Μόνο εγώ είμαι κατά;

<< < (2/22) > >>

Turambar:
Θα σου πρότεινα να διαβάσει το νόμο πλαίσιο γιατί ο παραλογισμός του φαίνεται σε πολλά σημεία καθαρά.

Ότι προτείνει και είναι θετικό (εκτός ίσως από τον συνήγορο του πανεπιστημίου που τι θα σημαίνει είναι άλλη ιστορία, τράβα έναν καθηγητή εκεί πέρα και να δεις τι θα γίνει με την συντεχνία του ακόμα και αν δικαιωθείς) φέρνει μέτρα άσχετα ή αντίθετα από τα προβλήματα που επισημάνει.

Ένα ζήτημα που αποδεικνύεται μαθηματικά η αστοχία τους είναι η εκπροσώπιση των φοιτητών και μεταπτυχιακών φοιτητών στις πανεπιστημιακές εκλογές. Ότι να'ναι.


Θέλει να διώξει τους φοιτητές που καθυστερούν, ενώ αυτοί στην ουσία δεν επιβαρύνουν με κανέναν ουσιαστικό τρόπο την σχολή παρά μόνο για το  ζήτω.

Διάβασε το και πες που συμφωνείς μαζί του εν τέλει, γιατί αν συμφωνείς με το ζήτημα του συγγράματος σε βρίσκω τελείως λάθος.

ambitious:
Σε όποιον θέλει να αντιδράσει μη συμμετέχοντας σε μαθήματα, εργαστήρια, κτλ, υπάρχει επιλογή. Λέγεται αποχή. Όποιος πιστεύει ότι ο αυτοακρωτηριασμός και οι ελλείψεις γνώσεων αποτελούν μέσο διεκδίκησης , μπορεί εθελοντικά να αντιδράσει απέχοντας από τα μαθήματα του. Και τα δικά του δικαιώματα ασκεί και δεν εμποδίζει κανέναν άλλον, που δεν ταυτίζεται μαζί τους να ασκήσει τα δικά του δικαιώματα.

Η κατάληψη  είναι το αποτέλεσμα μιας συνεχούς, εδώ και δεκαετίες, απονέκρωσης της δημιουργικότητας και της φιλοδοξίας των φοιτητών, της ιδεολογικής κατάχησης από ένα διαβρωμένο συνδικαλισμό, της καλλιέργειας κλειστών συντεχνιακών νοοτροπιών και του ελέγχου του συντριπτικού τμήματος της οικονομίας από το κράτος.

Έχω φίλους που ο προγραμματισμός της ζωής του πάει έναν χρόνο πίσω, επειδή ο κάθε ανώριμος νομίζει ότι μπορεί να επαναστατεί στις πλάτες αλλων...

apostolos1986:
Quote from: Exposed Bone on June 06, 2006, 00:53:42 am

Καταρχάς εγώ διαφωνώ με τις καταλήψεις για τον απλό λόγο ότι συμφωνώ με τα περισσότερα νέα σχέδια. Οι λόγοι μου είναι ότι έτσι θα γίνετε ένα συχνό ξεκαθάρισμα από τους φοιτητές που δεν αξίζουν να είναι στην σχολή. Αυτοί οι φοιτητές κατά την γνώμη μου πηγαίνουν πίσω αυτούς που νοιάζονται για την σχολή. Αν ένας καθηγητής βλέπει ότι το 70% των φοιτητών του έχει γράψει ≤5 πως θα βρει το κουράγιο να αφιερώσει όλο του τον εαυτό στο μάθημα; Πως θα βρει την όρεξη να κάνει κάνει και κάτι παραπέρα από το κλασσικό μάθημα.



ξεκαθάρισμα..προφανώς εννοείς τους λεγόμενους "αιώνιους"

Τι ενοχλούν το πανεπιστήμιο οι "αιώνιοι";;;;Ούτε πάσο δικαιούνται ....ούτε σίτιση ...ούτε στέγαση που έτσι κι αλλιώς είναι ανύπαρκτη....τα βιβλία που ήταν να πάρουν τα πήρανε...Δεν έχω καταλάβει ακόμη τι ενοχλούν...
Τι ορίζει ποιος αξίζει στη σχολή και ποιος όχι;;;;;Αυτό το ορίζει το εξεταστικό σύστημα , όποιο και να είναι ....
Ένας "αιώνιος" μπορεί να αντιμετώπιζε χίλια δυο προβλήματα και να μην μπορούσε να παρακολουθήσει τη σχολή...Τους κόπους αυτών των φοιτητών τα διαγράφουμε με μια μονοκοντυλιά..;;;;
Μήπως φταίει και ο ίδιος ο καθηγητής για το 70%...Μήπως φταίνε και οι βάσεςι που μας έχουν δοθεί από το λύκειο...μήπως φταίει η ανωριμότητα μας , που λέει και ο κ.Μάργαρης...

Quote from: Exposed Bone on June 06, 2006, 00:53:42 am


Το Ελληνικό κράτος δεν μπορεί δώσει κάτι παραπάνω στην παιδεία αρά για να βελτιωθούν οι εξοπλισμοί στα πανεπιστήμια πρέπει να περιοριστούν τα ανούσια έξοδα. Χμ για πείτε μου πιο είναι το πρώτο ανούσιο έξοδο που θεωρείτε ότι κάνει το ΑΠΘ; Μέχρι όμως να μου πείτε ... θα σας πω εγώ ... Εγώ θεωρώ τα δωρεάν συγγράμματα. Όλοι  μπορούν να αγοράσουν τα συγγράμματα  δεν είναι και τόσα πολλά. Και στην τελική σχεδόν όλοι θα μπορούν να βρίσκουν από 85? κάθε μήνα. (Παίρνω ως δεδομένα ότι τα βιβλία του εξαμήνου κοστίζουν 500?). Και για τους φοιτητές που πραγματικά δεν έχουν 85? το μήνα αλλά αξίζουν είναι στην σχολή ... υπάρχουν οι υποτροφίες. Έτσι, δηλαδή με την κατάργηση των δωρεάν συγγραμμάτων,  για παράδειγμα το ΑΠΘ θα μπορεί να αγοράσει υπολογιστές για την βιβλιοθήκη μιας και για εμένα δεν ορίζετε βιβλιοθήκη εν έτη του 2006 χωρίς υπολογιστές και αυτό γιατί ένας υπολογιστής μορφώνει τον φοιτητή χωρίς να το οδηγεί στην απομνημόνευση.

Και στην τελική ... αυτό τον δωρεάν συγγράμματα μόνο σε εμένα μου θυμίζει δωρεάν παιδεία ... που για έμενα δωρεάν παιδεία είναι σκέτος λαϊκισμός.



Δεν μπορεί να διαθέσει χρήματα για την παιδεία...Η προεκλογική δέσμευση του Κωστάκη ήταν 5%....Η μετεκλογική του πρακτική είνα ιμείωση από 3,71% σε 3,68%...
Ανούσια έξοδα τα βιβλία;;;;Σύμφωνα πάλι με τον κ.Μάργαρη(πρόεδρο στη σχολή μας) τα έξοδα για τα βιβλία είναι λίγα σε σχέση με άλλα έξοδα....Στο κάτω κάτω τα προβλήματα του πανεπιστήμιου μας είναι τα ΔΩΡΕΑΝ ΣΥΓΓΡΑΜΜΑΤΑ ;;; Εκεί τελειώνει η ριζοπσαστικότητα των 8 σοφών από το ΜΙΤ και από το London school of Economics....Ε ναι όπως είπε ο σοφότατος πρόεδρος του ΕΣΥΠ ασ κόψουν έναν καφέ για να πάρουν κανένα βιβλίο...ΕΛΕΟΣ....
Δίνουμε τρις για την εθνική μας άμυνα και τις μπούρδες,,,Τρώγονται τα κονδύλια του Γ'ΚΠΣ για την Κοινωνία της Πληοφορίας..Η ΜΑΡΙΕΤΑ ΕΔΩΣΕ 5 ΕΚ.ΕΥΡΩ ΣΤΟ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟ ΓΙΑ ΤΟ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ  ΙΣΟΒΙΟΣ ΠΡΥΤΑΝΗΣ...ΕΛΕΟΣ...
Ειναι λαϊκισμός η δωρεάν παιδεία;;;;;;;;;;; ε όχι ρε παιδιά...για κάτι που αγωνίστηκαν τόσοι άνθρωποι ...για κάτι που πρέπει να είναι κοινωνικό αγαθό ...για κάτι που πρέπει να είναι για όλο το λαό...
Έχει διαλέξει το λάθος δρόμο η κυβέρνηση και θα μας βρει μπροστά της....
ΤΟ ΠΟΤΑΜΙ ΠΙΣΩ ΔΕ ΓΥΡΙΖΕΙ!!!!

Prof. Tournesol:
Quote from: Exposed Bone on June 06, 2006, 01:07:12 am

Ναι ... εχω ριξει μια ματια και στο καθε αυτο νομοπλαισιο αλλα κυριως διαβαζω απο εφημεριδες τις  αλλαγες!



Αν διαβάζεις από τις εφημερίδες τις αλλαγές, τότε δεν σε αδικώ που είσαι κι εσύ "ΚΑΤΑ" αυτών "των μερικών εκατοντάδων, που υποκινούνται από τους καθηγητές τους, καταστρέφουν δημόσια περιουσία, προκαλούν κυκλοφοριακό κομφούζιο, πλακώνονται με τις δυνάμεις τήρησης της τάξης, θέτουν σε κίνδυνο τη χρονιά της μεγάλης πλειοψηφίας των φοιτητών, αδιαφορούν για όλους και για όλα..."

Πολύ σημαντική η κίνησή σου να ενημερωθείς από πρώτο χέρι. Μπορεί εδώ οι μέλλοντες συνάδελφοί σου (μακάρι να πετύχεις αυτό που επιθυμείς) να μην καταφέρουν να σου αλλάξουν γνώμη, αλλά τουλάχιστον θα μάθεις τί διεκδικούν και τί ακριβώς συμβαίνει μέσα στα πανεπιστήμια.

Μην ξεχνάς:   ό,τι γίνεται τώρα, γίνεται για ΕΣΕΝΑ!

~Michelle~:
Παιδιά, μην τα μπερδεύετε. Ο Exposed δεν διαφωνεί με τις καταλήψεις σαν μέσο διεκδίκησης (σόρρυ ambitious που σε απογοητεύω) αλλά με το λόγο για τον οποίο γίνονται...

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page