Erasmus Πληροφορίες & Εμπειρίες

<< < (89/90) > >>

athena_apo:
Quote from: atpvk on September 29, 2023, 22:17:56 pm

Ναι, πρέπει να μπορεί να γίνει η αντιστοίχιση των μαθημάτων που θα πάρεις στο πανεπιστήμιο υποδοχής σε μαθήματα του πτυχίου σου. Και αυτά πρέπει να είναι τουλάχιστον 30 ECTS.
Αν τα μαθήματα που θα παρακολουθήσεις ανήκουν σε μεταπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών, τότε ίσως βρεις κάποια μαθήματα "γέφυρας" μεταξύ bachelor και master, ίσως και όχι. Με δεδομένο ότι θα διαλέξεις πρόγραμμα σπουδών ενός πανεπιστημίου του εξωτερικού που να σου αρέσει, εμένα (τελείως υποκειμενικά) μου φαίνεται επίσης καλή ευκαιρία να γνωρίσεις αντικείμενα στο πεδίο αυτό.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Έστω ότι έχω αυτά τα 30 ects μπορώ να επιλέξω να αντιστοιχισω 3 μαθήματα πχ και τα υπόλοιπα μαθήματα που θα πάρω να μην αντιστοιχιζονται;

atpvk:
Quote from: athena_apo on September 30, 2023, 02:34:11 am

Ευχαριστώ για την απάντηση. Έστω ότι έχω αυτά τα 30 ects μπορώ να επιλέξω να αντιστοιχισω 3 μαθήματα πχ και τα υπόλοιπα μαθήματα που θα πάρω να μην αντιστοιχιζονται;

Ναι έτσι γίνεται, 3-4 θα τα αντιστοιχίσεις ακριβώς με τις υπογραφές των καθηγητών και τα υπόλοιπα ελαστικά θεωρητικά ή και όχι πρακτικά. Και γενικά είναι πιο εύκολο από όσο φαίνεται να τα αντιστοιχίσεις όταν θα δεις τα προγράμματα σπουδών :)

athena_apo:
Quote from: atpvk on September 30, 2023, 10:56:03 am

Ναι έτσι γίνεται, 3-4 θα τα αντιστοιχίσεις ακριβώς με τις υπογραφές των καθηγητών και τα υπόλοιπα ελαστικά θεωρητικά ή και όχι πρακτικά. Και γενικά είναι πιο εύκολο από όσο φαίνεται να τα αντιστοιχίσεις όταν θα δεις τα προγράμματα σπουδών :)

Εσύ έχεις πάει ερασμους;  Αν ναι πως ήταν η εμπειρία σου;
Επίσης θα με συμβούλεβες να κοιτάξω καλύτερα για 9ο ή για 10 εξάμηνο;

Mr Watson:
Υπόψιν ότι αν μείνουν 2-3 μη αντιστοιχισμένα μαθήματα μπορούν να θεωρηθούν ως ελεύθερης πρόσβασης (που μπορούμε να πάρουμε από οποιαδήποτε τμήμα του ΑΠΘ μέχρι 15 ects).

Mr Watson:
Εμφανιστείτε όσοι πήγατε Εράσμους τα τελευταία 2 χρόνια και πείτε μας σε ποιο μέρος ήσασταν.

Όσοι ψάχνετε για να δηλώσετε φέτος, πείτε τις επιλογές που σκέφτεστε για να σας βοηθήσουμε.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page