10% Από ΗΜΜΥ ΔΠΘ σε ΗΜΜΥ ΑΠΘ

(1/4) > >>

LollipopButcher:
Καλησπέρα παιδιά,
συγχωρέστε με που δημοσιεύω τοπικ με ένα θέμα που ήδη υπάρχει, αλλά το τοπικ εκείνο είναι αρκετά παλιό (του 2012) και θα ήθελα να πάρω "νέες" γνώμες για το θέμα που με απασχολεί. Είμαι, λοιπόν, φοιτητής 1ου έτους στο ΗΜΜΥ ΔΠΘ (πλέον πάω για 2ο) και σκέφτομαι να κάνω 10% για ΑΠΘ. Οι λόγοι είναι κυρίως η σχολή και κατ' επέκταση η πόλη. Να ξεκαθαρίσω ότι είμαι απόλυτα ευχαριστημένος απ' τη σχολή μου απ' την άποψη εγκαταστάσεων και καθηγητών ( με μικρές εξαιρέσεις :P ), όμως σκέφτομαι μήπως η αντίστοιχη σχολή του ΑΠΘ είναι καλύτερη και εν τέλει κερδίσω περισσότερα απ' αυτή, δηλαδή καλύτερη εκπαίδευση, ευκαιρίες που ίσως προκύψουν κλπ. Όσον αφορά την πόλη της Θεσ/κης μου αρέσει πολύ, συν ότι σπουδάζουν οι κολλητοί και άλλα φιλαράκια μου σ' αυτήν, και θα 'μαι πιο κοντά στο σπίτι μου. Το δίλημμα μου δημιουργείται λόγω ότι έχω περάσει το σύνολο των μαθημάτων εδώ, η ζωή είναι πιο φθηνή και ουσιαστικά χάνω μια χρονιά. Επομένως θα ήθελα να μου πείτε πώς είναι η κατάσταση στη σχολή του ΑΠΘ, τη δυσκολία των μαθημάτων, καθηγητών και αν γενικά αξίζει το 10% συναρτήσει των όσων προανέφερα ( + ένας λόγος που το σκέφτομαι πολύ είναι γιατί δεν θέλω να "φάω" τη θέση από κάποιον άλλο).

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας :D !

panos98:
Αισθηση μου ειναι βασει του οτι εχω δει απο αλλες σχολες σε μικροτερες πολεις,οτι εκει το μαθημα πραγματοποιειται με καλυτερη ποιοτητα,καποια περασμενα σου μαθηματα ισως αναγνωριστουν με μικροτερο συντελεστη στο απθ

Μπιγκόνια:
Quote from: panos98 on June 26, 2019, 15:38:31 pm

καποια περασμενα σου μαθηματα ισως αναγνωριστουν με μικροτερο συντελεστη στο απθ

Δεν θυμάμαι να έχει αναγνωριστεί έστω και ένα μάθημα με μικρότερο βαθμό στα παιδιά που ήρθαν στο έτος μου από ΔΠΘ. Το πολύ, πολύ να πέρασαν το μισό μάθημα (πχ Γραμμική Άλγεβρα και Αναλυτική Γεωμετρία) και να έπρεπε να δώσουν το άλλο μισό.

Delaney:
Αρχικα, ακομα και απο 10% μπορεις να μεταφερεις μαθηματα εδω και να σου αναγνωριστουν εφοσον υπαρχει αντιστοιχια, αν δεν κανω σοβαρο λαθος, οποτε μπορει να μη ξεκινησεις απο το μηδεν. Ηρθα με μεταγραφη εδω απο το Βολο και μου αναγνωριστηκαν αρκετα.

Δευτερον, προβληματα σε εγκαταστασεις και μαθηματα υπαρχουν παντου, προβληματα θα συναντησεις και στο ΑΠΘ.

Τριτον, οσο αφορα τα μαθηματα, το προγραμμα σπουδων εδω καποτε ηταν στα 61 μαθηματα και πλεον εχει μειωθει στα 53 νομιζω. Στην Ξανθη, εχω την εντυπωση οτι ειναι περισσοτερα. Οσον αφορα τη δυσκολια, δεν ξερω ποσο δυσκολη ειναι η σχολη στην Ξανθη, αλλα σιγουρα εδω δεν ειναι ευκολα. Αν το αφησεις, θα σ αφησει.

Τεταρτον, κατι που υπαρχει εδω μαλλον αρκετα περισσοτερο σε σχεση με περιφερειακα πανεπιστημια, ειναι φοιτητικες ομαδες πανω σε διαφορα θεματα και αν σε ενδιαφερει μπορεις να επιχειρησεις να μπεις.

Τελος οσον αφορα τους καθηγητες, η σχολη εχει τα προβληματα της, οπως οι περισσοτερες.

Να σημειωσω οτι ηρθα 5 χρονια πριν και μπορει το καθεστως με τις αναγνωρισεις μαθηματων να ειναι πιο αυστηρο.

Delaney:
Quote from: Μπιγκόνια on June 26, 2019, 15:44:21 pm

Δεν θυμάμαι να έχει αναγνωριστεί έστω και ένα μάθημα με μικρότερο βαθμό στα παιδιά που ήρθαν στο έτος μου από ΔΠΘ. Το πολύ, πολύ να πέρασαν το μισό μάθημα (πχ Γραμμική Άλγεβρα και Αναλυτική Γεωμετρία) και να έπρεπε να δώσουν το άλλο μισό.


Εμενα αντιθετα που ηρθα απο Βολο, μου αναγνωριστηκε η Γραμμικη Αλγεβρα εδω, χωρις να εχω κανει καν Αναλυτικη Γεωμετρια στο Βολο και ο Ροθος(αυτος το εκανε?) ειχε εκνευριστει που η επιτροπη μου το ειχε αναγνωρισει. Και γενικα μου αναγνωριστηκαν και οι Λογισμοι (Ι & ΙΙ), η Φυσικη 1, τα Διακριτά Μαθηματικά, οι Ηλεκτρικες Μετρησεις 1 και οι Πιθανοτητες. Δεν ξερω ποια απο αυτα τα μαθηματα υπαρχουν ακομα στο Νεο Προγραμμα Σπουδων βεβαια.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page