ΑΠΘ: 12 μύρια για κτήριο 3 μύρια και η φάση πάει δικαστήρια.

<< < (2/3) > >>

Spiral:
Quote from: Argirios on September 19, 2018, 16:24:08 pm

ε ναι έλεος, εδώ μας λένε να φέρουμε δικές μας κόλλες αναφοράς... 5000 ευρώ να δώσουν για κόλλες θα φτάσουν για μερικά χρόνια  :P
10-15 χρόνια με μια προσέγγιση  :D


Από το να μας δίνουν εκείνες τις σάπιες κόλλες με τα πράσινα κουτάκια , προτιμώ να δώσω κανα δίφραγκο παραπάνω για να έχω μια ανθρώπινη κόλλα.

Argirios:
Quote from: gianniscost on September 19, 2018, 16:30:24 pm

Από το να μας δίνουν εκείνες τις σάπιες κόλλες με τα πράσινα κουτάκια , προτιμώ να δώσω κανα δίφραγκο παραπάνω για να έχω μια ανθρώπινη κόλλα.

ε 4 λεπτά την κόλλα έβαλα, καλής ποιότητας

ChrisKaloy-Kakou:
Βρε 9 εκατομμύρια είναι, με 5 χιλιάρικα σου βρίσκω εγώ κόλλες με καρδούλες που μυρίζουν αβοκάντο άμα θες που λέει ο λόγος. Ντάξει βέβαια προτίμησή σου, αλλά να μας αναγκάζουν όλους να φέρνουμε κόλλες γιατί λένε δεν έχουν λεφτά επειδή κάνουν "μπίζνες" είναι εγκληματικό.

Singularity:
νταξει τωρα θα κολλήσουμε στις κόλλες χαχαχαχαχα!!!

Πάντος το παρακάνουν κάποιες φορές, κλέψε 2-3 μμύρια ρε φίλε και μετα ξανακλεβεις, ειναι ανάγκη ττακ και τα 9 μαζί? κάτι τέτοια πηγε να κάνει και ο Walter White αλλα ρε φίλε αυτός είχε καρκίνο, βιαζόταν.
sent from mTHMMY 

Katarameno:
Quote from: Argirios on September 19, 2018, 16:34:27 pm

ε 4 λεπτά την κόλλα έβαλα, καλής ποιότητας

4 λεπτά έχει η κόλλα αναφοράς? Γιατί? 10-10 τις παίρνουν? Που και 10-10 να τις πάρουν 2 λεπτά βγαίνουν όχι 4  ::)
Ε να μη βγάλει και από τις κόλλες αναφοράς το Κυλικείο? (η "Εταιρία Αξιοποίησης ..." αυτό...)

ΚΟΛΛΕΣ ΑΝΑΦΟΡΑΣ ΡΙΓΕ ΠΑΚΕΤΟ 400 ΦΥΛΛΩΝ 60gr = 7,19 €
https://officemust.gr/index.php/shop/kolles-anaforas-rige-paketo-400-fullon-60gr-5202832021504-detail
7,19 € / 400 = 0,017975 €
Νομίζω στο Markt τις είδα ακόμα πιο φθηνά.

Από το :
https://www.skroutz.gr/c/628/tetradia-mplok.html?keyphrase=%CE%BA%CE%BF%CE%BB%CE%BB%CE%B5%CF%82+%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B1%CF%82&page=1

Και επειδή είπες και για καλής ποιότητας, άντε 70 γραμμαρίων
Κόλλες Αναφοράς Ριγέ 70γρ (400 Τεμ.) = 9,61 €
9,61 € / 400 = 0,024025 €

Αλλά το κράτος ή το πανεπιστήμιο δεν πρέπει κανονικά ούτε με αυτές τις τιμές να αγοράζει, πρέπει να γίνονται προσφορές γιατί δεν αγοράζει 400 κόλλες αλλά χοντρική.
Βασικά από το από ποιον προμηθευτή θα αγοράσει ένα ΑΠΘ ή ένα Υπουργείο ή ένα κράτος εξαρτάται η ίδια η επιβίωση και η επικράτηση του προμηθευτή στην αγορά, οπότε και οι τιμές πέφτουν κατακόρυφα και από το 0,017975 / κόλλα.

Quote from: ChrisKaloy-Kakou on September 19, 2018, 17:22:24 pm

Βρε 9 εκατομμύρια είναι, με 5 χιλιάρικα σου βρίσκω εγώ κόλλες με καρδούλες που μυρίζουν αβοκάντο άμα θες που λέει ο λόγος. Ντάξει βέβαια προτίμησή σου, αλλά να μας αναγκάζουν όλους να φέρνουμε κόλλες γιατί λένε δεν έχουν λεφτά επειδή κάνουν "μπίζνες" είναι εγκληματικό.

Τα βάζω φουσκωμένα : Με 0,017975 € (που μου θέλετε και 70 γραμμάρια  ::) αυτούς που τις κουβαλάνε και τις διορθώνουν δε τους σκέφτεστε άκαρδοι ?  ;D)
Αν βάλουμε 90.000 φοιτητές (που δε ξερω ακριβώς πόσοι είναι καν ενεργοί και αν κατεβαίνουν τόσοι στις εξετάσεις) επί 100 κόλλες αναφοράς σε κάθε εξεταστική επί 3 εξεταστικές το χρόνο
βγαίνει 485.325 € Μισό εκατομμύριο σχεδόν για όλο το ΑΠΘ για όλο το χρόνο.
Αλλά δε δίνετε 90.000 άτομα μαθήματα και δεν καταναλώνετε και 100 κόλλες αναφοράς ανά εξεταστική.
Αν το αντιστρέψουμε όμως με την υπόθεση οτι τις αγοράζουν όλοι με 0,04 € (4 λεπτά) αντί για 0,017975 €, τότε
βγαίνει 1.080.000 € κόστος που βαρύνει τους οικογενειακούς προϋπολογισμούς των οικογενειών των φοιτητών.

Και επειδή βλέπω 2η φορά ο giannisconst νομίζει οτι λέγοντας καλοπροαίρετα ή μη "Quote from: gianniscost on September 19, 2018, 16:30:24 pm

Από το να μας δίνουν εκείνες τις σάπιες κόλλες με τα πράσινα κουτάκια , προτιμώ να δώσω κανα δίφραγκο παραπάνω για να έχω μια ανθρώπινη κόλλα.
λέει κάτι σωστό και λογικό, του θυμίζω οτι πάλι λέει κάτι που μπορεί να φαίνεται αθώο αλλά είναι ο ορισμός της κοροϊδίας αφού οι γονείς του και εγώ και όλοι πληρώνουμε φόρους για να έχετε και κόλλες αναφοράς και φαγητό στη λέσχη και στέγαση σε εστίες (όσες λίγες έστω υπάρχουν).
Άρα το επιχείρημά του δε στέκει,γιατί αν είναι έτσι να πληρώσει αυτός τα >10.000€ φόρο που πλήρωσα εγώ πχ φέτος και να δούμε μετά αν θα λέει χαλαρά το : "έλα μωρέ τι είναι να δώσω κανά δίφραγκο παραπάνω για να έχω μια ανθρώπινη κόλλα αναφοράς".
Γιατί είμαι πολύ σίγουρος οτι δε θα "χαρούν" καθόλου οι γονείς του "με την ιδέα του να πληρώνει ξανά" τις κόλλες ή το φαγητό του στη λέσχη.
Γιατί αγαπητέ giannisconst οι γονείς σου και οι γονείς όλων κι εγώ πληρώνουμε χιλιάρικα για να έχεις κόλλες και να μη ξεφτιλίζεστε να τις αγοράζετε μία μία για να λύσετε τα θέματα, όχι για να τις ξαναπληρώνετε.
Μπορώ ξέρεις πολύ εύκολα να κάνω μια έδρα επιχείρησης στη Βουλγαρία και να πληρώνω εκεί 2 αντί για 10+ χιλιάρικα φόρο αλλά αν το κάνω, το φόρο που δε θα εισπράξει από μένα το κράτος θα τον εισπράξει από σένα (αν είμασταν οι 2 μας έστω μόνο, δεν είναι έτσι ακριβώς αλλά το απλοποιώ για να το καταλάβεις), οπότε τουλάχιστον να μην γράφεις τέτοιες εξυπνάδες, γιατί δεν πληρώνεις 4 λεπτά την κόλλα ούτε 2,20€ τη μερίδα φαγητό, τα πληρώνουμε σε χιλιάρικα και αντίθετα με κάποιες άλλες χώρες που σου αναλύουν μέχρι την τελευταία λεπτομέρεια που πάνε οι φόροι που πληρώνεις εδώ επικρατεί μια πλήρη αδιαφάνεια του πως και που πάνε τα λεφτά, τόσο μεγάλη και τόσο διαδεδομένη που επιτρέπει να γίνονται τέτοιου μεγέθους σκάνδαλα "κακοδιαχείρησης" (sic) κρατικού χρήματος. Και το πιο εξοργιστικό είναι οτι να δεις ένα περίεργο πράμα δεν φτάνουν σε κόλλες αναφοράς και σε φαγητό σε εσάς (όπως περιέργως έφταναν επί δεκαετίες), κάπου ενδιάμεσα στο δρόμο, αν δεν πάνε για το (επονείδηστο κτλ) χρέος έχει ξαφνικά κι άλλες τρύπες ο σωλήνας, το φρεάτιο, κάπου χάνονται πάλι περιέργως, κάπου πέφτει κάποια "καινούργια" "ιδέα" για εργολάβους στην καθαριότητα, κάποια "καινούργια" "ιδέα" για εργολάβους στη φύλαξη, κάποια "καινούργια" "ιδέα" να πληρώνετε μόνοι σας τις κόλλες αναφοράς (να βγάλουν και από τη μύγα ξύγκι δηλαδή), έτσι πως να το πω πολύ "νεοφιλελέ" "πρωτότυπες" ιδέες, βασικά παλαιότατες, κεδροσκοπικές.
Λαδεμπορικές ιδέες θα τις πω.

Quote from: Singularity on September 19, 2018, 17:31:08 pm

νταξει τωρα θα κολλήσουμε στις κόλλες χαχαχαχαχα!!!

Ναι θα κολλήσουμε και στις κόλλες γιατί συνολικά είναι μια δαπάνη 200-500.000 € που ενώ προβλεπόταν φυσικά εδώ και δεκαετίες στον προϋπολογισμό του ΑΠΘ ξαφνικά βγαίνει με μια ξεφτιλισμένη δικαιολογία και πάνε να κάνουν φτερά και αυτά τα λεφτά.
Δε μιλάμε για 100 € ή 1000 ή 5.000 αλλά για 1, 2 ή 3 καινούργια διαμερίσματα. Την εποχή που κάποιοι χάνανε τα σπίτια τους για 50.000 δε θα χαρίσουμε 2 ή 3 καινούργια διαμερίσματα στους διοικούντες το ΑΠΘ.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page