Πολυτεχνικές σχολές στην Κύπρο

<< < (3/3)

Singularity:
Quote from: Florence on July 04, 2020, 13:27:35 pm

παρατήρησα ότι σε κάποιες σχολές του ΤεΠαΚ οι βάσεις είναι λίγο πιο υψηλές από του ΠανΚυπ...Δεδομένου ότι είναι καλύτερο δε θα έπρεπε να έχει υψηλότερες βάσεις από το άλλο?


οι βάσεις για Κύπρο είναι γενικά λίγο περίεργη φάση. Ο λόγος ειναι οτι πολλοί εξασφαλίζουν θέσεις αλλά δεν τις κρατούν και γίνεται η λεγόμενη 2η κατανομή. Ασπουμε εγω δεν κράτησα τη θέση μου γιατί ηξερα ότι περνούσα Ελλάδα και απο τη στιγμή που δεν ήθελα να μείνω Κύπρο άφησα τη θέση μου για κάποιο άλλο που ηταν επιλαχόν.

Αυτό συμβαίνει σε όλες τις σχολές (εκτός ίσως ιατρικής) αλλά λόγο του ότι το πανεπιστήμιο Κύπρου έχει πιο μεγάλες πληθυσμιακά σχολές με υψηλότερες βάσεις, ειναι οξύτερο το φαινόμενο ατόμων να αφήνουν τις θέσεις τους αφου ειναι και περισσότεροι και έχουν εξασφαλίσει θέσεις σε σχολές της Ελλάδας ή Αγγλίας Γερμανίας κλπ. Μερικές φορές γίνεται και 3η κατανομή και πάλι δεν γεμίζουν οι θέσεις.

Σε αυτό που είπε ο Τζιμ Χαλπερτ πάντως να προσθέσω οτι το πανεπιστήμιο Κύπρου ειναι εκτός του κέντρου, ειναι στην Αγλαντζιά που ουσιαστικά ηταν κωμόπολη πριν μερικά χρόνια. Το ΤΕΠΑΚ απο την άλλη ειναι στην καρδιά της Λεμεσού η οποία έχει και τη καλύτερη νυκτερινή ζωή.

Εγώ προσωπικά δεν θα σπούδαζα Κύπρο με τη καμία, αλλα ίσως να είναι επειδή την έχω βαρεθεί τόσα χρόνια. Αν δεν σε πειράζει να σε λένε ολοι Καλαμαρά θα περάσεις καλά πάντως.
sent from mTHMMY 

koumanas:
Για Πανεπιστήμιο Κύπρου, ακούω καλά πράγματα και τώρα χτίζουν και τη νέα Πολυτεχνική σχολή (μεγάλη ιστορία για αυτό το κτήριο αλλά δεν είναι του παρόντος), άρα θα είναι κομπλέ από θέμα εγκαταστάσεων.

Το επίπεδο δυσκολίας να ξέρεις δεν είναι στάνταρ. Ο λόγος είναι ότι είναι μικρά τα τμήματα, περίπου 50 άτομα, και το ποσό δύσκολο είναι εξαρτάται από τους φοιτητές. Πχ στα πρώτα χρόνια, πήγαιναν εκεί όσοι δεν περνούσαν Ελλάδα ή κάπου στο εξωτερικό, με χαμηλότερους βαθμούς πρόσβασης, συνήθως. Οπόταν, προσαρμόστηκαν οι καθηγητές στο επίπεδο που βρήκαν(σα συνέχεια του Λυκείου ένα πράμα), κι αυτό το είπε καθηγητής του ΠΚ.

Εκεί δεν έχουν Σεπτέμβρη κι αν κοπεις μάθημα το παρακολουθείς ξανά, με παρουσίες πάντα! Οπόταν οι καθηγητές δεν κόβουν εύκολα τους φοιτητές. Άσε που αν κάνουν καμιά μαλαγανια, τους καταγγέλλουν απ ευθείας (τύπου διόρθωση ανεμιστήρας κλπ) και κάνεις δε θέλει να το ρισκάρει. Επίσης ο καθηγητής ξέρει όλους τους φοιτητές από το μάθημα, λόγω του μικρού αριθμού, άρα δύσκολα θα σε αδικήσει, εφόσον κάνεις καλή δουλειά όλο το εξάμηνο.

Σιγά σιγά όμως ανεβαίνει στην προτίμηση των Κυπρίων φοιτητών, για προπτυχιακό και ίσως τους παίρνει να ανεβάσουν λίγο τη δυσκολία. Άμα δεν πας, όμως, δε μπορείς να ξέρεις.
sent from mTHMMY 

Navigation

[0] Message Index

[*] Previous page