ΠΡΕΠΕΙ ΟΙ ΠΑΡΑΤΑΞΕΙΣ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΜΟΡΦΗ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΗΜΕΡΑ;;;;

(1/5) > >>

Aurelius:
Αληθεια εσεις τι πιστευετε;;; Πρεπει να υπαρχουν παραταξεις του στυλ ΔΑΠ,ΠΑΣΠ, ΠΚΣ πουη γραμμη τους καθοριζεται απο ανωτερα κεφαλια. Δηλαδη για εμας αλλοι να αποφασιζουν;;;
Σιγουρα υποστηριζω την πολυφωνια και την διατυπωση ολων των αποψεων απο οποιαδηποτε μερια αλλα δεν μπορω να δεχτω την αμεση συνδεση της εκαστοτε παραταξης με το αντιστοιχο πολιτικο κομμα. Ας λλει ο καθενας οτι θελει αλλα να το λεει οχι επειδη το λεει η ΔΑΠ ή ΠΚΣ ή ΠΑΣΠ.
Αυτο που θελω να πω ειανι οτι ο καθενας υποστηριζει ενα κομμα, επειδη αυτο ψηφιζουν οι γονεις του η επειδη αυτο πρεπει να ψηφιζει αφου μπηκε πολυτεχνει και πολυτεχνειο=ανστροπη+επνασταση.Χωρις να σκεφτεται ο ιδιος τι πιστευει ( για να μη βγαλω την ουρα μου απεξω και γω το εκανα1 τη πρωτη φορα οντας ψαρωμενος πρωτοετακος). Γι ολα αυτα πιστευω οτι φταιει οτι ΔΑΠ=ΝΔ ΠΑΣΠ=ΠΑΣΟΚ και ΠΚΣ=ΚΚΕ.
Και πες παει στο διαολο να ψηφισεις ΠΚΣ, και καλα οτι το σκεφτηκες και δεν αποφασισες με βασει αυτο που ψηφιζουν οι γονεις σου(δεν γινεται το 6-10% δεν ξερω ακριβως που παιρνει το ΚΚΕ να εχει παιδια ηλεκτρολογους.). Ειναι λογικο πρωτα να μπαινεις στην ΠΚΣ και υστερα να σου δινουν βιβλιο να μαθεις τι ειναι ο κομμουνισμος;;; Καλα δεν μιλαμε για αυτους που ψηφιζουν οποιονδηποτε(ειτε ΔΑΠ κυριως ειτε ΠΑΣΠ ειτε ΠΚΣ) και που δεν ξερουν καν τι προτεινουν αυτοι τους οποιους ψηφιζουν. Γινεται να ψηφιζει η μιση σχολη ΔΑΠ χωρις η ΔΑΠ ποτε να εχει βγαλει ουτε μια ανακοινωση για τις αποψεις της;;;; Γιατι το μονο που εχω δει απο ΔΑΠ και ΠΑΣΠ ειναι PARTY στο COLONIAL 10-1 (ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΡΥΦΑΙΟ) STOP THINKING START DANCING. Ναι γιατι τους εφαγε η πολλη σκεψη με τοσα πολλα που προτειναν και ειπαν να ξεδωσουν λιγο. Ας υπαρχει μαι παραταξη που το ονομα της να μη θυμιζει ΠΑΣΟΚ, ΚΚΕ, ΝΔ. Να μπουν και λιγο στον κοπο οι "ακαδημαικοι", υποτιθεται σκεπτομενοι πολιτες της ελληνικης κοινωνιας.

Aurelius:
Και ας το προχωρησω και λιγο παραπερα. Εινα σωστο, σας αρεσει, γουσταρετε που ολοι οι τοιχοι ειναι γεματοι αφισες;;; Η που τις βγαζουν και μετα μενουν οι κολλες. Δεν γινεται δηλαδη να υπαρχει ενας πινακας για τον καθενα που να κρεμαει οτι θελει. Ενα για καθε κομμα. Δηλαδη πρεπει να κρεμασουν 25 αφισες σε καθε τοιχο οτι θα γινει παρτυ η οτι θα γινει πορεια η απεργια. Δεν μπορουμε να το καταλαβουμε με την μια αφισα. Ολα αυτα μου θυμιζουν πλυση εγκεφαλου στυλ ΚΟΚΑ ΚΟΛΑ που ελεγε συμφωνα με ερευνα οτι αν η ταχυτητα επαναληψης του "μοτο" της κοκα κολα ειανι μικροτερη απο 1 sec( μου φαινεται 0.35 secγια την ακριβεια)  εντυπωνεται στο υποσυνειδητο του θεατη και αγοραζουν πιο πολυ κοκα κολα στο διαλειμμα της ταινιας. Ετσι και εδω οσες περισσοτερες αφισες τοσο πιο επιτυχης πλυση εγκεφαλου. Γιατι 50 ιδιες αφισες δεν λεγονται ενημερωση σε καμια περιπτωση.

~Michelle~:
Εχεις δίκιο φιλε μου αλλά... φωνή βοώντος εν τη ερήμω... :(

JAs0n-X:
πιστεψε με πολλοι συμφωνουμε μαζι σου...ωστοσο ολους μας διακατεχει αυτο το κλιμα απαθειας.
Ασε μωρε κ τι με νοιαζει εμενα...απλα αδιαφορω για τις κωλοαφισες τους..
αδιαφορω κ για τις κολλες κ τη βρωμα....σπιτι μου ειναι...?
αδιαφορω κ για το κλιμα που διαμορφωνουν οι παραταξεις σε ενα πανεπιστημιο.
αλλα δεν νομιζω οτι ποτε αυτο θα αλλαξει...παντα θα δημιουργουνται ομαδες...οποτε ολο κ καποια ομαδα θα εχει συγκεκριμενες αποψεις κ ιδεολογιες οποτε να το παλι το κομμα!!
Τωρα αυτο που μπορει να γινει ειναι καποιος να περιορισει τη δραση τους...κ δεν εννοω σε ιδεες (αν κ μαλλον εχουν στερεψει κ αυτες απο μερους τους) αλλα τουλαχιστον σε αυτο το διαδικαστικο θεμα των αφισσων!
Βεβαια απ την αλλη σκεφτομαι εδω δεν νοιαζονται οι υπευθυνοι που αντικρυζουν αυτον τον χωρο για χρονια κ θα τον βλεπουν για πολλα περισσοτερα ακομα (εννοω πρυτανεις, προεδρους κλπ) θα νοιαστω εγω που θα φυγω σε δυο τρια χρονακια??
Αλλα αποτι φαινεται αυτη ειναι η μονη λυση. . .να νοιαστουμε εμεις οι ιδιοι οι φοιτητες...
κ εδω τιθεται το ερωτημα....ΠΟΙΟΣ ΤΑ ΒΑΖΕΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ??
εχεις σκεφτει τι θα χρειαζοταν για να απαγορευτει η αφισσοκολληση...
τι κινημα θα επρεπε να δημιουργησεις??
αμα κατσεις κ το σκεφτεις αμεσως στο μυαλο σου ερχονται οι πρωτες 4 γραμμες του ποστ μου.  ;)


Edit: Σε οσα ειπες να προσθεσω κ την ΑΚΡΩΣ ΚΑΚΗ ΑΙΣΘΗΤΙΚΗ ΤΩΝ ΑΦΙΣΣΩΝ! Ξερεις ποσο μου κακοφαινεται οταν γυριζω απ το πανεμορφο κ καθαρο νησακι μου σε μια πολυ γεματη αφισσες αναρχικων, κομματοσκυλων, φροντιστηριων κλπ....η ολη πολη για καποιον ξενο δειχνει πολυ βρωμικη με την ολη αυτη κατασταση κ ισως αυτο θα επρεπε χρονια τωρα να ανησυχει τους υπευθυνους αλλα κ αυτους που τους ψηφιζουν!!

electroSOK:
Quote from: JAs0n-X on February 28, 2005, 18:16:06 pm

αλλα δεν νομιζω οτι ποτε αυτο θα αλλαξει...παντα θα δημιουργουνται ομαδες...οποτε ολο κ καποια ομαδα θα εχει συγκεκριμενες αποψεις κ ιδεολογιες οποτε να το παλι το κομμα!!
Τωρα αυτο που μπορει να γινει ειναι καποιος να περιορισει τη δραση τους...κ δεν εννοω σε ιδεες (αν κ μαλλον εχουν στερεψει κ αυτες απο μερους τους)Quote



Να συνεχίσω λίγο τη σκέψη του Ιάσωνα έτσι ώστε να προκύψει αυτό που πιστεύω:

Κόμματα θα υπάρχουν πάντα γιατί πάντα θα δημιουργούνται ομάδες ανθρώπων που για διάφορους λόγους θα θέλουν να παρέμβουν στο πολιτικό γίγνεσθαι. Για μένα το σωστό κόμμα είναι αυτό που λειτουργεί από κάτω προς τα πάνω, δηλαδή λειτουργεί σαν χωνευτήρι ιδεών και όχι σαν επιβολέας απόψεων. Βέβαια, αυτό δεν σημαίνει ότι αρκεί να υπάρχει ένα μόνο κόμμα, υπάρχουν διάφορα κόμματα και το καθένα έχει γενικότερα τη δικιά του κοσμοθεωρία, αλλά ως εκεί. Θα πρέπει να βρει τη χρυσή τομή ώστε και να μην παρεκλίνει από την γενική κοσμοθεωρία του, αλλά και να δέχεται πολλές και καινούριες ιδέες. Ο λόγος που σήμερα τα κόμματα στερούνται από ιδέες είναι ακριβώς γιατί έχουν μια λειτουργία από πάνω προς τα κάτω (και αυτός είναι και ένας από τους λόγους που ο κόσμος αδιαφορεί για την πολιτική (αλλά στο τέλος του ρχεται μπουμερανγκ)). Οπότε, πιστεύω ότι είναι μονόδρομος να αλλάξουν τα κόμματα και προσεγγίσουν την εικόνα ενός κόμματος με λειτουργία από κάτω προς τα πάνω.

(νομίζω αυτή τη φορά ήμουν σχετικά σύντομος!!  :P  )

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page