Φασαρίες μπροστά στα Πανεπιστήμια...

<< < (10/10)

ROSTY:
Αν γκρεμισουν και καμια εκκλησια, ακομα καλυτερα!
Quote



Είσαι απαράδεκτος!!!
 ;D
Κατσε για λίγο και σκέψου τι έκανε σήμερα ο Αρχιεπίσκοπος για το καλό της νεολαίας μας:
Συναντήθηκε τέτοια μέρα ηρωική, με την Ερασιτεχνική ΑΕΚ!! Και τους μίλησε σοφά και πνευματικά για το νόημα της σημερινής επετείου!

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=664456&lngDtrID=244


Quote


Είσαι εκτος θεματος.Συγνωμη για την παρατηρηση.Αλλά δεν κολλαει πουθενά.Μπορείς να ανοίξεις καινουριο topic  και να μας ανακοινώνεις τις πραγματικές δηλωσεις του μασκαριώτατου Χουντόδουλου(οπως λεει κ ο Τζιμης Πανουσης).η εκκλησια εκεινα τα χρονια εσπρωχνε τους αστυνομικους εναντια στους φοιτητες..και η ΑΕΚ που κολλαει??

BlackAr:
Ρε παιδιά ειμαστέ σοβαροί τώρα? Δηλαδή με το να καίμε τα αμάξια του καημένου του μεροκαματιάρη θυμόμαστε τον επαναστατικό χαρακτήρα της ημέρας? Και να είστε σίγουροι ότι όταν συμβαίνει αυτό, το σύστημα και το κατεστημένο δυναμώνει γιατί αυτός ο καημένος ο μεροκαματιάρης ξυπνάει, αλλά ξυπνάει υπερασπιζόμενος το σύστημα και απαιτεί να τους πιάσουν και να τους σαπίσουν στο ξύλο και αν μπορεί θα βοηθήσει και ο ίδιος...Αυτό είναι το μόνο σίγουρο.. Άσε που τις περισσότερες φορές αυτή τη δυσαρέσκεια εισπράττουν οι αριστερές παρατάξεις χωρίς να ευθύνονται κιόλας..

Βασικό κομμάτι της επανάστασης είναι η θυσία. Και θυσία τουλάχιστον όπως την αντιλαμβανομαι εγώ δεν είναι το αμάξι του γείτονα...Θα ήμουν μαζί τους αν όπως είπαν πολλοί έπαιρναν και έκαιγαν τα δικά τους αυτοκίνητα, την δική τους ιδιοκτησία. Και τότε τουλαχιστον έγω, πιστεύω ότι θα είχε μεγαλύτερη επιροή στην κοινωνία..

Αλλά και από την άλλη μεριά να το δούμε δεν πιστεύω να μας τιμάει να εκμεταλλεύονται την σημασία της ημέρας ένα τσουρμο θρασύδειλοι που παριστάνουν τους αναρχικούς κρυμμένοι πίσω από την κουκκούλα καπηλεύοντας το άσυλο του πανεπιστημίου.. Και αν όπως είπε ο αλιάκμων είναι κακομαθημένα παραμελημένα πλουσιόπαιδα ακόμα χειρότερα, δεν έχουν καμμιά σχέση με την 17η του Νοέμβρη..Και θα προσθέσω ότι πρόκειται και για παιδιά που δεν έχουν κάτι να κάνουν(το λέω ευγενικά) γιατί δεν θέλουν να προσπαθήσουν να κάνουν κάτι. Προσωπικά είμαι σίγουρος και θα συμφωνήσω με το φίλο που είπε παραπάνω ότι δεν έχουν καμμιά σχέση με πολιτικοποιημένα άτομα που ενδιαφέρονται να ξεκινήσουν επανάσταση απέναντι στη σαπίλα του κατεστημένου, γιατί πολύ απλά ποτέ δεν ενδιαφέρθηκαν για την πραγματική σημασία των λέξεων ιδεολογία και επανάσταση. Και να προσθέσω ότι η αναρχία είναι το ιδεατό πολίτευμα, ουτοπικό ίσως, αλλά η σημασία που έχει παρει σήμερα λόγω τέτοιων φαινομένων είναι άλλο ζήτημα..

Όσο για την σημαία ελάτε ρε παιδιά...Αν βλέπατε έναν Τούρκο να έκαιγε τη σημαία είμαι σίγουρος οι πιο πολλοί θα τα είχατε πάρει και θα ρίχνατε κατάρες..Και όχι δεν είναι κάτι διαφορετικό τώρα! Η Σημαία συμβολίζει κάτι βαθύτερο και δεν έχει σχέση με το εκάστοτε κατεστημένο, άσχετα αν αυτό την εκμεταλλεύεται. Είναι ύβρις για όλους όσους αγωνίστηκαν για αυτήν, και για ποιο λόγο για να την καίμε?

Για την κοινωνιολογική προσέγγιση του kallis θα συμφωνήσω ότι ισχύει σε κάποιο βαθμό αλλά είναι λίγο διαφορετικά τα επίπεδα σύγκρισης...Είναι διαφορετικό καμμία 100στη το λιγότερο μπάτσοι απέναντι σε μια δεκάδα άτομα  και διαφορετικό 700 άντε1000 άντε 1500 απέναντι σε μια 30000 όχλο...Άσε που τότε έχουν και να προστατέψουν λέμε τώρα διαιτητές,παίκτες...
Κλείνοντας ΝΑΙ χρειάζεται μια επανάσταση ο τόπος, αλλά όχι επανάσταση για την επανάσταση...

KorkoLyk:
Quote from: Cyberkat on November 18, 2005, 16:51:47 pm


Βρε Lyk, αν σκοπός είναι να κάνουμε μια αντικειμενική κοινωνιολογική ανάλυση, να γράψουμε δοκίμιο! Εγώ πίστευα ότι σε μια συζήτηση ο καθένας προσφέρει την στενά προσωπική του οπτική. ;D



Χε, χε...παρεξήγησες! Σαφώς ισχύει το τελευταίο που λες, είναι η ουσία μιας συζήτησης...χωρίς το 'στενή' όμως ( οπότε και η δική σου στενότατη σκοπιά παραμερίζεται, χιχι! )  ;D

Το ζήτημα ( τουλάχιστον έτσι πιστεύω εγώ ) είναι να δώσεις με το προσωπικό σου ύφος κάτι στη συζήτηση το οποίο εσύ θεωρείς βαρύνουσας σημασίας αναφορικά με το θέμα που συζητείται - αφού βέβαια αιτιολογήσεις κατάλληλα, πρωτίστως στον εαυτό σου και μετά στους άλλους, γιατί αυτό το σημείο αξίζει τον κόπο. Αλλιώς, γίνεσαι φανφαρολόγος είτε για να δημιουργήσεις εντυπώσεις είτε για να αποδείξεις κάτι στον εαυτό σου απλά ακούγοντάς το ( το ίδιο δεν είναι;  ;) ).

Και επειδή ως συνήθως παρλαπιπιάζω και αρλουμπολογώ, αυτό που λέω είναι απλά να σκεφτόμαστε - όχι απαραίτητα λίγο - πριν γράψουμε ή πούμε κάτι - να σκεφτόμαστε ακόμα και τα ίδια μας τα κίνητρα!

Τέσπα, να καταθέσω και κάτι σχετικό με το θέμα: για εμένα ο Αλιάκμων έχει δίκιο σε αυτά που είπε για τις επαναστάσεις - και τα διατύπωσε και ωραία. Ισχύει όμως και αυτό που έγραψε και Netgull: ότι δηλαδή τελικά τέτοιου είδους ενέργειες στην παρούσα φάση μάλλον δεν πετυχαίνουν να αφυπνίσουν. Προσωπικά πιστεύω ότι και οι genuine αναρχικοί το ξέρουν αυτό. Παίζουν όμως το ρόλο τους, γιατί αυτό τους γεμίζει και τους ολοκληρώνει, ή έτσι νομίζουν - και επειδή υποκινούνται, όπως ειπώθηκε ( ναι, η κενονία μας ηνε σάποια! ). Το γεγονός ότι με τέτοια επεισόδια κάποιοι παραπονιούνται για τις περιουσίες τους είναι, Στάθη, μακρινός αντίλαλος της ταξικής συνειδητοποίησης η οποία επέρχεται λίγο πριν, λίγο μετά και κατά τη διάρκεια μιας πραγματικής επανάστασης...αν και αυτές, όχι ασυνήθιστες ώς τώρα, απλά αναμοχλεύουν τα γιουβαρλάκια μές τη σούπα - δηλαδή φέρνουν άλλους πάνω που κάνουν τα ίδια με τους παλιούς, αφού έχουν σπάσει και ένα σωρό αυτοκίνητα πιο πρίν!  ;D

Κι αυτό οφείλεται φυσικά ( ταρααα-αμ ): στη στενομυαλιά και τη βλακεία που μας δέρνει. Λέω 'γω λοιπόν, μηπως πρέπει να σταματήσουμε να κοιτάμε την καλή υγεία του αμαξιού μας και να αρχίζουμε ο καθένας να φροντίζει για την καλή υγεία του μυαλού του; Εκεί να δεις επανάσταση!  ;)

4Dcube:
[whine]

Παρατηρήσεις:

Λέω ότι εκφράζω την προσωπική μου γνώμη.
Πρέπει να φαίνομαι αντιδραστικός (από τη μια τουλάχιστο από τις 2 παρατάξεις).
Μεταφέρω ό τι έχω ακούσει και μου άρεσε, έστω και παραλλαγμένο.
Δε χρειάζεται να προσαρμοστώ ούτε στην πραγματικότητα ούτε στην παρούσα φάση.
Τα παραπάνω τα δικαιολογώ με αυθαίρετες δηλώσεις.
Τις δηλώσεις τις βαπτίζω αποδείξεις.
Χρίζομαι ιερέας πλέον του ορθολογισμού.
Φτιάχνω τη δικιά μου δικτατορία ορθολογισμού.
Σαν ιερέας με καθήκοντα ψυχολόγου (εξομολόγηση γαρ), απλά βλέπω μέσα από τις ψυχές των ανθρώπων.
Θέλω να τους κάνω υπεύθυνους ανθρώπους.
Κυρίως ανοιχτόμυαλους.

[/whine]


Όταν η γνώμη ενός ανθρώπου γίνεται δεκτή, τότε μόνον αυτός ωριμάζει.
Δεν πα' να είναι στενόμυαλος.

So,

"Bring the boys back home!"

while I 'll be

"waiting for the worms"...

Zorbas-E-:
Δηλαδή έχουμε μια κυνική ομολογία από άτομα του ‘χώρου‘ κι’όλας , πως οι βάνδαλοι απλά κάνουν το χόμπυ τους ή το extreme spor? Διότι δε μπορεί απ’τη μια να τα σπας και μετά να φοράς γραβάτα και να μπαίνεις στο σύστημα...

  Αλλά δε χρειάζεται να γράψουμε πολλά για επιχειρηματολογία. Στο Μαιο του ’68 αν ανατρέξει κανείς και δει που κατάντησαν οι πρωταγωνιστές του (Σολάνα κτλ τα χει πει η Κανέλλη) μπαίνει στο νόημα. Φαντάζομαι υπο το ίδιο σκεπτικό ερμηνεύεται και η συμμετοχή τους στη ΔΑΠ. Βλέπεις θέλουν χέρια τα πάρτυ...

Navigation

[0] Message Index

[*] Previous page