10% Από ΗΜΜΥ ΔΠΘ σε ΗΜΜΥ ΑΠΘ

<< < (4/4)

LollipopButcher:
Hola! Με συγχωρείτε για το "γράψιμο" αλλά έδινα δύο μαθήματα σερί και έπρεπε να βγουν, εν ολίγοις τέλος η εξεταστικη  :D ! Enter+Prnt+R όντως είναι νωρίς για να ξέρω συγκεκριμένα ποια κατεύθυνση θέλω να ακολουθήσω, καθώς στην πραγματικότητα γνωρίζω ελάχιστα πράγματα γι' αυτές, πάντως μπορώ να πω με απόλυτη βεβαιότητα ότι δεν πρόκειται να επιλέξω τηλεπικοινωνίες  :P. Ωστόσο, Frenzyx, μου προσελκύει ιδιαίτερα το ενδιαφέρον η ηλεκτρονική και σε 2η μοίρα η ενέργεια. Όσον αφορά αυτά που σχολίασες περί ηλεκτρονικής και εδώ στο 1ο και 2ο εξάμηνο απογοητεύτηκα απ' τον τρόπο διδασκαλίας του προγραμματισμού, δηλαδή γνώριζα ότι πρέπει να διαβάσω μόνος και να εξασκηθώ αλλά φρόντισαν να μας δώσουν ένα φοβερό quote σε μία απ' τις εργασίες του Αντικειμενοστραφούς προγραμματισμού το οποίο είναι το εξής: "When in doubt google it".... (βέβαια ίσως απλά εγώ να ενοχλήθηκα χωρίς λόγο) κατά τ' άλλα φοβερό μάθημα ο προγραμματισμός. Όμως σε άλλα μαθήματα του ηλεκτρονικού τομέα οι καθηγητές μου άρεσαν. Enter+Prnt+R με ενδιαφέρουν οι μεταπτυχιακές σπουδές, όμως γνωρίζω ελάχιστα περί του θέματος... για να καταλάβετε στο μυαλό μου είχα ότι πάνω απ' όλα μετράει ο μ.ο. του διπλώματος (το οποίο αν δεν κάνω λάθος πλέον πιάνεται για master, χωρίς να ξέρω ποια είναι τα πραγματικά πλεονεκτήματα αυτού.. whatever), οπότε αν μπορείς να με διαφωτίσεις θα με βοηθούσε αρκετά. The Web θα μπορούσες, αν σου είναι εύκολο, να αναφέρεις μερικούς λόγους για να μην το κάνω;

ΥΓ1: Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας, είναι πραγματικά χρήσιμες!
ΥΓ2: Συγχωρέστε με για την απλή γραφή των ονομάτων, αλλά δεν ξέρω πως να αναφερθώ σε κάποιον... :(

Katarameno:
Προγραμματισμό δε μπορεί να σου μάθει κάποιος, ή το χεις ή όχι, γλώσσες προγραμματισμού μπορεί. Άντε ωραία τώρα που θυμήθηκες το password σου για πες και κανένα νέο από Ξάνθη. Ακόμα περνάτε τα θέματα και τις λύσεις μέσα από τα υαλότουβλα στους τοίχους των αιθουσών? Δεν μπιστεύω να μην τηρείτε τέτοια παράδοση  ::)
sent from mTHMMY 

tkostas13:
Quote from: LollipopButcher on June 28, 2019, 23:16:32 pm



αναγνωριστηκε μονο στο δημοσιο το "master" που στην ουσια ειναι ενα χαρτι που λεει οτι θα επρεπε να μας ειχαν δωσει μαστερ
greek politics long story short στο εξωτερικο εινα 3 χρονια bachelor 2 master ,ζητησαν απο το εξωτερικο να γινει ετσι αλλα θελαν ενιαιο κυκλο στην ελλαδα για να εξασφαλισουν οτι δε θα εκανε καποιος μονο 3 χρονια( γτ 3 χρονια δε βγαινει μηχανικος ως επιχειρημα)και στην ουσια 5 χρονια bachelor μετα απο κακη οργανωση και εκτελεση της ολης φασης.
Στο μελλον ισως μας δωσουν οντως χαρτι που να αναγνωριζεται παντου
Οσο για το αν ερθεις εδω κανε οτι θες αλλα να ξερεις ειναι πιθανο να μη σου αναγνωρισουν καποια μαθηματα εχω ακουσει σε αρκετες σχολες προβληματα αναγνωρισης καποιων μαθηματων με χειροτερο παραδειγμα τη νομικη που ειναι στα μαχαιρια με το τμημα της κομοτηνης :P
Σκεψου πολυ σοβαρα και το ενδεχομενο η εξεταση/βαθμολογηση μηοως ειναι ευκολοτερη/καλυτερη εκει
Επισης πολυ ωραιο ονομα
αναφερεσαι με το @ οπως στο fb η πατας quote πανω δεξια απο το κειμενο

The Web:
Quote from: LollipopButcher on June 28, 2019, 23:16:32 pm


Hola...   The Web θα μπορούσες, αν σου είναι εύκολο, να αναφέρεις μερικούς λόγους για να μην το κάνω;

ΥΓ1: Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας, είναι πραγματικά χρήσιμες!
ΥΓ2: Συγχωρέστε με για την απλή γραφή των ονομάτων, αλλά δεν ξέρω πως να αναφερθώ σε κάποιον... :(




Ναι, εύκολο μου είναι. Από οσο κατάλαβα δεν είσαι θεσσαλονικιός και τα πράγματα στα ενοίκια στη Θεσσαλονίκη έχουν αγριέψει τα τελευταία χρόνια... τα σπίτια προς ενοικίαση είναι υπερτιμημένα.
Στη σχολή με δυσκόλεψαν τα προαπαιτούμενα για τον τομέα, που στην Ξάνθη δεν υπάρχουν. Επίσης όταν έφυγα απο Ξάνθη δεν υπήρχαν δηλώσεις μαθημάτων – μόνο τα επιλογής δήλωνες. Εδινες το Γενάρη όσα χρωστούσες χειμερινά και το καλοκαίρι όσα χρωστούσες θερινα – τον δε Σεπτέμβρη τα πάντα όλα! Είναι από τα πράγματα που πιθανόν να άλλαξαν.
 Η σχολή στο ΑΠΘ είναι απρόσωπη. Ο μεγάλος αριθμός φοιτητών φέρνει δυσκολία στην παρακολούθηση και την παραγωγή δικών σου σημειώσεων . Επίσης και σε άλλα πιο μακροπρόθεσμα π.χ. όταν έψαχνα διπλωματική είχα απευθυνθεί σε καμια 15ρια καθηγητές ! Είχα πιάσει και τους άλλους τομείς. Ακολουθεί και αυτό τους νόμους της προσφοράς και της ζήτησης. Το τμήμα – σε αριθμό φοιτητών , είναι περίπου τριπλάσιο. Οι καθηγητές  είναι ιδιοι σε αριθμο...
Από μαθήματα , η επίδοσή μου έπεσε κάτω από το 50% από οτι στην Ξάνθη , ενώ ακολούθησα ακριβώς το ιδιο πρόγραμμα. Σημαίνει αύξηση του βαθμού δυσκολίας...  τα περασμένα μαθήματα μου αναγνωρίστηκαν – και είχα αρκετα, αφού είχα συμμετάσχει σε 7 εξεταστικές στο Δημοκρίτειο. Αυτό σημαίνει ότι υπάρχει σεβασμός μεταξύ των δύο τμημάτων. Επίσης μου αναγνωρίστηκαν ακόμη και τα εργαστήρια που είχα παρακολουθήσει, προσκομίζοντας τις αντίστοιχες βεβαιώσεις !
Το κυριότερο όμως από αυτά που έγραψες είναι ότι τα πας καλά στο Δημοκρίτειο. Δεν παρατάμε κάτι στο οποίο πηγαίνουμε καλά – η πρόοδος μας στο Πανεπιστήμιο και μάλιστα σε δύσκολες σχολές δεν είναι κάτι αυτονόητο.
Τα θετικά που βρήκα στο ΑΠΘ είναι οτι μπορούσα ευκολότερα να βρω σημειώσεις άλλων φοιτητών από τις παρακολουθήσεις καθώς και παλιά θέματα. Τα βιβλία είναι λίγο καλύτερα. Επίσης στην Ξάνθη χαιρετούσα πρωι-μεσημέρι-βράδυ τα ιδια άτομα και αυτό με είχε κουράσει κάπως. Τέλος στο ΔΠΘ θυμάμαι ακόμη κάτι καραμπινάτα φαινόμενα αναξιοκρατίας , τόσο σε μέλη ΔΕΠ  όσο και σε βοηθούς που κάνουν τα εργαστήρια. Η αναξιοκρατία με πειράζει, αν και ισως δεν θα έπρεπε. Μπορώ να πω ότι το έμψυχο δυναμικό του ΑΠΘ το βρήκα καλύτερο.
Η επιλογή είναι δική σου, αλλά τα επιχειρήματα που έγραψες για παρέες , ζωή στην πόλη και απόσταση από το πατρικό δεν μου φαίνονται καθόλου επαρκή για μια αλλαγή  όπως η μετεγγραφή
Συν τοις άλλοις , αν οι παρέες σου που σπουδάζουν στη Θεσσαλονίκη βρίσκονται σε «εύκολα» τμήματα θα σε πεθάνουν στην καζούρα! Υπάρχουν σχολές ακόμη και στο ιδιο το ΑΠΘ οι οποίες είναι καμπινγκ μπροστά στους  Ηλεκτρολόγους. Στην Ξάνθη τα πράγματα είναι πιο ισορροπημένα μεταξύ των τμημάτων.

tkostas13:
Quote from: LollipopButcher on June 28, 2019, 23:16:32 pm



ειδικα ο τομεας ηλεκτρονικης ειναι και γεματος εργασιες για να προσθεσω στον web :P

Navigation

[0] Message Index

[*] Previous page