Έχω σιχαθεί τις καταλήψεις

(1/6) > >>

Ούγκι:
Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να σταματήσουν;

Singularity:
έχεις σιχαθεί τις καταλήψεις? πληθυντικό? εισαι 3 ωρες στη σχολή και τις έχεις σιχαθεί? Και εγω προσωπικά δεν ειμαι μεγάλος φαν των καταλήψεων αλλα θα σου πρότεινα να ψάξεις πως θα ηταν κάποια πραγματα στα ελληνικά πανεπιστήμια αν δεν υπήρχαν κάποιοι να διεκδικούν πράγματα για ολους μας, τις περισσότερες φορες και να σταματήσεις να το βλέπεις σαν κάποια κουμμουνια και κάποιους φασίστες(γιατί για να τις εχεις σιχαθεί λογικα ετσι το βλεπεις το πράμα)που ψήνονται να χάσουν σχολή γιατί σε ενα μεγάλο βαθμό αυτο δεν ισχύει

mprizakias:
Ρε μεγαλε θα γινει μια (1) μερα καταληψη σε χρονια που κοψαν τα συγγραματα, το πολυτεχνειο εχει γινει το νεο στεκι των πρεζεμπορων, η λεσχη ειναι χειροτερα απο ποτε, οι διδακτορικοι δεν θα πληρωθουν. Και εγω ειμαι γενικα κατα των καταληψεων αλλα αν δεν γινουν διαμαρτυριες φετος ποτε θα γινουν, οταν βαλουν διδακτρα κανα χιλιαρικο τον χρονο?
Γενικα στην σχολη μας δεν γινονται καταληψει  συχνα, αλλα αν θες να τις σταματησεις απλα πανε στην συνελευση και ψηφισε οχι.

Αλντεμπαράν:
Αναφέρεσαι σε καταλήψεις στην σχολή, σε κτίρια, σε χώρους σε κάτι άλλο, σε όλα τα παραπάνω ;

Είσαι 1ο έτος(με βάση το cc στο thmmy) και έχεις βαρεθεί τις καταλήψεις που δεν έχουν γίνει; Γιατί καταλήψεις στην σχολή εκτός από ημέρες απεργίας(1/2 τον χρόνο) και ίσως 1/2 ακόμη εξαιτίας γεγονότων της επικαιρότητας έχουν να γίνουν από το 2011.  

Από την άλλη να είσαι σίγουρος ότι μάθημα θα χάσεις επειδή δεν πληρώνονται οι διδακτορικοί και κάνουν αποχή και επειδή οι υπάρχοντες καθηγητές φεύγουν στα ξένα επειδή εδώ δεν πληρώνεται η δουλειά τους (το ότι πλέον υπάρχουν τμήματα με 300 άτομα να κάνουν λογισμό, πεδιο κτλ επειδή δεν υπάρχουν καθηγητές δεν το σχολιάζω καν αλλά ας μείνουμε στα πιο προφανή).

leukosaraphs!:
Γενικά τέτοια θέματα αποφασίζονται στις συνελεύσεις. Άρα μπορείς να πας κι να ψηφίσεις, ανάλογα με τις επιθυμίες σου!
Από την στιγμή που δεν πας, χάνεις και το δικαίωμα να κρίνεις την κατάληψη, αν πήγαινες κι έλεγες "μάγκες εγώ είμαι κατά, ψηφίζω όχι" τότε θα είχες όλα τα δίκια του κόσμου.

Αν τώρα πήγες στη συνέλευση και όντως ψήφισες όχι, σημαίνει ότι απλά αυτοί που δεν ήθελαν ήταν λιγότεροι. Άρα πρέπει να πείσεις μεγαλύτερο πλήθος κόσμου να πάει στις συνελεύσεις!

Επίσης, συμφωνώ εν μέρει με τον μπριζάκια (σχετικά με διδακτορικούς και συγγράμματα) και άρα αν αυτός είναι ο μοχλός πίεσης (και δεν πήγα στην συνέλευση) δεν μπορώ να κάνω κάτι για αυτό.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page