Erasmus στο RWTH Aachen University

(1/2) > >>

Mavioux:
Για το Άαχεν που έριξα μια ματιά χθες νομίζω πρέπει μόνοι μας τώρα να κάνουμε αίτηση στο πανεπιστήμιο, μάλλον δεν θα μας έρθει κάτι. Ίσως να ισχύει και σε άλλα πανεπιστήμια κάτι παρόμοιο, οπότε ρίξτε μια ματιά στο site του πανεπιστημίου επιλογής.

Btw αν υπάρχει κανένας που να πήγε στο Άαχεν και θέλει με βοηθήσει με την αντιστοιχιση μαθημάτων που έκανε εκείνος θα το εκτιμούσα. Θα ξανακοιτάξω και παραπάνω στο thread βέβαια για τις εμπειρίες που έχουν ήδη γράψει προηγούμενοι.

Elina97:
Για το Άαχεν ναι, κάνεις ξεχωριστή αίτηση. Έχει κάποια βήματα αλλά θυμάμαι οτι τα έλεγε αρκετά αναλυτικά. Εγώ πήγα Άαχεν χειμερινό εξάμηνο 4ου έτους. Αλλά είμαι και ενεργειακιά, οπότε δεν ξέρω πόσο μπορώ να βοηθήσω για τα μαθήματα. Για τη διαδικασία πάντως αν έχεις ερωτήσεις, shoot!

Mavioux:
τέλεια κι εγώ 4ο έτος χειμερινό είναι να πάω και βρίσκομαι στη διαδικασία αντιστοίχισης μαθημάτων. Οπότε κυρίως αυτή τη στιγμή ενδιαφερόμουν περισσότερο να ακούσω τις αντιστοιχίσεις έκαναν προηγούμενοι φοιτητές. Βέβαια εγώ σκεφτόμουν να πάω προς τον τομέα ηλεκτρονικής, αλλά ακόμα και έτσι ίσως βοήθησεις μελλοντικά άτομα αν αναφέρεις ποια μαθήματα κατάφερες να αντιστοιχίσεις και πόσα σου αναγνωρίστηκαν. Για τα διαδικαστικά η μόνη μου απορία αυτή τη στιγμή είναι αν το motivational letter το έγραψες στα αγγλικά ή στα γερμανικά, ελπίζω το πρώτο, απλώς δεν είδα κάπου να το ξεκαθαρίζει. Μόλις τελειώσω με την αντιστοίχιση μαθημάτων είμαι σίγουρος θα σε χρειαστώ περισσότερο και θα έχω ένα σωρό απορίες για όλα τα υπόλοιπα :P Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου.

Elina97:
Quote from: Mavioux on April 26, 2020, 18:49:41 pm

τέλεια κι εγώ 4ο έτος χειμερινό είναι να πάω και βρίσκομαι στη διαδικασία αντιστοίχισης μαθημάτων. Οπότε κυρίως αυτή τη στιγμή ενδιαφερόμουν περισσότερο να ακούσω τις αντιστοιχίσεις έκαναν προηγούμενοι φοιτητές. Βέβαια εγώ σκεφτόμουν να πάω προς τον τομέα ηλεκτρονικής, αλλά ακόμα και έτσι ίσως βοήθησεις μελλοντικά άτομα αν αναφέρεις ποια μαθήματα κατάφερες να αντιστοιχίσεις και πόσα σου αναγνωρίστηκαν. Για τα διαδικαστικά η μόνη μου απορία αυτή τη στιγμή είναι αν το motivational letter το έγραψες στα αγγλικά ή στα γερμανικά, ελπίζω το πρώτο, απλώς δεν είδα κάπου να το ξεκαθαρίζει. Μόλις τελειώσω με την αντιστοίχιση μαθημάτων είμαι σίγουρος θα σε χρειαστώ περισσότερο και θα έχω ένα σωρό απορίες για όλα τα υπόλοιπα :P Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου.



Καταρχάς, το motivation μου ήταν στα αγγλικά, οπότε μην αγχώνεσαι. Το καλό με το τμήμα μας είναι οτι ξεκαθαρίζεις από την αρχή αν αυτό που αντιστοιχίζεις σου αναγνωρίζεται, οπότε δεν θα υπάρχει τέτοιο θέμα. Το ίσως "περίεργο" είναι οτι αν θέλεις να πάρεις μαθήματα "τομέα" κατά πάσα πιθανότητα θα πρέπει να ψάξεις εκεί για επιπέδου Master. Αν και πιθανώς να είσαι τυχερός και να υπάρχει κάτι και σε Bachelor που συνήθως είναι πιο εύκολα. Επίσης, δεν ξέρω σε τι επίπεδο είναι τα γερμανικά σου αλλά πιθανώς να υπάρχουν επιλογές μόνο στα γερμανικά (αν και το RWTH προσπαθεί τελευταία να κάνει τα μαστερ του όσο το δυνατόν στα αγγλικά). Πιο συγκεκριμένα για τα μαθήματά μου, θα προτιμούσα να μην τα παραθέσω εδώ αναλυτικά. Αν θέλεις, να στο στείλω μεμονωμένα.

Mavioux:
Ουσιαστικά έχω την δυνατότητα να επιλέξω μόνο μαθήματα τομέα γιατί δεν σκέφτηκα να αφήσω κάτι για να το περάσω στο εράσμους. Παρόλα αυτά απότι διάβασα και στο σαιτ τους και απο εμπειρίες παλιών μπορώ να επιλέξω μαθήματα επιπέδου μάστερ και τα περισσότερα δηλώνουν ότι είναι στα αγγλικά (τώρα το τι δηλώνουν με το τι όντως γίνεται δεν μπορώ να ξέρω, ελπίζω να μην βρεθώ προ δυσάρεστης εκπλήξεως) Τα γερμανικά μου πιστεύω ότι είναι σε ένα επίπεδο ικανό να συνομιλήσω αλλά δεν ξέρω αν θα μπορώ να παρακολουθήσω περίπλοκες διαλέξεις με ορολογία που ούτε στα ελληνικά την ξέρω.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page