ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΑΥΤΗ Η ΜΠΟΛΟΝΙΑ???

<< < (7/8) > >>

civilos:
Το πιο απλό και έντιμο πιστεύω θα ήταν να αλαχθεί ο τίτλος και εκεί θα τελείωνε το ζήτημα.
Εγώ καθότι δεν είμαι χαζός (ή τουλάχιστον δεν το έχω καταλάβει ακόμα) δεν άνοιξα το τοπικ για να διαβάσω τα γεωγραφικά, ιστορικά, οικονομικά και λοιπά χαρακτηριστικά της μπολόνια. Το άνοιξα όμως για να διαβάσω  μία ουδέτερη παρουσίαση.

Ας θίξουμε λίγο την έννοια αυτή της ουδέτερης παρουσίασης ενός κειμένου ή έστω μιας "διακύρηξης". Ασχέτως αν αυτός που το συνέταξε το κείμενο είναι δεξιός, αριστερός, κεντρώος, εξόριστος, πίθηκος, εξωγήινος, άνδρας, γυναίκα, ουδέτερος κτλ και χωρίς να μας νοιάζει το περιεχόμενο του κειμένου και ο χρωματισμός του, η ουδέτερη (και σωστή) παρουσίαση ενός κειμένου θα είναι να παρατεθεί ασχολίαστο και στη συνέχεια αν επιθυμείται να παρατεθεί διακριτός σχολιασμός. Είναι δηλαδή δυνατόν ακόμα και ένα κείμενο γραμμένο από τη στρατευμένη ΕΕ (η οποία λανθασμένα φέρεται ως ο συντάξας του εν λόγω κειμένου) να παρουσιαστεί με τρόπο ουδέτερο.

Στο τόπικ αυτό έγινε μία πολύ σωστή και ουδέτερη παρουσίαση των θέσεων του ΚΚΕ, όχι όμως του κειμένου της μπολόνια. Άρα, ο τίτλος είναι παραπλανητικός και θα έπρεπε να αλλαχθεί.

Αυτά φιλικά και αγαπημένα, χωρίς καμία όρεξη για ιδεολογικές μονομαχίες και συναφή.

emmanuel:
ρε παιδιά κάποιος δεν είχε ανεβάσει πρόσφατα τη συμφωνία,σχολιασμένη από καθηγητη,του 2002,που στο διάολο βρίσκεται το ψαχνω αλλα δεν το βρίσκω...

aliakmwn:
Ρε παιδια, ας μη χανουν οι λεξεις το νοημα τους...

Δηλαδη οταν σε ενα κειμενο διαβαζεις "Αξιολογηση των ιδρυματων, με στοχο την πιστοποιηση και διασφαλιση της ποιοτητας τους", μπορεις να το χαρακτηρισεις "αντικειμενικο και ουδετερο"? Παμε καλα? (Τι σκατα κανουμε καταληψεις τοτε? :D )

Στοχος μου δεν ηταν να κανω μια "ουδετερη" παρουσιαση της διακηρυξης της Μπολονια. Στοχος μου ηταν ακριβως αυτος: Να ανεβασω ενα συγκροτημενο κειμενο, γραμμενο απο ταξικη σκοπια, που διαβαζοντας το ο καθενας, απο τον πιο ασχετο που αυτην την περιοδο πατησε για πρωτη φορα σε ΓΣ, μεχρι τον πιο ψαγμενο, θα καταλαβει τι ρολο βαραει η διακηρυξη της Μπολονια, πισω απο ωραιες βαρυγδουπες διατυπωσεις που προσπαθουν να περασουν ως αυτονοητες! Δεν με ενδιαφερει η παρουσιαση του original κειμενου, οποιος θελει μπορει να το κανει!

Nessa (ναι ναι η γνωστή!):
Τα παιδιά από ό,τι κατάλαβα δεν έχουν πρόβλημα με το κείμενο, αλλά με τον τίτλο... τέσπα...

electroSOK:
Εγώ είχα βγάλει στο φόρουμ πριν κανα χρόνο το αρχικό κείμενο της Μπολώνια, θα το ξαναψάξω και θα το βγάλω από Δευτέρα σ'αυτό το τόπικ.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page