Υιοθετήστε ένα κουνελάκι..

(1/13) > >>

elleth:
Στο pet store κοντά στο σπίτι μου από τον Αύγουστο βλέπω ένα κουνελάκι στη βιτρίνα,ολομόναχο.Τα κουνελάκια είναι κοινωνικά ζώα οπότε το συγκεκριμένο δεν καλοπερνάει.
Γνωρίζω πως καλό θα ήταν να μην αγοράζουμε ζωάκια από pet stores  αλλά αυτή τη στιγμή,το συγκεκριμένο ζωάκι ,μετα από 2 μήνες μοναξιάς ,χρειάζεται να αποκτήσει ένα σπίτι.
Το μαγαζί μου δίνει δωρεάν  + ένα μεταχειρισμένο ευρύχωρο κλούβι.Εγώ δεν μπορώ να το πάρω (όσο και αν το θέλω) γιατί έχω ήδη ένα αρσενικό κουνελάκο και είναι πολύ πιθανό να σφαχτούν μεταξύ τους.(το δικό μου το έσωσα απο σφαγείο).Όσο για φώτο,μη ζητάτε.Είναι μια μικρή, μαλιαρή, στις αποχρώσεις του καφέ ψυχούλα που στερείται αγάπης και επαφής επειδή δεν είναι άσπρο.Αν απο καιρό σκευτόσασταν πως θα θέλατε ένα ζωάκι..ίσως αυτός ο κουνελίνος να γίνει ο νέος σας συγκάτοικος;

Λίγα πράγματα για τα κουνελάκια ( που ούτε εγώ ήξερα μέχρι πρόσφατα)

Υπέρ:
* Είναι πανέξυπνα.Μου πήρε 3 μέρες να μάθω στο δικό μου να κάνει τις ανάγκες του στο ειδικό κουτί.
*Μαθαίνει κόλπα και εντολές σχεδόν αμέσως.Είναι σαν σκυλάκι μόνο που θέλει λιγότερη προσπάθεια.
*Είναι καθαρά σαν γάτες.Όλη την ώρα πλένεται με τη γλωσίτσα του.
*Τους αρέσουν τα παιχνίδια (ειδικά αν καταλήγουν σε κεράσματα)
*Τρελαίνονται για χάδια.Είναι η ύστατη ένδειξη οικειότητας οπότε τα κουνελάκια γλύφουν μόνο αυτούς που γνωρίζουν και αγαπούν.
*Είναι σιωπηλοί σύντροφοι.
*Δέν έχουν ασθένειες μεταδιδόμενες στους ανθρώπους.
*Ζούνε 10-15 χρόνια
*Μπορούν να μείνουν αρκετές ώρες σε κλουβί μόνα τους (αν χρειάζεται να λείπετε από το σπίτι) Απλά χρειάζεται να τα βγάζετε έξω από το κλουβί λίγο για να ξεμουδιάσουν,να τρέξουν,να τριγυρίσουν.Όσο νά 'ναι βαριούνται να είναι όλη μέρα μέσα.
*Τα έξοδά τους είναι λίγα.Τρώνε άχυρο και pellets σα βασική τροφή.Περίπου εμένα μου βγαίνει 20 ευρώ το μήνα.(αλλά το δικό μου έχει ιδιαίτερες διατροφικές ανάγκες)

Κατά:
*Είναι super ευαίσθητα.Η κτηνίατρος μου έχει πει άπειρα πράγματα που μπορούν να μου σκοτώσουν το κουνελάκι.
*Τρώνε καλώδια.Δεν τα τρώνε αλλά έλκονται σα μαγνήτης και τους αρέσει απίστευτα να τα κόβουν.Εγώ έντυσα όλα τα καλώδια με ειδικό πλαστικό και ξένοιασα.
*Υπάρχει ΜΟΝΟ ένας κτηνίατρος στη Θεσσαλονίκη που ειδικεύεται στα κουνέλια οπότε θέτει τις δικές της τιμές.Αλλά βασικά μόνο ένα εμβόλιο το χρόνο χρειάζεται και αυτό το κάνει για την υγεία του κουνελιού..όχι γιατί χρειάζεται να προστατευτεί ο κάτοχός του.



Αυταααααααά! Ελπίζω το post  μου να συγκινήσει κάποιον και να υιοθετήθει γρήγορα αυτός ο κουνελίνος.(ναι είναι αρσενικός)
Για οτιδήποτε στείλτε pm.
ΥΓ: Προσφέρομαι να βοηθήσω  με πληροφορίες όποιον τον πάρει.Έχω περάσει άπειρες ώρες στο ίντερνετ και έχω κάνει άπειρες συζητήσεις με κτηνίατρους οπότε προσφέρω σεμινάριο  :D 8)) ::)

Lampros:
Δεν είναι λίγο περίεργο να έχεις για κατοικίδιο κάτι που στην κουζίνα της χώρας μας είναι πρώτη ύλη για τροφή?

Θέλω να πω οτι εγώ το βλέπω σαν τα κοτόπουλα ενα πράμα...δεν θα μπορούσα να έχω μια κότα για κατοικίδιο.

Θα μου πεις οτι σε άλλες χώρες τρώνε σκύλους...οκ στην δική μας όμως όχι, οπότε δεν θα μπορούσα να το δώ σαν τροφή ποτέ.

Endeavour X:
http://www.youtube.com/watch?v=nAThbWtXUSw

Groucho:
http://www.sintagoulis.gr/tag/%CE%BA%CE%BF%CF%85%CE%BD%CE%AD%CE%BB%CE%B9+%CF%83%CF%84%CE%B9%CF%86%CE%AC%CE%B4%CE%BF

teslaaaa:
Πρινσες,αν δεν πιάσει το πείραμα με το κουνέλι και τη γάτα,τώρα ξέρεις που θα βρεις ανταλλακτικό  :P

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page