Ασφάλεια υγείας φοιτητών

(1/1)

Niri:
Λοιπον εκανα αυτο το τοπικ γιατι ηθελα να ρωτησω τι παιζει με την ασφαλεια υγειας των φοιτητων που πλεον δεν εχουν ασφαλεια  απο τους γονεις τους.

Το πανεπιστημειο παρεχει ασφαλεια υγειας και αν ναι ποια ειναι η διαδικασια που πρεπει να κανει ο φοιτητης; Αυτη η ασφαλεια ειναι του ΕΟΠΥΥ;

Υπαρχει γενικα καποιος εδω που εχει ασχοληθει;
Η μονη ανακοινωση που βρηκα απο το τμημα ειναι αυτη εδω http://ee.auth.gr/announcements/2017/09/08/8261/ που δεν καταλαβαινω και πολυ καλα τι εννοει ή αν εχει σχεση.

Solarian:
Δες αυτό :D
https://www.auth.gr/healthservices_students

Niri:
Ναι και η ανακοινωση που βρηκα γραφει περιπου τα ιδια πραγματα ομως εχω δυο αποριες:

Γραφει οτι οι φοιτητες δικαιουνται πληρη ιατροφαρμακευτικη και νοσοκομειακη περιθαλψη στο Εθνικο Συστημα Υγειας (Ε.Σ.Υ.). Αυτο απ'οσο καταλαβαινω αναφερεται κυριως στα νοσοκομεια. Εκει ομως δεν υποτιθεται οτι μπορει να παει οποιος θελει ακομα και ανασφαλιστος; Τι σημαινει πρακτικα οτι ειμαι ασφαλισμενος εκει;

Δευτερον, λεει "... με κάλυψη των σχετικών δαπανών από τον Εθνικό Οργανισμό Παροχής Υπηρεσιών Υγείας (Ε.Ο.Π.Υ.Υ.)". Αυτο αναφερεται μονο για συνταγογραφουμενα φαρμακα απο το νοσοκομειο ή μπορω να παω και σε γιατρο συμβεβλημενο με τον εοπυυ; Και αν ναι τοτε υπαρχει καποια διαδικασια για να θεωρηθω ασφαλισμενος;

The Web:
δεν ξέρω αν αυτή η πληροφορία σε βοηθάει, παλαιότερα είχα φοιτητική ασφάλεια υγείας και μου παρείχε ακριβώς ότι παρέχεται τώρα σε όλους τους ανασφάλιστους. Δηλαδή περίθαλψη υγείας στα νοσοκομεία και κρατικά κέντρα υγείας. Θεωρητικά στους ανασφάλιστους παρέχονται και δωρεάν φάρμακα από τα φαρμακεία των νοσοκομείων , πρακτικά όμως στα περισσότερα φάρμακα υπάρχει έλλειψη και τέλος πάντων πιστεύω ότι δεν αξίζει η ταλαιπωρία να πας 3-4 φορές για να σου δώσουν ένα φάρμακο που πρέπει να στο έχει γράψει πρόσφατα γιατρός δημόσιου νοσοκομείου κτλ.
Επίσης έχω την εντύπωση ότι καθώς έβλεπα πριν λίγο καιρό το site του αδελφού μας τμήματος στο ΔΠΘ είχα πέσει σε ανακοίνωση που έλεγε ότι καταργήθηκε το φοιτητικό βιβλιάριο υγείας και όλοι οι μη έχοντες ασφάλεια καλύπτονται από τον νόμο για τους ανασφάλιστους. Προχείρως όμως που την ξαναέψαξα τώρα δεν την εντόπισα !

Πρακτικά νομίζω αν κάποιος δεν έχει σοβαρό πρόβλημα, το μόνο που αξίζει να εκμεταλλευτει ως ανασφάλιστος , είναι επίσκεψη σε γιατρό νοσοκομείου/κέντρου υγείας που έχει ακούσει ότι είναι καλός , και για διαγνωστικές εξετάσεις (αίματος, μαγνητικές , μαστογραφία κτλ.) από τις οποίες κάποιες είναι ακριβές για να τις κάνει έξω.

Navigation

[0] Message Index