10% Από ΗΜΜΥ ΔΠΘ σε ΗΜΜΥ ΑΠΘ

<< < (2/4) > >>

sg31a:
με τον ενα χρονο που θα χασεις για να ερθεις εδω, θα μπορουσες να κανεις εξτρα σπουδες και να καλυψεις την οποια διαφορα υπαρχει σε γνωσεις. επισης λιγο πολυ μεγαλη σημασια εχει η διπλωματικη σου, και εκει απλα πρεπει να επιλεξεις εναν καλο καθηγητη οπου και να εισαι.

γνωμη μου, στην ξανθη ζεις μια χαρα φοιτιτικη ζωη(ειναι ο αδερφος μου) και ειναι διπλα στη θεσσαλονικη, οποτε μπορεις να ερχεσαι οποτε θελεις. κανε οτι καλυτερο μπορεις εκει που βρισκεσαι, χωρις να χανεις ενα χρονο, βρες ενα καλο καθηγητη και σιγουρα θα μπορεσεις να εξελιχτεις. (ξερω οτι υπαρχει ενας τρομερος στους μηχανικους περιβαλλοντος στην ξανθη που ασχολειται με ρομποτικη και δουλευει αρκετα με τη νασα)

Katarameno:
Σφαγέα Γλυφιτζουριών  :D ;D , στην Ξάνθη πιστεύω ότι θα περάσεις πολύ καλύτερα αν έχεις ήδη μια καλή παρέα εκεί. Εκεί η φάση είναι βγαίνεις έξω και συναντάς παντού συμφοιτητές σου, εδώ ούτε σε thmmy συνάντηση δε βλέπεις τόσους. 2) Η σχέση με τους καθηγητές και μέλη ΔΕΠ είναι πολύ πιο ανθρώπινη, όχι τόσο τυπική και απόμακρη όσο εδώ. Ενδεικτικά μια φορά είπαμε σα παρέα να κεράσουμε ποτάκι σε έναν καθηγητή που καθόταν δίπλα μας σε ένα μπαράκι και επειδή κόλωναν οι άλλοι πήγα εγώ , του λέω : κ. καθηγητά  :P η παρέα μου θέλουμε να σας κεράσουμε ένα ποτό, τι πίνετε? για να πάρω την απάντηση: "Αν έπινα και τα κερασμένα ποτά δε θα ήμουν καθηγητής, αλκοολικός θα ήμουν"  :D (κάπως έτσι)
Εδώ δε τα ζεις αυτά.
3) Η πόλη μπορεί να σου αρέσει αλλά αυτή τη στιγμή βράζει άσχημα. Και δε περπατιέται όλη όπως η Ξάνθη.
3α) Αναπνέεις καθαρό αέρα , πας με την παρέα σου για πικ νικ στα γύρω δάση , έχει και το καρναβαλι... Έχει φοβερά ταβερνάκια, και οι ντόπιοι σας βλέπουν και λίγο σα δικά τους παιδιά και όχι σα κινούμενα ευρώ.
4)Τα κουρίτσια εκεί είναι πιο καυτά  ::) (προβλέπεται ένας μίνι πανφορουμικός πόλεμος σε λίγο)
5) Η σχολή εδώ είναι λίγο πιο δύσκολη από εκεί.
Και εγώ Ξάνθη είχα περάσει,  τι την ήθελα τη μεταγραφή.? 
6) Για τα μαθήματα άκου τι θα σου πουν οι άλλοι, εγώ σχεδόν το παράτησα μόλις ήρθα Σαλόνικα.
7) Το σφάζεις το καημένο το γλυφιτζούρι? Σα δε ντρέπεσαι  :P
sent from mTHMMY 

A Caster:
Δύσκολη απόφαση.
Αν και δεν ξέρω ακριβώς την ποιότητα της διδασκαλίας και των καθηγητών στο ΔΠΘ, δεν μπορώ να φανταστώ ότι το επίπεδο και η ποιότητα διδασκαλίας διαφέρουν πολύ μεταξύ των 2 τμημάτων. Αυτο το λέω καθαρά από άποψη παράδοσης, διδακτέας ύλης και του τι μαθαίνεις μέσα στα διάφορα μαθήματα.

Παρόλαυτα, θα προσπαθήσω να αναλύσω μερικούς παράγοντες οι οποίοι μπορεί να παίζουν ρόλο στην επιλογή σου.

1) Φοιτητικές ομάδες
Ομολογουμένως η Θε/νικη είναι μεγαλύτερη πόλη, με 2 αρκετά μεγάλα πανεπιστήμια και επομένως ΑΠΕΙΡΕΣ φοιτητικές ομάδες για οτι τραβάει η ψυχή σου. Μόνο στο τμήμα ηλεκτρολόγων παίζουν ομάδες για aeronautics & space (asat), ηλεκτροκίνητα αμάξια (aristurtle), biomedical & bioengineering (IEEE EMBS), γενικής φύσεως και ενδιαφέροντος για ηλεκτρολόγους (IEEE, EESTEC) και άλλες που δεν μου έρχονται τώρα. Και μετά προφανώς έχεις και ένα κάρο διάφορες άλλες ομάδες όπως TEDx, IAESTE, Comvos ανάλογα τι ψάχνεις.

Στο ΔΠΘ από όσο γνωρίζω επίσης παίζουν μερικές ωραίες ομάδες για ηλεκτρολόγους (παράρτημα IEEE, EESTEC) οπότε αν σε ενδιαφέρουν συγκεκριμένα ομάδες που υπάρχουν και εκεί, ίσως να μην υπάρχει μεγάλη διαφορά.
Βέβαια ίσως κάποιος θα μπορούσε να υποστηρίξει ότι στην Θεσ/νικη έρχονται διάφορες εταιρείες, αντιπρόσωποι, ομιλητές κλπ που ίσως να μην έρθουν Ξάνθη.

2) Καθηγητές & labs
Αυτό το λέω κυρίως από άποψη αντικειμένου με το οποίο ασχολούνται. Ίσως είναι νωρίς για σένα να ξέρεις τι σε ενδιαφέρει, αλλά ίσως πχ να θες να ασχοληθείς με κάτι συγκεκριμένο προς 4ο/5ο έτος και να μην βρίσκεις καθηγητή να σε βοηθήσει. Σε αυτόν τον τομέα πάλι ίσως το ΤΗΜΜΥ ΑΠΘ να μην είναι πολύ μπροστά, αλλά μπορεί να βρεις κάτι στο τμήμα πληροφορικής για παράδειγμα ή σε κάποιο άλλο τμήμα.  Αν σκέφτεσαι/έχεις ως επιλογή το ΕΜΠ, τότε αυτό μπορεί να παίξει και πιο σημαντικό ρόλο επειδή έχουν μερικούς καθηγηταράδες και βγάζουν γενικά καλούς επιστήμονες.
Εδώ μπαίνει και η επιλογή της διπλωματικής που πχ αν θες μεταπτυχιακές σπουδές ή διδακτορικό παίζει ρόλο όχι μόνο τι θα κάνεις αλλά και με ποιον καθηγητή και αν τον ξέρουν έξω (σαν να λέμε, κονέ).
Γενικά ίσως αν θες μεταπτυχιακές σπουδές, ίσως το ΑΠΘ είναι καλύτερη επιλογή επειδή νομίζω αναγνωρίζεται περισσότερο διεθνώς, αλλά δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω. Προσπάθησε να δεις αν υπάρχουν notable alumni απο ΔΠΘ που έκαναν ωραίες μεταπτυχιακές σπουδές αν σε ενδιαφέρει αυτό το κομμάτι.

3) Μαθήματα επιλογής
Αυτό είναι λίγο και επέκταση του 2), αλλά ρίξε μία ματιά στα μαθήματα από 6ο εώς 9ο εξάμηνο να δεις αν σε ενδιαφέρει κάτι. Πχ τώρα αποτι θυμαμαι πρόσθεσαν Artificial Intelligence και Game Theory ως μαθήματα επιλογής στο Πρόγραμμα Σπουδών.

4) Ζωή
Θα σου έλεγα να μην αποφασίσεις πανεπιστήμιο με γνώμονα το πόσο καλή είναι η φοιτητική ζωή, επειδή και στις 2 περιπτώσεις θα περνάς ωραία και θα έχεις παρέες. Επιπλέον προσωπική άποψη αλλά οι ηλεκτρολόγοι έχουμε αρκετό διάβασμα, οπότε δεν είναι ότι θα παρτάρεις και κάθε μέρα εκτός αν την γιολάρεις την σχολή.


Θεωρώ οτι δεν θα χάσεις πραγματικά 1 χρόνο. Ίσως το equivalent 2 εξεταστικών, αλλά αυτό μπορεί να καλυφθεί σιγά σιγά αν έχεις όρεξη. Τα "δύσκολα μαθήματα" που είναι πραγματικά βάρος αν τα κουβαλάς, θεωρώ αρχίζουν από 3ο εξάμηνο, οπότε προλαβαίνεις να μην μείνεις πίσω. Μαθήματα τύπου μαθηματικά και διάφορα εισαγωγικά ακόμα και να τα χρωστάς μετά θα τα δίνεις με 1-2 μέρες διάβασμα αν παρακολουθείς τα του έτους σου.

Delaney:
Οσον αφορα τη ζωη παντου καλα ειναι. Βασει πιθανοτητας παντως, στη Θεσσαλονικη θα βαρεθεις πιο αργα απο οτι στην Ξανθη. Εγω πχ στο Βολο στο 2ο ετος, ειχα αρχισει να βαριεμαι (δεν εχει και πολλα να δεις). Το μονο θεμα ειναι οι παρεες. Εφοσον λες οτι εχεις φιλους εδω, απο αποψη ζωης δεν υπαρχει καν διλημμα ως προς την φοιτητικη ζωη. Οσον αφορα για τις σχολες, μερικα δεδομενα σου εχουμε δωσει, θεωρω.

Frenzyx:
Επισης, να προσθεσω πως το αν αξιζει το 10% ή οχι εξαρταται και απο το γνωστικο σου ενδιαφερον και την κατευθυνση που θες να ακολουθησεις.

Αν σε ενδιαφερει η Ενεργεια ή οι Τηλεπικοινωνιες, τοτε θεωρω πως η σχολη μας εχει να σου προσφερει πολλα, εχει αρκετους καλους καθηγητες και στους 2 αυτους τομεις.

Αν ομως, σε ενδιαφερει Ηλεκτρονικη/Ψηφιακα Συστηματα/Πληροφορικη, τοτε θα σου προτεινα να μην ερθεις, τουλαχιστον εχοντας σαν κριτηριο τα μαθηματα. Αν εξαιρεσεις κανα δυο καθηγητες που διδασκουν προγραμματισμο σε ενα καλο επιπεδο, γενικα η κατασταση δεν ειναι πολυ καλη. Ειδικα για ηλεκτρονικη και ψηφιακα συστηματα, θα δεις τους πιο ακαταρτιστους, απαραδεκτους, ανικανους καθηγητες που εχεις δει ποτε.

Μπορεις βεβαια να μας πεις τι σε ενδιαφερει, για να σου μιλησουμε πιο συγκεκριμενα.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page