Φασίστας καθηγητής στην Ξάνθη-στοχοποίηση του φοιτητικού συνδικαλισμού

<< < (2/5) > >>

Κηπουρίδης:
Quote from: ChrisKaloy-Kakou on February 08, 2017, 03:02:08 am

Εδώ πάντως προτείνει συνεργασία ΣΥΡΙΖΑ-Χ.Α. http://www.gpavlos.gr/article.php?p=14&id=46

"[...]Και σαφώς η Χρυσή Αυγή θα γίνει το μόνο καταφύγιο των εν απογνώσει Ελλήνων με ό,τι αυτό συνεπάγεται ... Και όλοι καταλαβαίνουμε πως οι Μετανάστες είναι ανθρώπινα πλάσματα που δεν μπορούν να στοχοποιούνται έστω και αν γίνονται εργαλείο κάποιων για εκ διωγμό των Ελλήνων από την Ελλάδα και αποσταθεροποίηση της Ευρώπης ολόκληρης. "

Φαίνεται ότι είναι σίγουρα ακροδεξιός, απλά κάνει κάτι νύξεις για εκδημοκρατισμό της Χ.Α. κλπ....για ΛΕΠΕΝ μου κάνει ή κάτι τέτοιο, τύπου ακροδεξιός, εθνικιστής, ευρωσκεπτικιστής. Προφανώς βέβαια ότι και να είναι σίγουρα δε γουστάρει συνδικαλισμό πουθενά.

Έχει άλλα 6 τέτοια κείμενα εδώ: http://www.gpavlos.gr/  


Να 'σαι καλά για το κείμενο αδερφέ μου.

Να προσθέσω και από το άρθρο που παρέθεσε ο Αλντεμπαράν το εξής του Παύλου:
[...]η  Χρυσή Αυγή όχι μόνο δεν ωφελεί την Ελλάδα αλλά επιπλέον βλάπτει και την εθνική υπόθεση και την δημοκρατία, από την στιγμή που υιοθετεί απαράδεκτες ναζιστικές ιδέες, αντιλήψεις και μεθόδους βίας και τρομοκράτησης, όπως είδαμε να πράττει κατά το παρελθόν απέναντι σε ταλαίπωρους μετανάστες και όχι μόνο [...]

Τυχαίνει τα συμπεράσματά μας να διαφέρουν ως προς την υποστήριξη της Χρυσής Αυγής, και πάλι όμως σε ευχαριστώ για το (πρωτογενές) κείμενο.

Η αναφορά σε ακροδεξιές ιδέες βέβαια δεν περιορίζεται στην εγκληματική οργάνωση της Χρυσής Αυγής, ίσως για να γίνεται τόσο χαμός να έχει πει και κάτι ακόμα;

Argirios:
Quote

Σε όλα τα πολιτικά κείμενα μου, σαφώς προειδοποιώ τον πολιτικό κόσμο και πρόσφατα και τον Αλέξη Τσίπρα, πως η πολιτική των Μνημονίων που δυστυχώς και ο ίδιος ακολουθεί, κινδυνεύει να οδηγήσει τον ελληνικό λαό ως επιλογή ανάγκης στην αγκαλιά της Χρυσής Αυγής. Επομένως, είναι εκ του πονηρού ότι κάποιοι φοιτητές και όσοι άλλοι βρίσκονται πίσω απο αυτούς, και οι οποίοι θέλουν να φιμώσουν στο πανεπιστήμιο τον δημοκρατικό λόγο και την ακαδημαϊκή ελευθερία σκέψης, προσπαθούν να με ταυτίσουν με την Χρυσή Αυγή.

Quote

ταν οι εν λόγω φοιτητές που είναι υπεύθυνοι για τους ξυλοδαρμούς και την βία στο ΔΠΘ μου έθεσαν όρο, προκειμένου να μην διωχθώ από τους ίδιους, όπως κατά το παρελθόν είχε συμβεί με άλλους συναδέλφους, να δίδω 10-15 το πολύ λυμένα θέματα και από αυτά να εξετάζω τα μαθήματά μου κάτι που σαφώς το αρνήθηκα.

Quote

άρχισαν να ψάχνουν όλη την ζωή μου για να αποδείξουν οπωσδήποτε πως είμαι φασίστας: απομονώνοντας επιλεκτικά κάποιες φράσεις μου και αντιστρέφοντας με γκεμπελικό τρόπο το νόημα των λόγων μου σε δημοσιευμένα κείμενά μου ή σε συνεντεύξεις μου στην τηλεόραση, ή τα μαθήματά μου

ποιόν να πιστέψεις...
μήπως Κάππος #2?

Kiroi_Senko:
Α τώρα κατάλαβα για ποιον Παύλο μιλάμε.... LOL. Δεν ξέρω αν είναι φασίστας και δεν το πολυπιστεύω, γενικά αν δεν δω κάτι χειροπιαστό δυσκολεύομαι να το πιστέψω (έχουμε ήδη εξαντλήσει το θέμα πως οι αριστεροί βιάζονται να τους βγάλουν όλους φασίστες), ήταν σίγουρα περίεργος όμως. Και όχι απαραίτητα με τη καλή έννοια. Ο τρόπος διδασκαλίας του όσο και οι παρατηρήσεις που έκανε σε φοιτητές ήταν απαράδεκτες για έμενα. Θυμάμαι πχ. να λέει σε φοιτητή ότι θα δει τι θα πάθει αν αποχωρήσει κατά τη διάρκεια του μαθήματος και γενικά να έχει ένα υποτιμητικό ύφος. Οπότε δεν μου προξενεί εντύπωση που τραβήχτηκε στα άκρα αντιδικία του με φοιτητές, πράγμα που όπως είπα και σε ένα παρόμοιο ποστ του καταραμένου δεν αρμόζει με το ακαδημαικό ήθος κατά τη γνώμη μου.

ChrisKaloy-Kakou:
@Koroi_Senko, πάντως ο Παύλος έχει και έναν φοιτητή που είναι φασιστάκος και λειτουργεί σαν λακές του...τροφή για σκέψη.

Kiroi_Senko:
Φιλέ δεν γνωρίζω, έχει χρόνια που έχω φύγει από την Ξανθή. Η προσωπική μου εκτίμηση από τις 5-6 φορές που παρακολούθησα μάθημα του, είναι ότι ο Παύλος δεν είναι φασίστας, αλλά οι φοιτητές που τα έβαλαν μαζί του λόγω του τρόπου διδασκαλίας, εξετάσεων και προσβολών έχουν δίκιο στο κομμάτι αυτό. Τώρα για τις μηνύσεις και το ξυλοδαρμό (αν όντως έγινε και πως προκλήθηκε) θα αποφανθεί η δικαιοσύνη όπως πρέπει. Και ξαναλέω ότι θεωρώ απαράδεκτο καθηγητής να κάνει ή να υποστηρίζει μηνύσεις ενάντια σε φοιτητές του. Επομένως θεωρώ τις κινητοποιήσεις φοιτητών δικαιολογημένες, απλά συμφωνώ με τον Αργίριο ότι και οι δύο πλευρές φαίνεται να πάνε το πράγμα στα άκρα και καμιά από τις δύο δεν λέει προφανώς 100% τι έχει συμβεί πραγματικά.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page