φεστιβάλ σεξουαλικότητας 22-23-24/2 στη ΣΘΕ

<< < (3/17) > >>

ΚΗΜΜΥ:
Eνημερωτικα, την Παρασκευη μια χαρα παρτυ εγινε στο φουαγιε.

Κυναίγειρος:
Quote from: g on February 21, 2013, 21:15:56 pm

Quote from: Κυναίγειρος on February 21, 2013, 20:52:08 pm

......
Ακόμη κι αν ξεχάσουμε πως τα Πανεπιστήμια (πρέπει να) είναι χώροι επιστημονικής γνώσης και μόνο ...

Ναι ναι, επειδή ο Κυναίγερος συνόδευε στην τρίτη λυκείου το μεσημεριανό του με πρετεντέρη - ειδήσεις, τα πανεπιστήμια πρέπει να είναι χώροι επιστημονικής γνώσης και μόνο...Ετσι ξερά.Η ανάλυση και η επιχειρηματολογία περιτεύει,με επιστημονικη μέθοδο αποδεικνύει ότι έχει δίκιο και μας κάνει δώρο το να παραλήψει να το εξηγήσει ...


Ε ασταδιάλα πια ρε

Quote from: Κυναίγειρος on February 21, 2013, 20:52:08 pm


Πώς είναι δυνατόν (1)να θεωρεί κάποιος πως τα πάντα του ανήκουν και (2) μπορεί να κάνει οτιδήποτε γουστάρει, σε οποιονδήποτε χώρο;


Λοιπόν που ακριβώς τα διάβασες αυτά αγαπητέ σαλτιμπάγκο ?



Quote from: Κυναίγειρος on February 21, 2013, 20:52:08 pm

Quote

Αντίστοιχα, για εμάς ως ομάδα, είναι αυτονόητο ότι αναλαμβάνουμε υπεύθυνα την προστασία και την καθαριότητα του χώρου
  ;D ;D ;D
Τώρα ηρεμήσαμε. Μας πείσατε.


Επίσης γι'αυτό ξέρεις κάτι συγκεκριμένο και υπονοείς πράματα ή λες τις παπαριές σαχλαμαρίτσες  σου με ελαφριά καρδιά  πάνω στο μοτίβο : "ε τους ξέρω εγώ αυτούς τι κάνουν ..όλοι ίδιοι είναι" ?


no offence πάντα  :)


Πρεντεντέρη και ειδήσεις; Αντί άλλης απάντησης, αντιγράφω και επικολλώ την τελευταία σου πρόταση: "γι'αυτό ξέρεις κάτι συγκεκριμένο και υπονοείς πράματα ή λες τις παπαριές σαχλαμαρίτσες  σου με ελαφριά καρδιά  πάνω στο μοτίβο : "ε τους ξέρω εγώ αυτούς τι κάνουν ..όλοι ίδιοι είναι" ?"
Ακριβώς επειδή τα πανεπιστήμια είναι δημόσιοι χώροι, οφείλουν να υπηρετούν ένα σκοπό. Κι αυτός δεν είναι παρά η παροχή επιστημονικών γνώσεων στους φοιτητές. Δυστυχώς, περπατώντας στο πανεπιστήμιο, μπορείς να θεωρήσεις ότι βρίσκεσαι σε χωματερή, σε μπουρδέλο, σε κομματικά στέκια, σε εγκαταλελειμμένο κτίριο, σε gay pride parade (προσεχώς), αλλά όχι σε Πανεπιστήμιο. Αν διακρίνεις κάποια σχετική επιγραφή πίσω από τα γκράφιτι και τα αυτοκόλλητα, ίσως τότε καταλάβεις πως ο χώρος είναι Πανεπιστήμιο.
Όπως και να ΄χει, το θέμα είναι η απίστευτη νοοτροπία των διοργανωτών, οι οποίοι παραβιάζουν και γελοιοποιούν ό,τι δεν τους κάθεται καλά.
Τι εννοείς πού τα διάβασα αυτά; Η Κοσμητεία ενημερώνει πως οι διοργανωτές δεν έχουν λάβει σχετική άδεια. Οι διοργανωτές απαντούν πως η δικαιολογία της κοσμητείας είναι γελοία και πως η εκδήλωση θα γίνει όπως και 'χει. Αν αυτό δεν σημαίνει "κάνω ό,τι γουστάρω, θεωρώ ιδιοκτησία μου τον πανεπιστημιακό χώρο" τότε τι σημαίνει;
Ωστόσο, τα επιχειρήματα πλέον περιττεύουν.
Από βδομάδα γουστάρω να διοργανώσω φεστιβάλ σπίτι σου. Φρόντισε να έχεις ανοιχτή πόρτα γιατί αν δεν την έχεις, θα την σπάσουμε

g:

Quote from: Locke on February 21, 2013, 21:33:11 pm

Quote from: g on February 21, 2013, 21:15:56 pm

Quote from: Κυναίγειρος on February 21, 2013, 20:52:08 pm


Πώς είναι δυνατόν (1)να θεωρεί κάποιος πως τα πάντα του ανήκουν και (2) μπορεί να κάνει οτιδήποτε γουστάρει, σε οποιονδήποτε χώρο;

Λοιπόν που ακριβώς τα διάβασες αυτά αγαπητέ σαλτιμπάγκο ?

Quote from: ion on February 21, 2013, 18:40:17 pm

χωρίς να τίθενται εμπόδια νομιμότητας και αδειοδότησης.


Αφού τα έχουν κανονίσει όλα, να μην συμπέσουν οι προβολές με τα μαθήματα κτλπ γιατί δεν ενημέρωσαν έστω, αν όχι να ζητήσουν άδεια;

Ναι, το πανεπιστήμιο δεν είναι μόνο χώρος γνώσης, αλλά και το " πάω και κάνω ότι θέλω χωρίς να ενημερώσω κανέναν" δεν εκφράζει ακριβώς τους στόχους του.

Επίσης, δεν νομίζω το πρόβλημά του να ήταν το περιεχόμενο της εκδήλωσης, αλλά το ότι μερικοί νομίζουν πως άπαξ και βαφτήστηκε δημόσιο κτήριο, μπορούμε να κάνουμε ότι γουστάρουμε.

Ακριβώς ΚΑΙ γιατί προφανώς έχουν κανονιστεί όλα στον βαθμό που είναι δυνατό ,δεν χρειάζεται(και όχι μόνο) καμία άδεια και συννενόηση . Εκτός αν πιστεύεις ότι υπάρχει και άλλος λόγος για τον οποίο πρέπει να υπάρχουν οι πανεπιστημιακές αρχές - κοσμητεία εκτός απο το οργανωτικό - διαχειριστικό (στο σήμερα) ...Τώρα, αν νομίζεις το ότι ένα η συγκεκριμένο αυτό το  φεστιβάλ είναι το : "παω και κάνω οτι θέλω χωρίς να ενημερώσω κανέναν " και το " μερικοί νομίζουν πως απαξ και βαφτίστηκε δημόσιο κτίριο, μπορούμε να κάνουμε ότι γουστάρουμε " πιστεύω πως είσαι απλά προκατειλημένος και γενικοποιείς με καθόλου δημιουργικό τρόπο ωστόσο υπνωτικό εν μέρη για το μυαλό καθώς είναι πολύ εύκολο να αποφεύγεις την επαφή και την κατηγοριοποίηση ασπούμε και να τσουβαλιάζεις (αναγκαία βήματα προς την κριτική) .Καταλαβαίνω ότι ενδεχομένως έχεις δει διάφορα στα πανεπιστήμια, τα οποία να είσαι σίγουρος όλοι τα κρίνουμε.

Ωστόσο δεν καταλαβαίνω γιατί με έκανες quote καθώς δεν  υπέδειξες ενα σημείο που να αναφέρεται στο (1) και το (2).
Ειδικά για το (2) ,το μόνο που μπορώ να φανταστώ, είναι ότι εννοείς ότι το "να κάνει οτιδήποτε γουστάρει, σε οποιονδήποτε χώρο; " =  φεστιβάλ σεξουαλικότητας σε μέρες που δεν γίνονται μαθήματα ,οργανωμένο και ξεκάθαρο με αφίσες κτλπ.Ε είναι προφανές ότι η ισότητα δεν ισχύει .Το (1) ?? ...ακριβώς το αντίθετο λέει ,όσο μιλάει γιαυτό, η ανακοίνωση Επίσης το τρίτο ενικό πρόσωπο που χρησιμοποίησε ο έτσι, δεν μπορεί να περιγράψει τίποτα στην συγκεκριμένη αλλά αντιθέτως προκαταβάλει την απάντηση.Δεν νοείται σε τέτοιου είδους εγχειρήματα ο ενικός.Είναι εμείς για εμάς, για εσάς ,για αυτούς .Οτι γίνεται εκεί γίνεται και για εμάς και αυτό πρέπει να το καταλάβουμε ώστε να γίνει και ΑΠΟ εμάς.

Karaμazoβ:
Quote from: Κυναίγειρος on February 21, 2013, 22:00:52 pm

Από βδομάδα γουστάρω να διοργανώσω φεστιβάλ σπίτι σου. Φρόντισε να έχεις ανοιχτή πόρτα γιατί αν δεν την έχεις, θα την σπάσουμε



αυτό το επιχείρημα σταματήστε να το λέτε επιτέλους, δεν αντεχω αλλο

οικία/σπιτι != δρόμος/πανεπιστήμιο/πλατεία

ampoulog:
σπίτι = ιδιωτικός χώρος

πανεπιστήμιο = δημόσιως χώρος (μέχρι νεοτέρας τουλάχιστον)

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page