ΠΡΕΠΕΙ ΟΙ ΠΑΡΑΤΑΞΕΙΣ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΜΟΡΦΗ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΗΜΕΡΑ;;;;

<< < (2/5) > >>

electroSOK:
Προφανώς έκανα κάποιο λάθος..Τα λόγια μου στο προηγούμενο post ξεκινάνε από το δεύτερο quote..!


Κάτι που θέλω να προσθέσω:

Quote from: aliakmwn on February 24, 2005, 21:35:49 pm

Αλλωστε, γιατι να γινει αλλιως? Ετσι δεν ειναι οργανωμενο και το πολιτικο συστημα στη χωρα? Πώς θα μπορουσε να διαφοροποιηθει μεσα στα Πανεπιστημια?


Μην είσαι τόσο απαισιόδοξος aliakmwn.. Αυτήν την αλλαγή προσπαθούν να φέρουν πρωτοβουλίες όπως αυτή της επιτροπής 3ου έτους. Αλλιώς, θα πηγαίναμε εξ' αρχής σπίτια μας.

BOBoMASTORAS:
.

Aurelius:
Παιδια εχω να κανω πρωτον μια παρατηρηση και μια ερωτηση
BOB MASTORA τι ετος εισαι;;; Γιατι οι περισσοτεροι που ασχολουνται ειναι το τριτο ετος . Ουτε πιο μεγαλοι ουτε πιο μικροι και αυτο ειναι κακο. Αν εισαι και εσυ τριτο ετος ειναι ακομη πιο χαρακτηριστικη η κατασταση.
Λοιπον κομματα θα δημιουργουνται παντα γιατι αυτη ειναι η φυση του ανθρωπου. Αν δουμε γενικοτερα το πλαισιο στο οποιο λειτουργουσαν οι ανθρωποι, ηταν ανεκαθεν με την επιβολη αποψεων πανω στους υπολοιπους ανθρωπους. Πολυ παλια ηταν η βασιλεια(Μυκηνες), αργοτερα εγινε ολιγαρχια-αριστοκρατια, μετα αθηναικη δημοκρατια, μετα παλι βασιλεια(Βυζαντιο), μετα δικτατορια-φασισμος(Μεσαιωνας), μετα αναρχια-δημοκρατια(Γαλλικη επανασταση) και μετα απο πολλα πολλα ξεφτιλισμενη δημοκρατια(στις περισσοτερες χωρες και με βαθμο διακυμανσης-τη χειροτερη δημοκρατια εχουν ΗΠΑ και Τουρκια για διαφορετικους λογους). Σε ολες τις περιπτωσεις, εκτος της αθηναικης δημοκρατιας που ηταν το προτυπο δημοκρατιας, το αυθεντικο, σε ολες τις περιπτωσεις υπηρχε με τον εναν η τον αλλον τροπο επιβολη αποψεων. Στην αρχη ηταν η αποψη του βασιλια-αν δεν συμφωνουσες κρεμασμα, το ιδιο με την ολιγαρχια, το ιδιο στον Μεσαιωνα-αν δεν συμφωνουσες στην πυρα-αλλαξαν οι μεθοδοι εξοντωσης γινομενοι πιο εντυπωσιακοι, μετα την γαλλικη επανασταση η ναπολεοντεια δημοκρατια που μοιαζει με την σημερινη σε πιο ωμη εκδοση, και φτανουμε στην χυδαια δημοκρατια του σημερα. Σημερα λοιπον εχουμε αλλες μεθοδους επιβολης. Σημερα οργανωνομαστε σε κομματα και οτι λεει το κομμα αυτο ειναι και δεν μπορουμε να πουμε τιποτα αλλο. Σημερα η μεθοδος επιβολης στους πολλους ειναι να γινουμε εμεις πολλοι και να επιβαλλουμε οτι θελουμε. Σημερα δεν μπορουμε να σκοτωσουμε τους αντιπαλους μας(γιατι αυτο αντικειται στον ηθικη και στους νομους της Ελλαδας, ενω σε αλλες χωρες αυτο γινεται κατα κορον), αλλα δεν τους αφηνουμε να μιλησουν και να ακουστουν. Γιατι πως να ακουστει μια γνωμη, αν οι "ακουομενες" γνωμες ειν ι 300(οσοι οι βουλευτες) και αντε και οι δημοσιογραφοι;;; Πως να ακουστει μια γνωμη οταν πρεπει ντε και καλα να βρεις καμια 500αρια χιλιαδες να την υποστηριξουν. Πως να ακουστει η δικη μας γνωμη οταν ο ΠΚΣιτης θα αρχισει να γαυγισει και να μη σ αφηνει να μιλησεις;;; Πως να ακουστει η δικη μας γνωμη οταν ο ΔΑΠιτης η ο ΠΑΣΠιτης θα σε "ναρκωνει" με παρτυ και θα σου λεει κοιτα ποσο ζελε εχω στο μαλλι μου(φαινεται θα αναπληρωνει το κενο εγκεφαλου) ψηφισε αυτα που σου λεω, αυτο δ ψηφιζουν και οι γονεις σου;;; Εμεις οι απο πανω τα βγαλαμε και ειναι σωστα...
Ολα αυτα μου θυμιζουν στη τελικη ενα στιχακι, νομιζω του Παπακωνσταντινου, που λεει "φοβαμαι για αυτα που θα γινουν για μενα χωρις εμενα". Και αυτο ισχυει για ολους και για ολα τα κομματα. Και ας λενε οι ΠΚΣιτες οτι ειναι αντιεξουσιαστες και εναντια στο κεφαλαιο-αφου αυτοι πανω απο ολα ειναι η εξουσια που μας δινει "μασημενη, δηθεν υγιεινη" τροφη.
Και υστερα να ξερετε οτι το πανεπιστημιο ειναι μικρογραφια της κοινωνιας η μαλλον "μεσαιο"-γραφια γιατι μικρογραφια ειναι το σχολειο. Αν δε μαθουμε εδω αυτα που πρεπει να γνωριζουμε για απεξω, τοτε θα ειμαστε ξυλα απελεκητα κι ας εχουμε βγαλει Μ.Ο. 9.67893734. Γιατι λενε(η μαλλον λεγαν και θα το εξηγησω στη συνεχεια) εξω ανθρωποι που δεν πηγαν πανεπιστημιο:" πο πο κοιτα μορφωμενος ανθρωπος ειναι, θα λεει σωστα πραγματα";;; Γιατι γινεται αυτο;;;; Γιατι ακριβως μορφωση δεν ειναι μονο να ξερεις ηλεκτρονικη η ηλεκτρομαγνητικα κυματα. Δεν θα ειναι σωστα αυτα που λες επειδη ξερεις διαφορικους τελεστες. Θα ειναι σωστα γιατι θα εχεις μαθει να σκεφτεσαι, θα εχεις μορφωθει. Και μορφωνομαι σημαινει αποκταω μορφη, σχημα και κατ επεκταση προσωπικοτητα, χαρακτηρα και βεβαια γνωσεις. Γιατι νομιζετε η κατασταση ειναι σημερα οπως ειναι;;; Παλιοτερα εβγαινες δικηγορος και ησουν μορφωμενος. Τωρα βγαινεις δικηγορος, γιατρος, πολιτικος μηχανικος και εισαι του κωλου τα ενιαμερα(να μου συγχωρεθει η εκφραση). Γιατι κοιτας να παρεις το φακελακι σου, τη μιζα σου, να λαδωσεις δικαστες και να αποφυλακιστουν εμποροι ναρκωτικων. Και αυτο γινεται γιατι πλεον δικηγορος και γιατρος και πολ. μηχ. δεν σημαινει μορφωση, αλλα ατελειωτα παρτυ(που οχι οτι ειναι απαραιτητα κακα, αλλα δεν γινεται να κατακλυζουν τη ζωη μας) και ανεγκεφαλισμος και βεβαια στειρες νομικες και ιατρικες γνωσεις.

Και τελος Ιασωνα αυτο το "ελα μωρε ποιος τρεχει τωρα για οτυς αλλους" ειναι το πλεον χαρακτηριστικο ιδιον ολων των Ελληνων(και εμενα φυσικα). Και προσωπικα αυτο προσπαθω να αλλαξω. Πρωτα να αλλαξω εμενα και μετα και τους αλλους. Γιατι αυτο δεν ειναι υγιης κατασταση. Θυμιζει την ιστοριουλα με τη πλη που εβρεχε τρελο νερο και ολοι τρελαθηκαν εκτος απο το βασιλια που φυλουσε καλο νερο. Και στο τελος ειπε, να παει στο διαολο να τρελαθω και εγω, εγω θα τα φτιαξω και θα τα βαλω με ολους;;; Ετσι και εμεις, τι θα κανουμε εμεις θα τα φτιαξουμε ολα;;; Ναι εμεις ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΜΕ να φτιαξουμε οσα περισσοτερα μπορουμε. Μια ζωη δεν θα μπορεις να αλλαξεις τιποτα επι της ουσιας με τη κατασταση που επικρατει σημερα, αλλαξε κατι τωρα που μπορεις για να βγουν οι επομενοι καλυτεροι. Παντως οντως με τις αφισες χρειαζεται πολυ τρεξιμο και με 8 μαθηματα στην πλατη θα ειναι δυσκολο. Θα πρεπε να βοηθησουν και οι νεοτεροι που θα τα λουστουν κιολας γιατι εμεις τελειωνουμε σιγα σιγα.
Συγγνωμη αν το κειμενο ηταν πολυ μεγαλο. Εμπνευστηκα απο τα "κειμενακια" του Τασου!!!!!!!!!!!!!!!!
Αντε να απμε και κανα κρασακι καμια φορα να χαλαρωσουμε... ;D ;) :-*

kaplanis:
Εγω ενα πραγμα θα πω καρτερικε νωχελικέ και μοσχαναθρεμμένε Aurelius, λακωνικα περιεκτικα χωρις να μακρυγωρήσω πολύ γιατι τα πολλα λογια είναι φτώχεια κι εκτος αυτου βαριέμαι να γράφω πολλα εις στο PC
Υπόθεση: έστω οτι δεν υπάρχει ο "θεσμος που λεγεται πάρτυ"  => δεν υπάρχει ΔΑΠ =>δεν υπάρχει και ΝΔΦΚ => δεν υπάρχει κυβέρνηση για τη τρέχουσα περίοδο =>κράτος ανοργάνωτο => η κατάσταση που βλέπεις στα πανεπιστήμια
Αρα τα πάρτυ καταστρέφουν τα πανεπιστήμια;;;;;           (Α Τ Ο Π Ο η λύση απορρίπτεται)
ΥΓ
Ο συγγραφέας δεν παίρνει θέση αλλα εκ της μαθηματικής επαγωγής για όλα φταίει η φυλη των δαπιτών. :D

fugiFOX:
Quote from: kaplanis on March 01, 2005, 13:51:41 pm

Υπόθεση: έστω οτι δεν υπάρχει ο "θεσμος που λεγεται πάρτυ" => δεν υπάρχει ΔΑΠ =>δεν υπάρχει και ΝΔΦΚ => δεν υπάρχει κυβέρνηση για τη τρέχουσα περίοδο =>κράτος ανοργάνωτο => η κατάσταση που βλέπεις στα πανεπιστήμια
Αρα τα πάρτυ καταστρέφουν τα πανεπιστήμια;;;;; (Α Τ Ο Π Ο η λύση απορρίπτεται)


Ο συλλογισμός σου είναι μαθηματικά λάθος στην πρώτη επαγωγή.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page