψήφιο βουλευτή με την ΑΝΤΑΡΣΥΑ στην Α' Θεσσαλονίκης. Εμείς καριέρα δεν κάνουμε (αν θέλαμε να κάναμε μπορούσαμε να πάμε αλλού και να την κάναμε) ούτε μοιράζουμε καρτουλες με τις φάτσες μας αλλά έχουμε όντως κάτι να πούμε στον κόσμο. Γι αυτό είμαστε το 7ο κόμμα στην Ελλάδα σε αριθμό υποψηφίων και γι αυτό μας έχουν ρίξει μαύρο ή ακόμα και λογοκρισία όλα τα ΜΜΕ.
Οπότε ριχτε το ΑΝΤΑΡΣΥΑ. Αν οι εκλογές μπορούσαν να αλλάξουν τον κόσμο προς το καλύτερο θα ήταν παράνομες. Το ίδιο ισχύει για την αποχή. Οι εκλογές μπορούν να αλλάξουν τα πράγματα προς το χειρότερο και δεν πρέπει να το αφήσουμε αυτό, πρέπει ενεργητικά να ριξουμε μαύρο στο σάπιο πολιτικό σύστημα γιατί έτσι μόνο θα συνεχίσει ο κλονισμός του, για να άνοιξει το κενό εξουσίας και αυτό να το καλύψει ο λαός, με επανάσταση.
|
|
|
|