Meanwhile...το ΑΠΘ κάνει μπίζνες με το στρατό.

<< < (5/6) > >>

Labros:
Εχείς δίκιο και εγώ θεωρώ ότι δεν ωφελεί πλέον γιατί λέμε τα ίδια και τα ίδια.

Απλά ότι κατηγορώ πάει προς τους άλλους το ίδιο προέρχεται και από αυτούς. Στο ίδιο πνεύμα λοιπόν είναι η τελευταία φορά που κάνω κάποιο σχόλιο εδώ μπας και βγεί ακόμα και μονοδιάστατο κάποιο αποτέλεσμα. Απλά αν ο διάλογος που θέλετε να γίνεται στις συνελευσεις, συλλόγους και σωματεία είναι παρόμοιος, να εξωστρακίζεται η αντίθετη απόψη και να δαιμονοποιούνται τα πάντα νομίζω πως εν τέλει υπάρχει λόγος που δεν συμμετέχουν όσοι θα θέλατε.

Odysseask:
Όταν ο αντίλογος δεν είναι θεωρίες για το πως το αόρατο χέρι θα με βάζει δάχτυλο και θα νιώθω ωραία αλλά επιχειρήματα σχετικά με τα δρώμενα και τα λεγόμενά μας, μια χαρά συζήτηση γίνεται.

iraklios10:
Quote from: prigio on July 05, 2020, 11:09:00 am

Δεδομένου ότι η Τουρκία όπου και συνορεύουμε έχει εισβάλει σε δύο γειτονικές της χώρες( συρία , ιράκ) και διεξάγει πόλεμο και στην Λιβύη οποιαδήποτε ενέργεια αυξάνει την αμυντική δυνατότητα της χώρας την θεωρώ θετική εξέλιξη.

Πολύ Σωστός!

iraklios10:
Για όλους τους κομμουνιστάς (και όποιον άλλο) που θεωρούν ότι το να κάνει το ΑΠΘ "μπίζνες" και έρευνα με το στρατό είναι ανήθικο ή κακό, ας αναλογιστεί την έρευνα που προηγήθηκε της ανάπτυξης του Τ-34, που λόγο της μεγάλης κλίσης της θωράκισης του και του χαμηλού του κόστους οδήγησε στο να μην μιλάμε όλοι σήμερα γερμανικά. Το να κάνεις έρευνα για το στρατό δεν είναι πάντα κακό. Η Ελλάδα που είναι ο κλωτσοσκούφης της ΕΕ και του ΝΑΤΟ, ούτε να εισβάλει σε καμιά χώρα πρόκειται, ούτε να διαπράξει γενοκτονίες (όπως κάνει η Τουρκία σε Βόρειο και Νότιο Κουρδιστάν και Ροτζάβα). Με λίγα λόγια, το επιχείρημα ότι η Ελλάδα είναι ιμπερεαλιστική δύναμη είναι αστείο. Αν δεν είχαμε την Τουρκία απέναντι, παίζει να είχαμε καταργήσει και την υποχρεωτική στράτευση.

Πριν από δυο χρόνια που είχα πάει στη Δεθ παρουσίαζε ο στρατός στο περίπτερο του μια μετατροπή ενός τανκς σε πυροσβεστικό όχημα. Είχαν απευθυνθεί σε ξένες εταιρίες για την υλοποίηση και τους είχαν πει κόστος 1.000.000 ευρώ, τελικά ο στρατός έβαλε δικούς του μηχανικούς και ολοκλήρωσε το project με 40.000 ευρώ. Επίσης οι καλωδιώσεις των μαχητικών κοστίζουν χιλιάδες ευρώ για να αλλαχτούν, πολύ πάνω από το πραγματικό τους κόστος. Αν φτιαχνόντουσαν εδώ, και λεφτά θα γλίτωνε το κράτος και δουλειές για εμάς τους μηχανικούς θα δημιουργούνταν. Επίσης αν το δεις από την άλλη πλευρά, θα ξοδευτούν που θα ξοδευτούν τα λεφτά, καλύτερα να ξοδευτούν σε ελληνικά πανεπιστήμια και επιχειρήσεις, παρά σε αμερικανικές- αγγλικές-γαλλικές.

Τέλος, στον κομμουνιστικό παράδεισο την Βόρειας Κορέας το 25% του πληθυσμού δουλεύει στο στρατό, ενώ για να καταφέρει ο Κιμ να υλοποιήσει το πυρηνικό του πρόγραμμα η πλειοψηφία της Βόρειας Κορέας υποσιτίζεται.

Odysseask:
Quote from: iraklios10 on July 05, 2020, 20:22:09 pm

Πριν από δυο χρόνια που είχα πάει στη Δεθ παρουσίαζε ο στρατός στο περίπτερο του μια μετατροπή ενός τανκς σε πυροσβεστικό όχημα. Είχαν απευθυνθεί σε ξένες εταιρίες για την υλοποίηση και τους είχαν πει κόστος 1.000.000 ευρώ, τελικά ο στρατός έβαλε δικούς του μηχανικούς και ολοκλήρωσε το project με 40.000 ευρώ. Επίσης οι καλωδιώσεις των μαχητικών κοστίζουν χιλιάδες ευρώ για να αλλαχτούν, πολύ πάνω από το πραγματικό τους κόστος. Αν φτιαχνόντουσαν εδώ, και λεφτά θα κέρδιζε το κράτος και δουλειές για εμάς τους μηχανικούς θα δημιουργούνταν. Επίσης αν το δεις από την άλλη πλευρά, θα ξοδευτούν που θα ξοδευτούν τα λεφτά, καλύτερα να ξοδευτούν σε ελληνικά πανεπιστήμια και επιχειρήσεις, παρά σε αμερικανικές- αγγλικές-γαλλικές.


Τώρα δεν ξέρω τι παίζει με το ΔΑΥΙΔ, τα κόστη κλπ. και δεν έχω ιδέα με τον κλάδο για να το κρίνω αν και θα φανεί στην πορεία. Οι καλωδιώσεις ωστόσο μαχητικών δεν κοστίζουν πολύ πιο πάνω από το πραγματικό τους κόστος. Η Miltech και πιο συγκεκριμένα ο πατέρας μου που κάνει χρόνια αυτή τη συγκεκριμένη δουλειά, μεταξύ άλλων την καλωδίωση των αεροσκαφών Rafale της Dassault και ελικοπτέρων NH-90, παίρνουν συχνά δουλειές επισκευής και συντήρησης αρμάτων και αεροσκαφών και όχι μόνο καλωδιώσεις. Και αν και φυσικά η Miltech όντας έντασης εργασίας και έχοντας μικρότερους μισθούς μπορεί να είναι ανταγωνιστική, οι τιμές της δεν έχουν ποτέ μεγάλη διαφορά με εκείνες των κατασκευαστών με τον τρόπο που παρουσιάζεται εδώ. Η διαφορά είναι απλά αρκετή για να την προτιμήσουν έναντι των αυθεντικών κατασκευαστών. Σε αντίθετη περίπτωση θα κάναμε λόγο για σκάνδαλο δίπλα στα πόσα άλλα που υπάρχουν στον συγκεκριμένο κλάδο.

Τώρα όπως διαβάζουμε στο άρθρο "το ΤΗΜΜΥ διαθέτει πλούσια ερευνητική πείρα και εργαστηριακό εξοπλισμό."  Ειλικρινά αναρωτιέμαι σε ποιο είδους εξοπλισμό αναφερόμαστε ωστόσο μια πρόβλεψη, την πρώτη στιγμή που οι εργαζόμενοι σε αυτές τις δουλειές θα ζητήσουν μισθό αντιπροσωπευτικό της εργασίας που κάνουν, ο στρατός θα γυρίσει πάλι στις μεσαίας κλίμακας εταιρείες που χρησιμοποιεί τόσα χρόνια για τέτοιες δουλειές. Γιατί όπως είπα, ο λόγος αυτής της συνεργασίας δεν πρέπει να είναι τίποτα άλλο παρά προσπάθεια να γλιτώσουν χρήματα.

Θα κάναμε λόγο για ανάπτυξη στην ελληνική αμυντική βιομηχανία αν το κράτος επένδυε σε ελληνικές επιχειρήσεις αντί να αγοράζει απ'έξω. Πλέον χέστηκα αν θα πάρει χρήματα η Miltech και επομένως θα συνεχίσει να έχει δουλειά ο πατέρας μου, γιατί από τη μια ο ίδιος έχει εδώ και καιρό πιάσει τα χρόνια για σύνταξη και εγώ θέλω να πιστεύω ότι οσονούπω παίρνω το πτυχίο μου. Ωστόσο, η αλήθεια να λέγεται η Miltech για τις θερμικές της κάμερες με δικό της κεφάλαιο πήρε βραβείο έναντι τεράστιων εταιρειών παρόλο που εκείνες χρηματοδοτούνταν εκατομμύρια από τα δικά τους κράτη τους. Πήρε μήπως έπειτα δουλειά από το κράτος; @@ Οι μόνες δουλειές είναι αυτές που είπαμε όπου οι εξυπνάκιδες (και κινούμενα ζώα) όπως είναι οι διοικητές στρατού προσπαθούν να κάνουν δουλειές φτηνότερα για να κάνουν έπειτα δαπάνες σε άλλα.

Και εν τέλει γιατί να επενδύσουμε στην αμυντική βιομηχανία; Για να παίρνουμε πιο ενεργό ρόλο στο ΝΑΤΟ; Δεν μπορεί να γίνει ας πούμε ανάπτυξη σε επιχειρήσεις λογισμικού και τηλεπικοινωνιών και θα μας σώσει η επένδυση στο στρατό; Ας γελάσουμε. Εξάλλου όπως είπαμε δεν υπάρχει καμία βλέψη για επενδύσεις στην αμυντική βιομηχανία από το κράτος εξού και ο λόγος που η εν λόγο συνεργασία του πανεπιστημίου με το στρατό δε συμβαδίζει με την επιχειρηματική δραστηριότητα στη χώρα και επομένως δεν παρέχει εξειδίκευση για επαγγελματική αποκατάσταση στην Ελλάδα. Εκτός και αν οι διάφοροι κολοσσοί της βιομηχανίας πολέμου έχουν σκοπό να ανοίξουν μαγαζάκια στην Ελλάδα και να εκμεταλλευτούν τους μικρότερους μισθούς. Η γνωστή "ανάπτυξη" δηλαδή που υποστηρίζουν δεξιές και αριστερές κυβερνήσεις εδώ και τόσα χρόνια.

Και ας είμαστε ειλικρινείς τώρα παιδιά, ανεξάρτητα των πολιτικών μας απόψεων. Η κωλοπιλάλα που πιάνει άτομα όπως τον iraklio, για όσους γνωρίζουν τις απόψεις του εδώ στο thmmy, ώστε να υπερασπιστεί τη συγκεκριμένη συνεργασία είναι ξεκάθαρα προϊόν των εθνικιστικών του προδιαθέσεων όσο και είναι η "αρνητικότητά" μου - αν αυτό θέλετε να λέτε στον εαυτό σας - απέναντι σε αυτά. Σημασία έχει ότι η σύγκλητος, οι επιχειρηματίες, ο Κούλης, ο Τσίπρας, ο Τραμπ, όλοι τους για τον εαυτό τους κάτι κάνουνε. Εμείς ως φοιτητές, μηχανικοί και εργαζόμενοι τι κάνουμε;

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page