ΑΠΘ: 12 μύρια για κτήριο 3 μύρια και η φάση πάει δικαστήρια.

<< < (3/3)

Spiral:
Quote

                                                             

Katarameno:
Ρε συ παλίκαρε, και μένα μου είχε περάσει ελαφρά τη καρδία τέτοια σκέψη - εξυπνάδα απ το κεφάλι, μη παρεξηγιέσαι:
Αν δώσω τόσα θα πάρω μόνος μου το τάδε, που είναι πολύ καλύτερο από το δωρεάν τάδε.
Κράτα την ουσία και σκέψου και μόνος σου λίγο. Αν κάτσεις και το σκεφτείς λίγο περισσότερο βλέπεις οτι κάτι δε πάει καλά.

Αν θες να το (ξανα)πληρώσεις, πλήρωσέ το, (το πόσο ξεφτίλα ή γελοίο είναι να πληρώνεις μια μία τις κόλλες αναφοράς 4 λεπτά δε το βλέπεις?) ενώ έτσι επιτρέπεις έμμεσα την "κακοδιαχείρηση", να καταχραστούν κάποιοι τα κονδύλια του κράτους που εδώ και δεκαετίες σίγουρα υπάρχουν για κόλλες, δεν έγινε χθες το ΑΠΘ για να μην έχει προβλεφθεί δαπάνη για τις κόλλες αναφοράς στις οποίες εξετάζονται οι φοιτητές, γιατί απλά εμάς μας δίνανε κόλλες αναφοράς μια χαρά, έστω "με το σταγονόμετρο" (για να μη τις δίνουμε ο ένας στον άλλον με τα θέματα)?

Αλλά όταν το γράφεις, και μόνο που το γράφεις ξεχνάς οτι κάποιοι μπορεί να είναι πάρα πολύ ζορισμένοι οικονομικά και να μην έχουν ούτε τα βασικά που εσύ θεωρείς αυτονόητα, (και άρα ούτε όχι +0,04 € παραπάνω δε τους περισσεύουν, είναι μείον ο ισολογισμός του μήνα), κάποιοι σταματάνε ακόμα και τις σπουδές τους λόγω οικονομικής αδυναμίας, κάποιοι δουλεύουν για να μπορέσουν να σπουδάσουν και να μη το παρατήσουν, οπότε το να το γράφεις έτσι χαλαρά είναι σα να το προτείνεις και στους άλλους οτι είναι προτιμώτερο, για να το κάνουν και αυτοί. Αμ δε τους ρώτησες όλους.

Αν θες να δωρίσεις λεφτά στο κράτος είναι γνωστός ο λογαριασμός και πανεύκολο να τον βρεις. Δώρισε όσα θες. ::)

Quote from: gianniscost on September 19, 2018, 16:30:24 pm

Από το να μας δίνουν εκείνες τις σάπιες κόλλες με τα πράσινα κουτάκια , προτιμώ να δώσω κανα δίφραγκο παραπάνω για να έχω μια ανθρώπινη κόλλα.

Απλά wrong.

Quote from: gianniscost on November 19, 2018, 14:53:28 pm

Εγώ δεν σου είπα να βγάζουν οι φοιτητές από τις τσέπες τους για να αγοράζουν κόλλες αναφοράς. Απλά είπα (σε προσωπικό επίπεδο) ότι θα ταν καλύτερο να πάρω από μόνος μου ποιοτικές κόλλες, από το να μας δίνουν αυτά τα τσιγαρόχαρτα.

Το είπε εμμέσως ο κυρ Μήτκας, μην ανυσηχείς, σε πρόλαβε. Σε ένα άρθρο του που είχε δημοσιευτεί στην Καθημερινή. Πριν μπεις στη σχολή.

Και "Την έρευνα προκάλεσε μήνυση ιδιοκτητών άλλων ακινήτων που κατήγγειλαν ότι παραβιάστηκαν οι όροι του διαγωνισμού."
Δηλαδή δε μπορεί καν να πει κανείς οτι η δίωξη προέρχεται από "πολιτικούς αντιπάλους" αυτών που αποφάσισαν.
Και άλλοι ιδιοκτήτες ολόκληρων πολυκατοικιών δλδ προσπαθούσαν να πουλήσουν ολόκληρη την πολυκατοικία τους και όταν έμαθαν ποια θα κερδίσει τον (κατά τα άλλα) "διεθνή μειοδοτικό διαγωνισμό" έφριξαν προφανώς με τον 4πλασιασμό της αξίας της "μειοδοτικής" νικήτριας οικοδομής, και είχαν κάθε έννομο συμφέρον να κάνουν μηνύσεις και (καλά) τις έκαναν.

Navigation

[0] Message Index

[*] Previous page