Show Posts
|
Pages: [1] 2 3 ... 24
|
1
|
Χαλαρή συζήτηση - κουβεντούλα / Διάφορα / Re: Σήμερα ήταν μια καλή μέρα
|
on: July 07, 2024, 21:13:53 pm
|
Συνέχεια λέω στον εαυτό μου ότι πρέπει να ξαναξεκινήσω να διαβάζω βιβλία. Είναι ένα τόσο καλό χόμπυ το οποίο λόγω της σχολής και της ζωής γενικά δεν έχω μπορέσει να το συνεχίσω. Όταν ήμουν μικρός διάβαζα πολύ. Τώρα αγοράζω βιβλία και μένουν στο ράφι.
Είμαι και γω σ'αυτό το κλαμπ ατόμων ![Cheesy](https://www.thmmy.gr/smf/Smileys/default_dither/cheesy.gif) γενικά παίζει να μας έχουν σαπίσει τον εγκέφαλο τα σόσιαλ μίντια και η τεχνολογία και να έχουμε πλέον πολύ μικρό attention span. Έχω παρατηρήσει ότι και μια παράγραφο να διαβάσω πλέον μου φαίνεται πολύ, ενώ στα 14-15 μου διάβαζα ένα βιβλίο μέσα σε δυο μέρες. Βέβαια δεν πολυείχα και κοινωνική ζωή τότε οπότε δεν είναι αναγκαστικά καλό αυτό ![Grin](https://www.thmmy.gr/smf/Smileys/default_dither/grin.gif) Ειδικά όταν γυρνάς κουρασμένος σπίτι είναι πολύ πιο εύκολο να πιάσεις το κινητό και να βλέπεις reels παρά να πιάσεις ένα βιβλίο. Θέλει συνειδητή προσπάθεια για να το βάλεις ξανά στη ζωή σου. Μήπως να κάνουμε ομαδικό challenge? ![Cool](https://www.thmmy.gr/smf/Smileys/default_dither/cool.gif) Και μπραβο που κάνεις πράγματα που σ'αρέσουν μόν@ σου, κι εγώ το κάνω πολλές φορές και βλέπω ότι είναι ένας πολύ καλός τρόπος να βγεις απ'το comfort zone σου. Απ'το να κάθεσαι να ρωτάς πεντακόσια άτομα για να βρεις κάποιο που θέλει να ρθει μαζί σου καμιά φορά είναι πιο ωραίο απλά να σηκώνεσαι και να πηγαίνεις ![Wink](https://www.thmmy.gr/smf/Smileys/default_dither/wink.gif)
|
|
|
2
|
Τμήμα-Πανεπιστήμιο-Παιδεία / Επιλογή τομέα / Re: Επιλογή τομέα 2024
|
on: June 20, 2024, 00:02:31 am
|
Προβλήματα Εργαστηρίων: 1) Αρκετά μηχανήματα είναι παλιά, τα breadboards θέλουν άλλαγμα γιατί τα ηλεκτρονικά στοιχεία "κολυμπάνε" και δεν πατάνε καλά, με αποτέλεσμα να μην μπορείς να κάνεις σωστά την εργαστηριακή άσκηση.
Θα ηταν πιστευω τελειο να υπηρχε και ενα εργαστηριο με πιο πρακτικές γνώσεις ηλεκτρονικης, να κατσεις δλδ να κολλησεις μια πλακετα, να την προγραμματισεις, να κανεις troubleshoot με spectrum analyzers κτλ... Γενικα να υπηρχαν πραγματα που ενθαρρυνουν περισσοτερο το να ψαχτεις μονος σου και να εξερευνησεις περαιτερω ενα αντικείμενο και οχι απλα να καθεσαι να κοπανιεσαι με τα τρανζιστορ απτο '50 και τα αναλογικα βολτομετρα. Στο πανεπιστήμιο που ημουν erasmus διοργανωνανε κατι open lab nights που μπορουσες να πας και να πειραματιστεις με οτι θελεις. Προφανως αυτο στην ελλαδα με τους μισθους και τις υποδομες που (δεν) υπαρχουν ειναι μονο στα ονειρα, αλλα το λεω επδ μου φανηκε ομορφο Γενικα με εχει πιασει μια φαση που σκεφτομαι ποσο ωραια θα ηταν να ξαναεκανα καποια μαθηματα της σχολης αλλα πιανοντας το πραγματικο νοημα τους. Δηλ ποσες φορες προσπαθουσαμε να κατανοησουμε κατι πολυ δυσκολο που μας φαινοταν απιαστο, το οποιο αν χρησιμοποιησεις πχ καποιο εργαλειο για να το προσομοιωσεις και να δεις πχ πως αλλαζουν τα πεδια or whatever το νιωθεις κατευθειαν. Πλεον δηλαδη μου φαινεται οτι ολα τα μαθήματα τελικα ωραια ηταν, απλα δεν κατσαμε ποτε να καταλαβουμε τι εχουν να μας πουν. Just a μεταμεσονυχτιο rant ![Smiley](https://www.thmmy.gr/smf/Smileys/default_dither/smiley.gif)
|
|
|
3
|
Τμήμα-Πανεπιστήμιο-Παιδεία / Επιλογή τομέα / Re: Επιλογή τομέα 2024
|
on: June 19, 2024, 23:47:26 pm
|
+1 στον nmpampal. Να προσθέσω ότι γενικά προγραμματισμό μαθαίνεις από open source, προτζεκτ και πρακτικές, οπότε δεν είναι ότι θα πας τομέα ηλεκτρονικής και θα μάθεις να γράφεις καλό κώδικα.
Αυτο γενικα εχω ακουσει πολυ κοσμο να το λεει και συμφωνω, αλλα απτην αλλη με ποσα πραγματα θα κατσεις να ασχοληθεις μον@ σου? Ενω το να παρεις ενα μαθημα σου δινει καλο κινητρο να κατσεις και να ασχοληθείς, η μαθηση ειναι ετσι κι αλλιως στο κονσεπτ του self learning ειτε με μαθημα ειτε χωρίς, οποτε ειναι πιο πολυ θεμα κινητρου θα λεγα
|
|
|
4
|
Τμήμα-Πανεπιστήμιο-Παιδεία / Πρακτική Εξάσκηση / Re: Erasmus+ Πρακτική Άσκηση
|
on: May 26, 2024, 12:50:11 pm
|
Μια ερώτηση σε όσους έχουν πάει Erasmus+ με πρακτική: Πώς σας φάνηκε σαν εμπειρία; Θεωρείτε πως γνωρίσατε καλά την πόλη στην οποία βρισκόσασταν και πως βιώσατε τη φοιτητική ζωή της; Ή νιώθατε πως ξυπνούσατε αποκλειστικά και μόνο για να δουλέψετε σε ένα ξένο περιβάλλον; Επίσης, η αμοιβή ήταν ανάλογη του κόπου σας ή σας δίναν ψίχουλα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων! ![Wink](https://www.thmmy.gr/smf/Smileys/default_dither/wink.gif) Δεν ήμουν για πρακτική αλλά απ'όσο έβλεπα άτομα τα οποία είχαν έρθει για πρακτική θα πω το εξής: Αν ο σκοπός σου είναι να πας και να κάνεις όσο πιο ξέφρενη ζωή γίνεται τότε καλύτερα να πας erasmus για σπουδές και όχι για πρακτική. Αλλά αν φτάνεις προς το πτυχίο και δεν σου φτάνει ο χρόνος για να τα κάνεις και τα δύο ξεχωριστά θα έλεγα να τα κάνεις μαζί απ'το να διαλέξεις ένα. Αυτοί που ήταν εράσμους για πρακτική δεν είχαν τόσο την ελευθερία να κάνουν πράγματα τα πρωινά ή να πάνε σε πάρτυ καθημερινές, αλλά πιστεύω πάλι πέρασαν πολύ ωραία, κάναν ταξίδια τα ΣΚ και στις διακοπές, και γενικά πήραν ένα πολύ μεγάλο κομμάτι της εμπειρίας. Έτσι κι αλλιώς η εμπειρία του ερασμους δεν είναι μόνο τα ξενύχτια, είναι και το όλο κομμάτι του να ζεις σε μια ξένη χώρα. Επίσης προσωπικά τα άτομα που γνώρισα δεν ήθελαν όλοι να κανονίζουν πράγματα καθημερινές σε ώρες που είχαν μαθήματα, προφανώς δεν ισχύει για όλους και έχει να κάνει με τα άτομα που θα γνωρίσεις. Αλλά γενικά πιστεύω ότι και με πρακτική θα δεις πάρα πολύ ωραία πράγματα και θα περάσεις πολύ καλά ![Smiley](https://www.thmmy.gr/smf/Smileys/default_dither/smiley.gif)
|
|
|
5
|
Τμήμα-Πανεπιστήμιο-Παιδεία / Μαθήματα επιλογής / Κβαντική Υπολογιστική από Πληροφορική
|
on: February 17, 2024, 13:25:26 pm
|
Πριν από 2 χρόνια το εαρινό είχα πάρει την Κβαντική Υπολογιστική από Πληροφορική και ήθελα να το προτείνω και εδώ για όσ@ ψάχνουν μαθήματα επιλογής για το νέο εξάμηνο. Είναι ένα πάρα πολύ ενδιαφέρον μάθημα που στην ουσία δείχνει τις βασικές αρχές με τις οποίες θα λειτουργεί ένας κβαντικός υπολογιστής. Δεν έχει καμία σχέση με Κβαντική Φυσική καθώς δεν αγγίζει καθόλου το κομμάτι της φυσικής υλοποίησης. Είναι κάτι σαν Λογική Σχεδίαση για κβαντικούς υπολογιστές. Ξεκινάει δηλαδή με το ορισμό της βασικής μονάδας πληροφορίας, του qubit (δηλαδή του κβαντικού bit). Και από εκεί ορίζει τους κβαντικούς καταχωρητές και όλα τα υπόλοιπα δομικά στοιχεία, και στο τέλος φτάνει σε κβαντικούς αλγόριθμους. Σαν προαπαιτούμενη γνώση έχει μόνο βασική γραμμική άλγεβρα και κάποια πράγματα από Λογική Σχεδίαση. Ο καθηγητής που το κάνει (αν είναι ακόμα αυτός) είναι πάρα πολύ καλός, και δίνει πάντα σημασία στους ηλεκτρολόγους. Δηλαδή συχνά πυκνά όταν αναφέρεται σε κάτι που θεωρείται γνωστό σταματάει και ρωτάει αν εμείς οι ηλεκτρολόγοι το έχουμε κάνει. Οι διαλέξεις πολύ ενδιαφέρουσες, ενθαρρύνονται οι ερωτήσεις και η συζήτηση. Εγώ το είχα δει τυχαία στην δήλωση και είχα πάει από περιέργεια να δω πώς είναι και μου άρεσε τόσο πολύ που το δήλωσα. Μέχρι και σήμερα είναι από τα αγαπημένα μου (αν όχι το αγαπημένο μου) από όλα τα μαθήματα που έκανα στο τήμμυ. Από άποψη εξέτασης: υπάρχει ένα ηλεκτρονικό βιβλίο με σημειώσεις, το οποίο ακολουθεί επακριβώς στις παραδόσεις. Αν διαβάσεις από εκεί είσαι φουλ καλυμμέν@, έχει πολύ οργανωμένα την θεωρία και ασκήσεις. Ασκήσεις κάνει και το μάθημα. Η εξέταση πολύ οκ, αν έχεις παρακολουθήσει τις διαλέξεις και έχεις διαβάσει μπορείς να γράψεις πολύ άνετα. Αλλά γενικά αυτό που θέλει να δει είναι ενδιαφέρον (δηλαδή μην το πάρετε αν απλά ψάχνετε ένα μάθημα με εύκολα ects για να τελειώνετε). Μια ενασχόληση δηλαδή την θέλει. Επίσης έχει μια εργασία πάνω σε ένα λογισμικό κβαντικής προσομοίωσης, το οποίο το δείχνει ένας διδακτορικός κάποια στιγμή μέσα στο εξάμηνο. Στην εξέταση επίσης έχει και κάποιες ασκήσεις - ερωτήσεις που δεν της έχει στο βιβλίο και θέλει να δει τι έχεις καταλάβει απ'το μάθημα. Αν έχεις παρακολουθήσει τις διαλέξεις και έχεις ασχοληθεί όμως όλο και κάτι θα μπορείς να απαντήσεις. Το προτείνω 100% για όποι@ έχει ένα ενδιαφέρον έστω και εγκυκλοπαιδικά να μάθει για το πώς λειτουργεί ένας κβαντικός υπολογιστής. Το μάθημα αυτό δηλαδή απαντάει στο ερώτημα "οκ, πέρα από 0 και 1 μπορώ να έχω και άλλες ενδιάμεσες καταστάσεις. Από εκεί και πέρα όμως τι;". Επίσης έχει πολύ ωραίους γρίφους που σε κάνουν να δεις πολύ σφαιρικά το θέμα. Αυτά ![Tongue](https://www.thmmy.gr/smf/Smileys/default_dither/tongue.gif)
|
|
|
8
|
Τμήμα-Πανεπιστήμιο-Παιδεία / Κατάληψη / Re: Κατάληψη - Χειμερινή Εξεταστική 2024
|
on: February 01, 2024, 19:13:39 pm
|
Όχι, υπήρχαν σκέψεις και προτάσεις αλλά δεν ελήφθησαν αποφάσεις. Μόλις τελειώσει η κατάληψη θα υπάρχει νέα συνέλευση και αποφάσεις.
Αυτό σε τι αναφέρεται; Στην ερώτηση για το τι θα γίνει αν κρατήσει παραπάνω η κατάληψη; Γιατί αυτό όντως δεν είναι κάτι που μπορούν να αποφασίσουν τώρα με τα δεδομένα που υπάρχουν. Σχετικά με την απόφαση της συγκλήτου όμως τι αποφασίστηκε; Ηλεκτρονικές εξετάσεις ναι ή όχι; Ας βγει κάποιος υπεύθυνα να πει έστω αυτό το βασικό πράγμα
|
|
|
10
|
Τμήμα-Πανεπιστήμιο-Παιδεία / Διπλωματική / Re: Απορία για διπλωματικές
|
on: January 28, 2024, 14:53:00 pm
|
Το Erasmus για σπουδές προϋποθέτει ότι θα κάνεις Learning Agreement, όπως λέει και @ Black Velvet, δηλαδή θα δηλώσεις ≈30ects όπως θα δήλωνες κι εδώ. Αυτά μπορούν να είναι είτε 30 ects μαθημάτων (παγίδα: πρέπει οπωσδήποτε να αντιστοιχίσεις 2 από τα μαθήματα εκεί με μαθήματα εδώ) είτε η διπλωματική (κι αυτή 30ects πιάνει).
Αν μπορώ να διακρίνω τον σκοπό της ερώτησής σου, δεν μπορείς να συνεννοηθείς για διπλωματική με καθηγητή εδώ και να την δουλεύεις στο Ερασμους παρτάροντας με τους υπόλοιπους Ευρωπαίους και απολαμβάνοντας τα ωραία της ζωής έξω.
Ή βασικά γίνεται έμμεσα... αλλά δεν αξίζει. Η μόνη λύση είναι να δηλώσεις στο LA 30 ects μαθημάτων και εσύ να ασχολείσαι με την διπλωματική. Πρόσεξε όμως, τα μαθήματα στο εξωτερικό συνήθως έχουν περισσότερα υποχρεωτικά εργαστήρια από εδώ και για να πάρεις το σύνολο της χρηματοδότησης θα πρέπει να εξεταστείς επιτυχώς στο 20% των δηλωμένων ects. Δεν ξέρω πόσο χρόνο θα έχεις τελικά για την διπλωματική...
Απόσο θυμάμαι όμως υπάρχει και μια επιλογή που λέει "εργασία" ή κάτι τέτοιο και είναι στην ουσία ηια διπλωματική, απλά δεν ξέρω πόσα ects πιανει
|
|
|
11
|
Τμήμα-Πανεπιστήμιο-Παιδεία / Διπλωματική / Re: Απορία για διπλωματικές
|
on: January 27, 2024, 23:03:17 pm
|
μπορείς να κανείς διπλωματική όσο είσαι ερασμους;
Ναι! Απλά πρέπει να την δηλώσεις στο learning agreement (έτσι ίσως μπορείς να δηλώσεις και λιγότερα ή και καθόλου μαθήματα). Αλλά για να γίνει αυτό θα πρέπει να έχεις βρει καθηγητή στο Πανεπιστήμιο που θα πας που να έχεις συνεννοηθεί μαζί του για διπλωματικη. Αν εννοείς να πάρεις θέμα εδώ και να πας εράσμους, κι αυτό γίνεται, απλά θα πρέπει λίγο να τα ζυγίσεις. Πχ ο καθηγητής σου λογικά θα θέλει να βλέπει μια πρόοδο αυτούς τους μήνες, οπότε θα πρέπει να το έχεις στο νου σου (δηλαδή θα πρέπει να πεις όχι σε κανα δυο πάρτυ την βδομάδα για να κάνεις και λίγο διπλωματική ![Tongue](https://www.thmmy.gr/smf/Smileys/default_dither/tongue.gif) ) Αν το σκέφτεσαι σοβαρά και είσαι σε δίλημμα να πάρω ή να μην πάρω διπλω πες μου αν θες να σου πω πιο αναλυτικά γνώμη
|
|
|
12
|
Τμήμα-Πανεπιστήμιο-Παιδεία / Διπλωματική / Re: Απορία για διπλωματικές
|
on: January 27, 2024, 19:40:52 pm
|
Υπάρχει η δυνατότητα να κάνεις διπλωματική μέσω της εταιρείας στην οποία εργάζεσαι/κάνεις πρακτική αν ασχολείται με κάποιο συγκεκριμένο subject; Αν ναι, έχει κάνει κανένας;
Υπάρχουν πολλές εταιρείες που ψάχνουν άτομα για thesis internship, οπότε εκεί εξαρχής κάνεις πρακτική η οποία θα είναι και η διπλωματική σου. Ξέρω και άτομα όμως που δούλευαν / έκαναν πρακτική κάπου και εν τέλει έκαναν και την διπλωματική τους εκεί. Για αυτό όμως θα πρέπει να συνεννοηθείς μαζί τους, για το αν είναι δηλαδή και αυτοί σύμφωνοι με το να κάνεις διπλωματική πάνω σε αυτό που κάνεις εκεί. Σε κάθε περίπτωση όμως έχει να κάνει και με τον καθηγητή, στην ουσία πρέπει ο υπεύθυνος καθηγητής σου να συμφωνήσει με το θέμα ή να είναι κάτι που τον ενδιαφέρει και αυτόν. Αν βρεις κάτι πάντως μπορείς να ρωτήσεις κάποιον καθηγητή που σε ενδιαφέρει για το αν θα ήθελε κάτι τέτοιο ως υπεύθυνος.
|
|
|
13
|
Τμήμα-Πανεπιστήμιο-Παιδεία / Κατάληψη / Re: Κατάληψη - Χειμερινή Εξεταστική 2024
|
on: January 25, 2024, 21:25:58 pm
|
Νομίζω όλα αυτά δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, γιατί όταν προσπαθείς να προσαρμοστείς σε μια πρωτόγνωρη κατάσταση δεν έχεις όλες τις ανέσεις. Και όταν ειχε πρωτοσκάσει η καραντίνα γινόντουσαν εδώ μέσα ατελείωτες συζητήσεις για το πώς θα είναι η ηλεκτρονική εξεταστική γιατί κανείς δεν το είχε ξανακάνει ποτέ, όμως σε όλες τις λεπτομέρειες βρέθηκαν λύσεις. Προφανώς δεν ήταν ιδανικό, αλλά εν τέλει έγιναν και η διαδικασία κύλησε. Τώρα που αυτό έχει γίνει σε 5 ολόκληρες εξεταστικές υπάρχει μια εμπειρία. Νομίζω το μόνο πολύ κακό είναι να μην έχεις καλή σύνδεση αλλά πλέον μπορείς απλά να πας σε κάποιο άλλο μέρος να δώσεις αφού δεν έχουμε καραντίνα όπως τότε. Τώρα για την ηλεκτρονική καλύτερα συζητήστε με τους καθηγητές και απαιτήστε καλύτερο τρόπο εξέτασης, αλλά νομίζω σε γενικές γραμμές δεν είναι τόσο ανησυχητικό. Το θέμα είναι αν όντως θα γίνει ηλεκτρονικά η εξεταστική (?)
|
|
|
14
|
Τμήμα-Πανεπιστήμιο-Παιδεία / Κατάληψη / Re: Κατάληψη - Χειμερινή Εξεταστική 2024
|
on: January 25, 2024, 17:28:00 pm
|
Ξέρει κανείς αν η κατάληψη εμποδίζει να διεξαχθούν οι εξετάσεις στα μεταπτυχιακά εντός της πολυτεχνικής;
Βασικά και οι μεταπτυχιακοί στον δικό μας σύλλογο δεν υπάγονται; Οπότε απ'την στιγμή που ο σύλλογος κάνει κατάληψη αυτό σταματάει όλες τις λειτουργίες της σχολής, δεν νομίζω να χει να κάνει με το πού διεξάγονται οι εξετάσεις
|
|
|
15
|
Τμήμα-Πανεπιστήμιο-Παιδεία / Κατάληψη / Re: Κατάληψη - Χειμερινή Εξεταστική 2024
|
on: January 24, 2024, 14:56:45 pm
|
Εχουμε 2 ενδεχομενα: 1) Μιλαμε εκεινη την ωρα οταν πρεπει ΚΑΙ τα γραφουμε μετα και εδω 2) Δε μιλαμε εκεινη την ωρα οταν πρεπει ΚΑΙ τα γραφουμε ΜΟΝΟ εδω
Σαφως το 1ο ειναι η σωστη επιλογη. Δεν σας ειπα να μην τα γραφετε εδω. Ομως οταν ειναι η ωρα των πραξεων καντε το, μην περιμενετε να εξαπολυσετε την οργη σας.. MONO πισω απο το πληκτρολογιο
Πιστευω καταλαβαινετε τη διαφορά. Εφοσον ησασταν που ησασταν εκει, προσπαθησατε να κανετε κατι τοτε; Εστω η προσπαθεια μετραει. Αν πχ σηκωνοσασταν ορθιοι και πηγαινατε στην επιτροπη να διαμαρτυρηθειτε. Κι ας μην ειχε αποτελεσμα. Δεν το κανατε απ'ό,τι καταλαβαίνω.
Σίγουρα καλό είναι να μιλάμε, γι'αυτό τα γράφουμε κι εδώ για να προτρέπουμε ο ένας τον άλλον ![Smiley](https://www.thmmy.gr/smf/Smileys/default_dither/smiley.gif) Δεν διαφωνώ δηλαδή σ'αυτο που λες αλλά από κάπου πρέπει να ξεκινήσει όλο αυτό, ειδικά με άτομα τα οποία ίσως δεν έχουν τόση εξοικείωση με την διαδικασία. Οκ, το άτομο που προσπάθησε να το καταθέσει δεν ήξερε πιθανόν, οπότε τώρα μπορεί να επιστρέψει με ένα πιο αναλυτικό version. Και αν το κάνει, εγώ το στηρίζω να κατατεθεί.
Σίγουρα χρειάζεται να έχει μια ανάλυση πίσω από αυτό που γράφει, ίσως αυτό το άτομο δεν είχε ξαναπάει σε συνέλευση και δεν ήξερε τόσο πώς λειτουργεί η διαδικασία, οπότε μπορεί να συγκεντρώσει τις σκέψεις του και την επόμενη φορά να το παρουσιάσει. Όντως η απόφαση δεν ήταν τόσο λάθος από μόνη της, απλά καλό θα ήταν να ήταν λίγο πιο ξεκάθαροι και να δείξουν ότι υπάρχει διάθεση να ακουστεί κάθε πρόταση.
|
|
|
|