Πολυτεχνικές σχολές στην Κύπρο

(1/3) > >>

Florence:
Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς για τις πολυτεχνικές σχολές στην Κύπρο. Έχω δει πως υπάρχουν δύο πανεπιστήμια με πολυτεχνικές. Έχει το Πανεπιστήμιο Κύπρου και το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου.
Ποιο είναι καλύτερο; Έχω δει πως διαφέρουν λίγο οι τίτλοι των σχολών, καθώς επίσης και ότι τα μόρια στο τεχνολογικό είναι πιο υψηλά. Με ενδιαφέρει να μάθω για προπτυχιακό επίπεδο.

malappapas:
Το Παν.Κυπ είναι σαν το ΑΠΘ και το Τε.Πα.Κ σαν το Πα.Μακ. (Όχι κατά γράμμα αλλά κατάλαβες τι εννοώ) Εννοείται το Παν.Κυπ είναι το καλύτερο των 2 αλλά κατά τη γνώμη μου εξακολουθεί να ισχύει ΑΠΘ>ΠανΚυπ.

Singularity:
Επίσης να σημειωθεί ότι η πολιτική σχολή σαν κτήριο ακόμα δεν εχει κτιστεί. Κάνουν μαθήματα σε άλλες σχολές.

Ακομα κατι που ίσχυε οταν ειχα περάσει εγω, η ίδια σχολή ειναι χωρισμένη σε 2 υποσχολες οπως εμείς έχουμε τους τομείς μας πχ. Το περίεργο ειναι ότι την υποσχολη την επιλέγεις σαν σχολή στο μηχανογραφικό σου. Δηλαδή εγώ είχα πρώτη επιλογή "Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και Μηχανικος Υπολογιστών(Μηχανικός Ηλεκτρονικών Υπολογιστών)" και δεύτερη "Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και Μηχανικος Υπολογιστών(Ηλεκτρολόγος Μηχανικός)" Δεν ξέρω αν μπορείς να αλλάξεις την απόφαση σου αφότου μπεις στη σχολή, γιατί υπήρχε και μεγάλη διαφορά στα μόρια που υπήρχαν μεταξύ τους.

Ειναι 4 χρόνια η σχολή και οσα παιδιά ξέρω απο εκεί λένε οτι ειναι δύσκολη σχολή και οτι γενικά εχουν ξενερώσει λίγο.
sent from mTHMMY 

RioCompiler:
Quote from: Singularity on July 03, 2020, 17:06:03 pm

Επίσης να σημειωθεί ότι η πολιτική σχολή σαν κτήριο ακόμα δεν εχει κτιστεί. Κάνουν μαθήματα σε άλλες σχολές.

Ακομα κατι που ίσχυε οταν ειχα περάσει εγω, η ίδια σχολή ειναι χωρισμένη σε 2 υποσχολες οπως εμείς έχουμε τους τομείς μας πχ. Το περίεργο ειναι ότι την υποσχολη την επιλέγεις σαν σχολή στο μηχανογραφικό σου. Δηλαδή εγώ είχα πρώτη επιλογή "Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και Μηχανικος Υπολογιστών(Μηχανικός Ηλεκτρονικών Υπολογιστών)" και δεύτερη "Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και Μηχανικος Υπολογιστών(Ηλεκτρολόγος Μηχανικός)" Δεν ξέρω αν μπορείς να αλλάξεις την απόφαση σου αφότου μπεις στη σχολή, γιατί υπήρχε και μεγάλη διαφορά στα μόρια που υπήρχαν μεταξύ τους.

Ειναι 4 χρόνια η σχολή και οσα παιδιά ξέρω απο εκεί λένε οτι ειναι δύσκολη σχολή και οτι γενικά εχουν ξενερώσει λίγο.
sent from mTHMMY 


define "Δυσκολη Σχολη"

Στο ΠανΚυπ γίνεται ξεχωριστά το προπτυχιακό και το μεταπτυχιακό. Αν δεις το προγραμμα σπουδών για το μεταπτυχιακό είναι σχεδον ιδιο με το 4ο-5ο έτος του ΑΠΘ σε μαθήματα.
sent from mTHMMY 

Singularity:
Quote from: RioCompiler on July 03, 2020, 17:10:59 pm

define "Δυσκολη Σχολη"

Στο ΠανΚυπ γίνεται ξεχωριστά το προπτυχιακό και το μεταπτυχιακό. Αν δεις το προγραμμα σπουδών για το μεταπτυχιακό είναι σχεδον ιδιο με το 4ο-5ο έτος του ΑΠΘ σε μαθήματα.
sent from mTHMMY 


χαχαχαχαχ ήμουν σίγουρος θα απαντούσε κάποιος απο εσας.

Εν στοτσι αλλα οι πιο στοτσι που την βιλλια που τρωμε δαμεσα.
sent from mTHMMY 

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page