Erasmus Πληροφορίες & Εμπειρίες

(1/90) > >>

airguitar:
Έχετε πάει Erasmus; Τι εμπειρίες έχετε; Πώς ήταν οι πρώτες μέρες; Πώς βρίσκεις σπίτι; Γενικά πώς προσαρμόζεσαι στο νέο περιβάλλον;
Δώστε όσες περισσότερες πληροφορίες μπορείτε !!!  :) :)

heavy melon:
βασικά υπάρχει ήδη ένα τόπικ εδώ

airguitar:
Quote from: ~Μάρω~ on September 25, 2015, 11:18:23 am

βασικά υπάρχει ήδη ένα τόπικ εδώ

ναι το ειδα και αυτο απλα ξεκιναει απο 2005.Ηθελα κατι πιο φρεσκο

christineL:
Quote from: airguitar on September 25, 2015, 11:13:47 am

Έχετε πάει Erasmus; Τι εμπειρίες έχετε; Πώς ήταν οι πρώτες μέρες; Πώς βρίσκεις σπίτι; Γενικά πώς προσαρμόζεσαι στο νέο περιβάλλον;
Δώστε όσες περισσότερες πληροφορίες μπορείτε !!!  :) :)


Εγώ πήγα πριν 2 χρόνια στο Άαχεν, το χειμερινό εξάμηνο. Σπίτι βρήκα σχετικά αργά δηλαδή 1 μήνα πριν πάω, και λέω σχετικά αργά γιατί πέτυχα την χρονιά που το Λύκειο των Γερμανών μειώθηκε κατά ένα χρόνο με αποτέλεσμα να εμφανιστούν δύο φουρνιές μαθητών που μπήκαν στο πανεπιστήμιο. Το πόσο νωρίς πρέπει να ψάξεις πιστεύω έχει σχέση με την πόλη.

Η προσαρμογή είναι αρκετά εύκολη, δεδομένου ότι διοργανώνονται συνεχώς εκδηλώσεις για τους Ερασμίτες είτε από το ίδιο το πανεπιστήμιο είτε από εθελοντές. Πήγαινε όπου μπορείς και γνώρισε κόσμο. Μην κάνεις επίσης το λάθος να κάνεις παρέα μόνο με Έλληνες, γιατί χάνεις το νόημα του ταξιδιού.

Εμένα μου πήρα 1-2 εβδομάδες να νιώσω απόλυτα οκ, δηλαδή να τελειώσω με την χαρτούρα και γραφειοκρατία, να ανοίξω λογαριασμό σε τράπεζα κτλπ. Μετά από αυτό το διάστημα, γνωρίζεις συνέχεια νέο κόσμο και μπορείς να ταξιδεψεις σε διπλανές πόλεις και χώρες (πολύ φθηνότερα τα εισιτήρια για κεντρική και δυτική Ευρώπη).

Εντέλει, είναι μία απο τις πιο ωραίες εμπειρίες που μπορείς να ζήσεις στα φοιτητικά σου χρόνια και μία πρόβα τζενεράλε για την ζωή στο εξωτερικό αν θέλεις να συνεχίσεις τις σπουδές σου έξω , ή να φύγεις για δουλειά  :)

airguitar:
Quote from: christineL on September 25, 2015, 11:33:18 am

Quote from: airguitar on September 25, 2015, 11:13:47 am

Έχετε πάει Erasmus; Τι εμπειρίες έχετε; Πώς ήταν οι πρώτες μέρες; Πώς βρίσκεις σπίτι; Γενικά πώς προσαρμόζεσαι στο νέο περιβάλλον;
Δώστε όσες περισσότερες πληροφορίες μπορείτε !!!  :) :)


Εγώ πήγα πριν 2 χρόνια στο Άαχεν, το χειμερινό εξάμηνο. Σπίτι βρήκα σχετικά αργά δηλαδή 1 μήνα πριν πάω, και λέω σχετικά αργά γιατί πέτυχα την χρονιά που το Λύκειο των Γερμανών μειώθηκε κατά ένα χρόνο με αποτέλεσμα να εμφανιστούν δύο φουρνιές μαθητών που μπήκαν στο πανεπιστήμιο. Το πόσο νωρίς πρέπει να ψάξεις πιστεύω έχει σχέση με την πόλη.

Η προσαρμογή είναι αρκετά εύκολη, δεδομένου ότι διοργανώνονται συνεχώς εκδηλώσεις για τους Ερασμίτες είτε από το ίδιο το πανεπιστήμιο είτε από εθελοντές. Πήγαινε όπου μπορείς και γνώρισε κόσμο. Μην κάνεις επίσης το λάθος να κάνεις παρέα μόνο με Έλληνες, γιατί χάνεις το νόημα του ταξιδιού.

Εμένα μου πήρα 1-2 εβδομάδες να νιώσω απόλυτα οκ, δηλαδή να τελειώσω με την χαρτούρα και γραφειοκρατία, να ανοίξω λογαριασμό σε τράπεζα κτλπ. Μετά από αυτό το διάστημα, γνωρίζεις συνέχεια νέο κόσμο και μπορείς να ταξιδεψεις σε διπλανές πόλεις και χώρες (πολύ φθηνότερα τα εισιτήρια για κεντρική και δυτική Ευρώπη).

Εντέλει, είναι μία απο τις πιο ωραίες εμπειρίες που μπορείς να ζήσεις στα φοιτητικά σου χρόνια και μία πρόβα τζενεράλε για την ζωή στο εξωτερικό αν θέλεις να συνεχίσεις τις σπουδές σου έξω , ή να φύγεις για δουλειά  :)

Eυχαριστω για τις πληροφοριες !!
Εμενες σε ενοικιαζομενο ή εστια ? και με συγκατοικο-ους ε ? Επισης για διαμονη που ψαχνεις να βρεις ? Σε site,facebook group,αλλου ?

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page