Έλληνες φοιτητές στο MIT

<< < (66/67) > >>

ikoufis:
Εγώ δε θα πω ούτε για Σιγκαπούρη,ούτε για Ελλάδα,αλλά για την Αμερική..
Με κάποια επιφύλαξη βέβαια το αρχικό αυμπέρασμα..
Σε summer school του MIT με συμμετοχή γύρω στα 90 παιδιά,τα 50 εκ των οποίων αμερικανάκια(λέμε τώρα,τα μισά είχαν σκούρο δέρμα και τα άλλα μισά ήταν σχιστομάτιδα!) οι γνώσεις των μη αμερικάνων ήταν κατά κανόνα ανώτερες από αυτές των γηγενών.
Συμπέρασμα:Το ΜΙΤ μεγάλη δύναμη του τη στηρίζει στους από έξω φοιτητές του..
Τώρα είναι από τη Σιγκαπούρη,από την Ελλάδα ή την Κίνα,έχει να κάνει με την κάθε χώρα και το επίπεδο των φοιτητών της και το κατά πόσο αυτοί θέλουν να φύγουν έξω..
Αναρωτιέμαι λοιπόν ένα πανεπιστήμιο για να γίνει κορυφαίο αρκεί να είναι δίπλα στην κοιτίδα των μεγαλοεταιρειών και των χορηγιών η υπάρχει (και) κάτι άλλο στην όλη φιλοσοφία λειτουργίας του που το φέρνει σε αυτή τη θέση..
Σίγουρο είναι και διαπιστωμένο ότι δεν μπορούν να διανοηθούν τι θα πει κατάληψη.
Είναι άραγε ένα βήμα πριν την κατάληψη(δεν έχουν συνειδητοποιήσει ότι μπορεί να επηρεάζουν τις εξελίξεις) ή ένα βήμα μετά την κατάληψη(δηλαδή δεν υπάρχει λόγος να γίνει κατάληψη και το πανεπιστήμιο είναι άριστα οργανωμένο σε όλα τα επίπεδα)?

ΥΓ.  Δε λέω ότι είμαι υπέρ του αμερικανικού πανεπιστημίου η κατά της καταληψής μας,το αντίθετο μάλιστα,απλά μου ήρθαν κάποια στοιχεία και προβληματίστηκα..

miss_elec:

Summer school sto ΜΙΤ ακούω....
Για λέγε, για λέγε, πώς βρέθηκες εκει? Θέλω πληροφορίες, μην κρατάς τα καλά πράγματα για τον εαυτό σου μόνο! :P

YS. Ζήτω τα προγράμματα του BEST!!! Να πάτε όλοι.

emmanuel:
χα,θα παρεμβω εδω,επειδη δε ξερω κατα ποσο αισθανεται ανετα να περιαυτολογει ο γιαννης!στο summer school συμμετειχε ο εταιρος koufis,fkoufis(!),αδερφος του Ikoufis,νυν αριστευσας,μελλων ηλεκτρολογος, και κατοχος μεταλλιου βαλκανιαδας μαθηματικων(σωστα γιαννη?).γιαυτο αλλωστε βρεθηκε και στο μιτ!

ikoufis:
Σορρυ για την αργοπορία αλλά δεν είχα δει την ερώτηση της  πρωη Miss elec :D.
Σχετικά με τα διαδικαστικά,κάθε χρόνο ο παγκόσμιος ορανισμός αριστείας (RSI) διοργανώνει αυτότο summer school.
Συμμετοχή γύρω στα 90 άτομα, που όμως είναι ακόμη μαθητές.Από την Ελλάδα υπάρχει ένα κληροδότημα ενός ελληνοαμερικάνου αν θυμάμαι καλά,οπότε στο πρόγραμμα αυτό συμμετέχει και Ελληνας μαθητής.Προτάσεις για τους υποψήφιους μαθητές γίνονται απο Μαθηματική Εταιρεία,ένωση πληροφορικής και άλλα επιστημονικά σωματεία δραστηριοποιούνται στο χώρο της 2οβάθμιας εκπαίδευσης(Διαγωνισμοί,Ολυμπιάδες κλπ) και την τελική επιλογή την κάνει το ΥΠΕΠΘ ύστερα από σύσκεψη με τους προαναφερθέντες φορείς.
Εντύπωση μου προκάλεσε η αξιοκρατία στην επιλογή, αφού βάλανε κάτω όλες τις διακρίσεις των μαθητών και τις αξιολογήσανε.Ισως τελικά η Ελλάδα μας να δουλεύει και λίγο σωστά τελικά..Στον 1 1/2 μήνα στο MIT πέρα από τις γνωριμίες από ό,τι κατάλαβα προσπάθησαν να κάνουν τα παιδιά αυτά ακαδημαικούς πολίτες-συγγραφή εργασιών με τη βοήθεια επιβλεπόντων,αναζήτηση πληροφοριών σε θέματα που μετά τον τίτλο δεν καταλαβαίνω προσωπικά τίποτε άλλο.. :-[..Σίγουρα πολύτιμο προσωπικό εφόδιο.Για περισσότερς λεπτομέρειες σε λίγο καιρό που το άτομο για το οποίο γίνεται λόγος θα βρίσκεται στους κόλπους μας.
Το ερώτημα είναι:και με εμάς τι γίνεται??Δεν ξέρω να σου απαντήσω..
Ξέρω όμως ότι το τμήμα μας έχει πολλές βάσεις για να ακολουθήσει τέτοια θηρία πανεπιστήμια.Ισως να κολλάμε λίγο στο ελληνικό ταμπεραμέντο! ;)
ΥΓ.Για τα διαδικαστικά και με ποιες προυποθέσεις κάποιος από το ΑΠΘ μπορεί να πάει εκεί δε γνωρίζω αυτή τη στιγμή,αν μάθω εδώ είμαι!!Αν κάποιος έχει εμπειρία σε προπτυχιακό ή μεταπτυχιακό επίπεδο ας μας διαφωτίσει :)

 

dimakis:
Προφανώς ο κος Πρετεντέρης δεν έχει ποτέ εντρυφήσει σε αυτό το τόπικ.
Μόνον εδώ μπορεί να βρει απάντηση στο βαθυστόχαστο ερώτημά του ....  ;D ;D ;D

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page