ΕΘΝΙΚΟ(;;;;;;) Μετσοβειο Πολυτεχνειο

(1/2) > >>

Aurelius:
Γενικα, τωρα τελευται εχω αρχισει να αναρωτιεμαι ποιος ειναι ο λογος της υπαρξης του προσδιορισμου εθνικο μπροστα απο το ονομα του Πανεπιστημιου. Για ποιο λογο να λεγονται εθνικο. Εμεις τι ειμαστε αντιεθνικοι;;; Ειμαστε κατι κατωτερο;;; Δεν ξερω αν με νοατε, αλλα πιστευω οτι και μονο σαν ονομα ειναι μια υποβαθμιση για εμας. Φανταζομαι οτι το ονομα δοθηκε πριν ιδρυθουν καποια αλλα Πολυτεχνεια, αλλα αυτο δεν λεει κατι για μενα. Πιστευω οτι πρεπει να ζητηει και για τα αλλα Πανεπιστημια να αφαιρεθει αυτος ο προδιορισμος. Ας το πουνε Πολυτεχνειο Αθηνων. Θα μου πειτε, εδω ο κοσμος καιγεται.....
Ε ενταξει, ειπα κατι που με ενοχλει, τωρα αν ειναι η οχι σημαντικο ειανι αλλο θεμα. Αν και πιστευω οτι ειναι σε μεγαλο βαθμο θεμα ουσιας. Πρεπει επιτελους να ζητησουμε, ολα τα Πολυτεχνεια, και πολυ περισσοτερο τα υπολοιπα, ισαξια χρηματοδοτηση και ισοτητα....

Turambar:
Ας υπήρχε ίση μεταχείριση εκεί που μας νοιάζει και πονάει και δε πα να λεγόταν και ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ή και ΔΙΑΓΑΛΑΞΙΑΚΟ.

Τα ονόματα είναι για φιγούρα ίσως, και στην τελική το θεωρώ λογικό το πρώτο πολυτεχνείο στην Ελλάδα να ονομαζόταν εθνικό (που δεν σημαίνει ότι τα άλλα είναι μη εθνικά ή κάτι τέτοιο). Μετά γιατί να άλλαζε δηλαδή; Να μη θιχτούν οι άλλοι;

sminias_hlektromhxanikos:
παίδες,μην ξεχνάτε πως εμείς τυπικά δεν είμαστε φοιτητες Πολυτεχνείου,αλλά Πολυτεχνικής Σχολής.Τα Πολυτεχνεία εν Ελλάδι είναι μόμο δύο.Το Ε.Μ.Π. και της Κρήτης.Οι λοιποί είμαστε β κατηγορίας....και καλά.Το πώς και το γιατί, είναι ενα μεγάλο ζήτημα.Το βασικότερο, ειναι πώς δεν είμαστε αυτοδιοικούμενοι,με "δικό" μας Πρύτανη και διοίκηση,και απλά είμαστε μια σχολή ανάμεσα στις τόσες που έχει το Α.Π.Θ.Ακόμη το ΤΗΜΜΥ αποτελεί τμήμα και όχι Σχολή όπως το αντίστοιχο ΣΗΜΜΥ του Ε.Μ.Π. μήπως ήρθε η ώρα να απαιτήσουμε την "αποσχισή" μας απο το Α.Π.Θ. και την δημιουργία "Πολυτεχνείου Θεσσαλονίκης" με τα δικά του κονδύλια,τα δικά του προγράμματα, τον δικό του μηχανικό Πρύτανη?

Alexkasgr:
Παιδιά, μη μιλάτε στον αέρα!! Το να γίνει η Πολυτεχνική Σχολή ανεξάρτητο Πανεπιστήμιο συζητείται εδώ και χρόνια και είναι στα... σκαριά (δεν ξέρω αν θα γίνει βέβαια).
Ο μόνος λόγος εικάζω ότι πρέπει να είναι η χρηματοδότηση.
Τι θα πει δεν έχουμε δική μαςα διοίκηση, εμείς έχουμε ολόκληρο... (δια)κοσμήτορα! :P :P
Τα περί Β' κατηγορίας επιτρέψτε μου να τα χαρακτηρίσω απο ανυπόστατα ως γελοία.
Αλοίμονο αν το επίπεδο μιας σχολής ή τμήματος το προσδιόριζε το όνομά της...
Επίσης, γιατί σας φαίνεται λογικό το ΣΗΜΜΥ να παίρνει τα ίδια λεφτά με το ΤΗΜΜΥ, την στιγμή που έχει περίπου 2πλάσιους φοιτητές? Μην λέμε ότι κι ότι.
Το Εθνικό ήταν και θα παραμείνει εθνικό, αφού ήταν το πρώτο εν Ελλάδι.
Από την άλλη, εμένα το Αριστοτέλειο μου φαίνεται πολύ πιο ωραίο όνομα, με αναφορά στον αναγνωρισμένο Έλληνα φιλόσοφο, σε αντίθεση με τον Εθνικό το οποίο αναφέρεται στο ελληνικό έθνος το οποίο... δε με εμπνέει και ιδιαίτερα επί του παρόντος! (οκ, that's bad χιούμορ!)

KorkoLyk:
Το θέμα είναι κυρίως τυπικό - θεσμικό...αν βρεθούν φυσικά ισχυρές προσωπικότητες με στήριξη από πίσω τους - δηλαδή καθηγητές με φοιτητές - και ασκηθεί η κατάλληλη πίεση, η Π. Σ. Α. Π. Θ. θα μπορέσει να γίνει ανεξάρτητο   ίδρυμα...

Ένα καλό που μπορεί να προκύψει από αυτό είναι ότι μέσα σε 1 πολυτεχνείο, με 6 τμήματα, υπάρχουν πολλοί λιγότεροι γραφειοκρατικοί μαίανδροι μέσα στους οποίους μπορεί να "χαθούν" λεφτά, απ' ό,τι σε 1 πανεπιστήμιο, με x σχολές και y τμήματα στην καθεμιά, όπως είναι το Α. Π. Θ....  ;)

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page