Αποστολη του πινακα

<< < (3/4) > >>

Kat:
Quote from: chggr005 on June 05, 2006, 11:12:18 am

Ρε παιδιά, απορώ που κολλάτε!
Μπορούμε να κάνουμε αντιπροτάσεις στο πλαίσιο του ΕΣΥΠ, αλλά να επεκταθούμε και σε άλλα ζητήματα που αφορούν τους φοιτητές!


Συμφωνώ πλήρως μαζί σου. Αυτό που λέω είναι ότι πρέπει να γίνουν αντιπροτάσεις στο πλαίσιο του ΕΣΥΠ, γιατί το πλαίσιο του ΕΣΥΠ ή το νομοσχέδιο (όταν τελικά φανεί τι λέει) θα είναι αυτό που θα επιδιώξει το Υπουργείο να θέσει ως βάση διαλόγου. Και επομένως, ως φοιτητές πρέπει να έχουμε συγκεκριμένες θέσεις επί των προτάσεων του ΕΣΥΠ, και συγκεκριμένες προτάσεις για την αλλαγή τους. Κανείς δεν είπε να μην κάνουμε παραπάνω προτάσεις, για πράγματα που είναι πολύ σημαντικά. Κάθε άλλο.

Αν όμως απουσιάζουν πλήρως οι τεκμηριωμένες αντιπροτάσεις στο ΕΣΥΠ, είναι σαν το γνωστό ανέκδοτο με τον ελέφαντα και το μυρμήγκι. ("Ο ελέφαντας είναι ένα μεγάλο ζώο, που αν πατήσει ένα μυρμήγκι, θα το σκοτώσει. Το μυρμήγκι...")

Kat:
Μία επιπλέον παρατήρηση (τη γράφω εδώ γιατί αναφέρεται στο κείμενο συνολικά).

Δεν μου αρέσει η σύνταξη του κειμένου αυτή τη στιγμή, γιατί είναι σαν σύνθημα. Αυτό γιατί δεν υπάρχει ρήμα στις προτάσεις (πχ "Καμία εφαρμογή του νόμου ...χχχ"), γιατί υπάρχουν θαυμαστικά, και γιατί υπάρχουν κεφαλαία. Νομίζω ότι όλα αυτά το κάνουν λίγο ασόβαρο, αν έχει το σκοπό αντιπρότασης.

Επίσης, θα πρότεινα αντικατάσταση του "θέλουμε" από το "ζητάμε/διεκδικούμε/προτείνουμε/αντιπροτείνουμε", κατά περίπτωση. Το θέλουμε παραπέμπει λίγο σε παιδιά.

Νομίζω, τέλος, ότι πρέπει να υπάρχει κάποιας μορφής αιτιολόγηση στην κάθε πρόταση.

Συνολικά, δηλαδή, θα μου άρεσε καλύτερα κάτι του τύπου (για παράδειγμα)-εξετάζοντας μόνο τη μορφή:

Αξιολόγηση

Συμφωνούμε να γίνει αξιολόγηση των ιδρυμάτων. Διαφωνούμε, όμως, με τον νόμο (αριθμός νόμου εδώ), γιατί ορίζει ότι η αξιολόγηση θα γίνεται (περιγραφή εδώ).
Πιστεύουμε ότι η αξιολόγηση θα πρέπει να γίνεται (συγκεκριμένα εδώ πώς).
Για το λόγο αυτό, ζητάμε να γίνει διάλογος μεταξύ του Υπουργείου Παιδείας και των Πανεπιστημίων.

Ή κάτι τέτοιο, τέλος πάντων.



chggr005:
Πάνω σε αυτό που λες, μπορούμε σε κάθε πρότασή μας από κάτω να γράφουμε μία τεκμηρίωση. Στην τεκμηρίωση αυτή θα αναλύεται καλύτερα η πρόταση, καθώς επίσης και οι λόγοι που την καθιστούν απαραίτητη.

Cyberkat:
Προσωπική πρόβλεψη: Το κείμενο είναι ημιθανές. Μέχρι το τέλος της διαδικασίας θα έχει ψοφήσει τελείως.

Ρε γμτ κι εγώ συμφωνώ με την Kat. Το κείμενο δεν εμπνέει ντιπ. Δεν εκφράζει τίποτε.

Γράφουμε κατάλογο ενώ θα έπρεπε να γράφουμε μανιφέστο.

Μπορεί να φταίει και η ώρα... :'( :'( :'(

Vulcan:
Quote from: Cyberkat on June 06, 2006, 00:43:16 am

Γράφουμε κατάλογο ενώ θα έπρεπε να γράφουμε μανιφέστο.

Μπορεί να φταίει και η ώρα... :'( :'( :'(


Όχι, τώρα έφτασες στην ουσία! Πώς πρέπει και μπορεί ο κατάλογος να γίνει μανιφέστο.

Βέβαια, αυτό λίγοι μπορούν να το κάνουν.

Και βάλε κάπου, να το δούν και οι φλούφληδες εδώ, το κείμενο που έστειλες στη λίστα!!!

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page