Mετέγγραφη στο 2ο έτος

(1/1)

Nestor1:
Θέλω να ρωτήσω αμα κανείς έχει εμπειρία να μην πήρε μετεγγράφη με την πρώτη(όχι μόνο για το τμήμα μας αν και δεν ξέρω αν ισχύει καποιος γενικός κανόνας). Κυρίως για το αν θεωρείσαι 2ετης στο άλλο πανεπιστήμιο και συνεχίσεις κανονικα με μαθηματα 3ου εξαμήνου ανεξάρτητα με το πόσα έχεις περάσει στο προηγούμενο τμήμα και τις αντιστοιχίες μαθημάτων(έχω ακούσει να συμβαίνει σε ένα παιδί από άλλη σχολή) ή θα σε γυρίσουν στο 1ο έτος. Επίσης την ίδια απορία εχω για τις αμοιβαίες. Ξέρω ήδη ότι χρειάζεται να είσαι στο ίδιο εξάμηνο με τον άλλο αλλά μέτα παλι θεωρεισαι 2οετης  ή πάλι από την αρχή. Για κάποιο λόγο ειναι αρκετά δυσευρετες πληροφοριες τα παραπάνω και ακόμα και σε γραμματεία να πας δύσκολα θα βγάλεις άκρη.

MrRobot:
Έχω φίλο που πήρε μετεγγραφή στο 4ο έτος, απο ιατρική ΔΠΘ σε ιατρική ΑΠΘ, και μπήκε κανονικά στο 7ο εξάμηνο, οπότε φαντάζομαι ότι κάτι ανάλογο θα συμβεί και στο δεύτερο έτος. Τα μαθήματα του αναγνωρίστηκαν τα περισσότερα, αλλά επειδή είναι σε άλλη σχολή δεν μπορώ να σου πω κάτι σίγουρο. Για όλα του τα μαθήματα μίλησε με τους καθηγητές

The Audacious AI:
Νομίζω μπαίνεις ό,τι έτος ήσουν και μπορεί να σου αναγνωρίσουν κάποια μαθήματα. Ένας φίλος πήγε να πάρει μεταγραφή στο ΤΗΜΜΥ του ΑΠΘ στο 2ο έτος από Ξάνθη και θα του αναγνώριζαν κάμποσα μαθήματα. (Όχι όλα αλλά αρκετά). Οπότε λογικά θα έμπαινε 2ο έτος. Ένας άλλος φίλος πήρε μεταγραφή στο 4ο έτος(!!!) από Ξάνθη πάλι, δεν ξέρω υπό ποιες συνθήκες όμως. Θεωρώ πως στην γραμματεία θα βγάλεις άκρη αν πας. Για μαθήματα θα μιλήσεις μα καθηγητές λογικά.

Navigation

[0] Message Index