Άρθρο Βήματος - Οι αιώνιοι Φοιτητές

<< < (2/5) > >>

aliakmwn:
Quote from: JAE on July 16, 2006, 15:23:11 pm

Επειτα, το θέμα των αιώνιων φοιτητών (παγκοσμία πρωτοτυπία) δεν είναι καθόλου αθώο και ανώδυνο όπως ισχυρίζονται ακόμα και πρυτάνεις. Ο αριθμός τους υπερβαίνει το 40% των φερομένων ως φοιτητών, ανάμεσα στους οποίους περιλαμβάνονται όχι μόνο 80χρονοι αλλά και νεκροί (αφού κανείς συγγενής των θνησκόντων δεν φροντίζει να το δηλώσει στο AEI όπου «φοιτούν» ώστε να τους διαγράψουν). Τι πειράζει, λένε πολλοί. Εκτός από το γελοίο του πράγματος κρύβεται και πονηριά. Οι επίσημες ελληνικές και διεθνείς στατιστικές παρουσιάζουν με καμάρι πολύ μεγάλο αριθμό σπουδαζόντων στην ανώτατη εκπαίδευση της χώρας μας δίνοντας έτσι ψευδή εικόνα μιας άλλης πραγματικότητας. Το κυριότερο όμως είναι ότι οι επιχορηγήσεις του κρατικού προϋπολογισμού προς τα AEI υπολογίζονται με βάση και τον αριθμό των φοιτητών τους. Αρα τα AEI εισπράττουν πολύ περισσότερα από όσα δικαιούνται, ιδιαίτερα τα αρχαιότερα. Δηλαδή, η κατά κεφαλήν φοιτητική κρατική χρηματοδότηση είναι μεγαλύτερη από όσο παρουσιάζεται από τους απαιτούντες περισσότερα από τον ελλειμματικό κρατικό προϋπολογισμό. Εξάλλου, μερικοί από τους αιωνίους φοιτητές, και συνεπώς ανεπαρκείς ως ανίκανους για πανεπιστημιακή μόρφωση, που δεν πατούν σχεδόν ποτέ στο μάθημα, συνήθως ηγούνται των εξεγέρσεων (παρασύροντας και τους άλλους) είναι όργανα κομμάτων και εξωπανεπιστημιακών συμφερόντων. Αυτοί είναι και οι κυρίως υπεύθυνοι της μετατροπής του πανεπιστημιακού ασύλου σε άσυλο ανιάτων που μισούν τη γνώση, τον διάλογο και την ελεύθερη διακίνηση ιδεών και καταστρέφουν ό,τι βρουν μπροστά τους, παρέχοντας ταυτόχρονα φιλοξενία και σε εξωπανεπιστημιακά αποβράσματα, πρεζάκηδες, εμπόρους ναρκωτικών, λωποδύτες, αναρχικούς και κάθε αντικοινωνικό στοιχείο. Ταυτόχρονα φιμώνουν και τρομοκρατούν το διδακτικό προσωπικό χωρίς η συντεταγμένη πολιτεία να τολμά να εφαρμόσει τους νόμους. Είναι αυτό δημοκρατία;

Ενα ακομα μεγαλυτερο προβλημα για την ελληνικη Ανωτατη εκπαιδευση, ειναι οι κακης ποιοτητας ιμιτασιον φοιτητες, οι οποιοι οντας <<ανεπαρκείς ως και ανίκανοι>> να αντεπεξελθουν στην, καιτοι χρονο με το χρονο εκπιπτουσα, διαδικασια των πανελληνιων, εγγραφονται φοιτητες σε καποιο αμφιβολης ποιοτητας ΙΔΙΩΤΙΚΟ Πανεπιστημιο του εξωτερικου, αγοραζουν τον πρωτο κυκλο σπουδων*** με τα διδακτρα τους (εχουν μετρητα και πληρωνουν βλεπεις) και μετα το περας της τριετιας ερχονται εδω, με 2-3 μονο αιτησεις βρισκονται να φοιτουν στα τελευταια εξαμηνα με ολα τα μαθηματα περασμενα και κατι βαθμαρες ΝΑ (χωρις κανενα συμπαθιο), περνανε 6-7 μαθηματακια, παιρνουν τις πτυχιαρες και μετα απαιτουν να τους παρουν και στα μεταπτυχιακα - και μαλιστα χαλανε τον κοσμο οταν δεν τους παιρνουν, και αν τους παρουν κανουν την παπια................

Και μετα ειρωνευονται και τους συμφοιτητες τους, οι οποιοι εδωσαν 27 φορες Πεδιο Ι και αλλες 45 Πεδιο ΙΙ για να τα περασουν, εφτασαν 8ο ετος και ακομα γαμιουνται να περασουν κατι μαθηματα των πρωτων εξαμηνων, που οι αλλοι οι "μαγκες" πληρωσαν και αγορασαν στο εξωτερικο...

Αυτοι ειναι που προκαλουν το μεγαλυτερο προβλημα. Γιατι αυτοι ειναι οι <<ανεπαρκείς ως και ανίκανοι>>. Κι ας ερθει ενας απο αυτους να μου πει κατι εμενα, τον εν δυναμει "αιωνιο" που ειμαι τριτο ετος και εχω περασει 6 μαθηματα - ουτε μια τριχα απο τα @@ μου δεν φτανει ;)
Ας καθαρισουμε πρωτα τα Πανεπιστημια μας απο αυτους τους παραθυρακηδες - πελατες, που υποβαθμιζουν και απαξιωνουν την ιδια την εννοια της Ανωτατης εκπαιδευσης και παιζουν με τον πονο μας ανενδοιαστα, και μετα θα δουμε τι θα κανουμε και με τους "αιωνιους".



Αλλωστε Νεκταριε, τι βρακια τι πτυχια... Το ιδιο ειναι, σημερα αν εχεις λεφτα τα αγοραζεις ολα. Και τα δυο, τα φετιχ μας εξυπηρετουν, τα βλεπουμε και ξεροχυνουμε, ετσι δεν ειναι?



***την ποιοτητα και το επιπεδο των οποιων γνωριζουμε πολυ καλα - αλλωστε εναντια στην καταντια αυτην αγωνιζομαστε ολοι εμεις οι "παρασυρομενοι" φοιτητες

JAE:
Quote from: Vulcan on July 16, 2006, 19:31:01 pm

Δεν αξίζει να ασχοληθεί κανείς μαζί του, και είναι απορίας άξιο το τι μπορεί να βρει σ' αυτόν ένας νέος άνθρωπος σαν τον JAE.


Η εφημεριδα κατα τυχη επεσε στα χερια μου.
Δεν επικροτω το τι λεει ο καθενας.
Δεν βρισκω τιποτα στον ανθρωπο αυτον.
Εγω απλα "κρεμασα" το αρθρο για να δω τα δικα σας σχολια.

Vulcan:
Quote from: JAE on July 16, 2006, 21:27:56 pm

Εγω απλα "κρεμασα" το αρθρο για να δω τα δικα σας σχολια.


Τώρα τα είδες, ελπίζω να ... πείσθηκες για το πόσο κακοπροαίρετος καραγκιόζης είναι!!  Την άλλη φορά που θα θέλεις να ... ανιχνεύσεις τις διαθέσεις των συνομιλητών σου, βάλε κι ένα σημάδι, ας πούμε:  ^idiot^

Αλλιώς θα εισπράττεις τα ανάλογα, αφού αναρτούμε εν γένει άρθρα που μας εκφράζουν....

JAE:
Quote from: aliakmwn on July 16, 2006, 19:53:52 pm

Ενα ακομα μεγαλυτερο προβλημα για την ελληνικη Ανωτατη εκπαιδευση, ειναι οι κακης ποιοτητας ιμιτασιον φοιτητες, οι οποιοι οντας <<ανεπαρκείς ως και ανίκανοι>> να αντεπεξελθουν στην, καιτοι χρονο με το χρονο εκπιπτουσα, διαδικασια των πανελληνιων, εγγραφονται φοιτητες σε καποιο αμφιβολης ποιοτητας ΙΔΙΩΤΙΚΟ Πανεπιστημιο του εξωτερικου, αγοραζουν τον πρωτο κυκλο σπουδων*** με τα διδακτρα τους (εχουν μετρητα και πληρωνουν βλεπεις) και μετα το περας της τριετιας ερχονται εδω, με 2-3 μονο αιτησεις βρισκονται να φοιτουν στα τελευταια εξαμηνα με ολα τα μαθηματα περασμενα και κατι βαθμαρες ΝΑ (χωρις κανενα συμπαθιο), περνανε 6-7 μαθηματακια, παιρνουν τις πτυχιαρες και μετα απαιτουν να τους παρουν και στα μεταπτυχιακα - και μαλιστα χαλανε τον κοσμο οταν δεν τους παιρνουν, και αν τους παρουν κανουν την παπια................

Και μετα ειρωνευονται και τους συμφοιτητες τους, οι οποιοι εδωσαν 27 φορες Πεδιο Ι και αλλες 45 Πεδιο ΙΙ για να τα περασουν, εφτασαν 8ο ετος και ακομα γαμιουνται να περασουν κατι μαθηματα των πρωτων εξαμηνων, που οι αλλοι οι "μαγκες" πληρωσαν και αγορασαν στο εξωτερικο...

Αυτοι ειναι που προκαλουν το μεγαλυτερο προβλημα. Γιατι αυτοι ειναι οι <<ανεπαρκείς ως και ανίκανοι>>. Κι ας ερθει ενας απο αυτους να μου πει κατι εμενα, τον εν δυναμει "αιωνιο" που ειμαι τριτο ετος και εχω περασει 6 μαθηματα - ουτε μια τριχα απο τα @@ μου δεν φτανει ;)
Ας καθαρισουμε πρωτα τα Πανεπιστημια μας απο αυτους τους παραθυρακηδες - πελατες, που υποβαθμιζουν και απαξιωνουν την ιδια την εννοια της Ανωτατης εκπαιδευσης και παιζουν με τον πονο μας ανενδοιαστα, και μετα θα δουμε τι θα κανουμε και με τους "αιωνιους".

Αλλωστε Νεκταριε, τι βρακια τι πτυχια... Το ιδιο ειναι, σημερα αν εχεις λεφτα τα αγοραζεις ολα. Και τα δυο, τα φετιχ μας εξυπηρετουν, τα βλεπουμε και ξεροχυνουμε, ετσι δεν ειναι?

***την ποιοτητα και το επιπεδο των οποιων γνωριζουμε πολυ καλα - αλλωστε εναντια στην καταντια αυτην αγωνιζομαστε ολοι εμεις οι "παρασυρομενοι" φοιτητες


Αντι να τα χωνεις σε αυτον που εγραψε το αρθρο τα χωνεις σε εμενα  :P.
Προσεξε γιατι αν εσυ εισαι το σπιρτο, εγω ειμαι η κυροζινη... :D

4Dcube:
Quote from: Vulcan on July 16, 2006, 21:39:23 pm

Quote from: JAE on July 16, 2006, 21:27:56 pm

Εγω απλα "κρεμασα" το αρθρο για να δω τα δικα σας σχολια.


Τώρα τα είδες, ελπίζω να ... πείσθηκες για το πόσο κακοπροαίρετος καραγκιόζης είναι!!  Την άλλη φορά που θα θέλεις να ... ανιχνεύσεις τις διαθέσεις των συνομιλητών σου, βάλε κι ένα σημάδ, ας πούμε:  ^idiot^

Αλλιώς θα εισπράττεις τα ανάλογα, αφού αναρτούμε εν γένει άρθρα που μας εκφράζουν....


Νομίζω βούλκαν θίγεις καλό θέμα, ένας σχολιασμός, έστω και μικρός νομίζω επιβάλλεται όταν παρατίθεται ένα άρθρο.

Και για να είμαι και λίγο ον τόπικ ( :P ) --> αυτός ο Μαρίνος είναι ^idiot^

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page