Ερώτηση για Ηλεκτρολογικο πίνακα

<< < (19/20) > >>

Megawatt:
Πολυ σωστη παρατηρηση. Στην παραγωγη, το ρευμα του ουδετερου στην γεννητρια ειναι μηδεν. Δεν τον χρησιμοποιουμε καν. Απο την γεννητρια μεχρι την καταναλωση, 3 αγωγοι πηγαινουν. Αν προσεξεις τους πυλωνες της υψηλης ή τους ξυλινους στυλους της μεσης, 3 αγωγους εχουν. (οι πυλωνες βεβαια εχουν δυο κυκλωματα απο 3 αγωγους).  Στην μεταφορα δηλαδη, δεν χρησιμοποιειται ο ουδετερος αγωγος και αυτο κανει το τριφασικο συστημα οικονομοτεχνικά την βελτιστη λυση. Σωζωνται χρηματα απο την μη υπαρξη τεταρτου αγωγου.  Ακριβως επειδη δεν περναει ρευμα, τον χρησιμοποιουμε οταν θελουμε να παρουμε ΜΙΑ φαση. Εκει ναι,  χρειαζεται. Και αυτο πότε γινεται? Στην διανομη. Εκει ομως το μηκος των καλωδιων ειναι μικρο - σε σχεση με την μεταφορα - και επισης φθηνο το ιδιο το καλωδιο. Στην διανομη λοιπον, "ξαναδημιουργεις" τον ουδετερο αγωγο -  με το να γειωσεις τον κοινο κομβο του αστερα του μετασχηματιστη διανομης ( αυτον τον μετασχηματιστη που βλεπουμε πανω στις κολωνες) και να εχεις ετσι τον λεγομενο "γειωμενο ουδετερο". Ετσι εξασφαλιζεις ισοδυναμια φασεων οταν τροφοδοτεις ενα σπιτι. Τον γειωμενο ουδετερο τον βαζεις στο σπιτι και τον ξεχωριζεις σε ουδετερο και γειωση...

provataki:
σωστότατος και απολυτα κατανοητός για οσους..... εχουν κανει ενεργειακές  ;)



βέβαια τρομοκρατούμε τους πρωτοετεις που δινουν το μαθημα  ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Ναταλία:
μπορει μηπως καποιος να μου εξηγησει τι γινεται με τις φασεις,ουδετερα,γειωση στο σχεδιο?  ::)

Mous:
ναι καλα και ωραια ολα αυτα που λετε εδω αλλα ισωσ καποιος να μασ πει πως κ ποτε βαζουμε 3 η 4 η 5 καλωδια γτ μπερδευτικα πολυ μ ολα αυτα...δεν νομιζω να μασ βαλει κατι υπερβολικο εναν γενικο κανονα για να μπορουμε να βαζουμε τον αριθμο καλωδιων ισωσ?

ioanoiko:
Εχω το βιβλίο του Παπαμητούκα...Μήπως γίνεται κάποιος να μου πει τι πρέπει να διαβάσω περίπου από κεφάλαια και τέτοια...Γιατί ειναι ολόκληρος τόμος και δεν αξίζει να διαβάζουμε τζάμπα!!!! :(

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page