ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΗΜΜΥ ΕΜΠ ΚΑΙ ΗΜΜΥ ΑΠΘ

<< < (3/15) > >>

emmanuel:
http://genesis.ee.auth.gr/SITE_AUTH_UNIVERSITY/SITE_EDEPARTMENT/homepage_GR.html


TO NEO ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΠΟΥΔΩΝ
(αφορά τους πρωτοετείς του ακαδημ. έτους 2004-2005)

ΕΞAMHNO 1o
6 μαθήματα
EΞAMHNO 2ο
6 μαθήματα
ΕΞΑMHNO 3ο
7 μαθήματα
EΞAMHNO 4ο
7 μαθήματα
EΞAMHNO 5ο
7 μαθήματα

μιλάμε για υποχρεωτικά μαθήματα,χωρις αγγλικα κτλ.

ΣΥΝΟΛΟ: 33 ΜΑΘΗΜΑΤΑ.


ΕΙΠΑΤΕ ΤΙΠΟΤΑ????????

apostolos1986:
H ποσότητα των μαθημάτων δεν έχει καμία σημασία για την αξία του πτυχίου . Για παράδειγμα στο UMIST ,πανεπιστήμιο της Αγγλίας που θεωρείται κορυφή στις πολυτεχνικές σχολές, έχει 4-5 μαθήματα σε κάθε εξάμηνο. Παρά ταύτα όταν πηγαίνεις σε μια επιχείρηση και δείχνεις χαρτί από το UMIST έχεις πολύ μεγαλύτερες πιθανότητες να προσληφθείς. Στην εκπαίδευση γενικότερα δε μετράει η ποσότητα αλλά η ποιότητα και δη στην τριτοβάθμια εκπαίδευση. Στα πανεπιστήμια μεγαλύτερη σημασία έχει η αξία των καθηγητών , το ενδιαφέρον που δείχνουν για το μάθημα τους κι επίσης το περιεχόμενο των μαθημάτων.
Και τα ΤΕΙ έχουν περίπου 10 μαθήματα σε κάθε εξάμηνο και τι σημαίνει αυτό;

Τώρα όσον αφορά τη σύγκριση ΑΠΘ και ΕΜΠ , το κυριότερο μειονέκτημα του πολυτεχνείου ΑΠΘ είναι ότι παίρνει πολύ λιγότερα χρήματα από επιδοτήσεις σε σχέση με το ΕΜΠ.

Alexkasgr:
Quote from: fugitive on August 19, 2005, 01:31:28 am

Quote from: Alexkasgr on August 19, 2005, 01:08:44 am

Και δεν υπάρχει και νόημα στη σύγκριση.


Γιατί δεν έχει νόημα η σύγκριση; Εγώ γνωρίζω ότι κάτι τέτοιο ισχύει όταν μιλάμε για δύο διαφορετικά πράγματα.
Από όσο όμως θυμάμαι και στο ΕΜΠ το αντίστοιχο τμήμα ΗΜΜΥ λέγεται...


Δεν ξέρω αν έχει η όχι νόημα η σύγκριση, εγώ εννοούσα ότι ένα πτυχίο δε μου λέει τίποτα εμένα, για τον απλό λόγο ότι στην Ελλάδα άπαξ και εισαχθείς στο Πανεπιστήμιο, κάποτε τελειώνεις. Δηλαδή το πτυχίο θα το πάρεις κάποια στιγμή άσχετα με το τι έχεις μάθει και άρα τι μπορείς να κάνεις (θεωρητικά πάντα).
Έχω ακούσει από παλειότερους ότι το πτυχίο του ΕΜΠ έχει μεγαλύτερο κύρος. Προφανώς αυτό είναι της ιδίας λογικής όπως και το ότι "έχει μεγαλύτερη βάση άρα είναι καλύτερο" του Λυκείου.
Νομίζω τέλος και το έχουμε χιλιοσυζητήσει ότι όσο λιγότεροι ανά έτος τόσο καλύτερη δουλειά γίνεται. Από αυτή την άποψη το ΕΜΠ σίγουρα είναι κάτω από το ΑΠΘ.  ;D ;D

lars:
Επειδή φίλε riddle έχω ψάξει ώρες και ώρες για τα προγράμματα σπουδών όλων των ΗΜΜΥ,όπως ίσως και άλλοι εδώ,θα σου πω τα εξής:
α)αν και καθυστερημένα,δημιουργήθηκε νέο πρόγραμμα σπουδών,όπως είπε και ο  emmanuel,που περιλαμβάνει 33+28=61 μαθήματα συνολικά χωρίς μαθήματα επιλογών και Αγγλικά,
β)με το παλιό πρόγραμμα σπουδών στο οποίο αναφέρεσαι,γίνονται συνολικά 58 μαθήματα στους τομείς Ηλεκτρονικής&Υπολογιστών και Τηλεπικοινωνιών και 59 μαθήματα στον τομέα της Ενέργειας.Στο ΕΜΠ,όπως μπορείς να διαβάσεις και στον οδηγό σπουδών,αν τον κατεβάσεις,"Ο συνολικός αριθ&#181;ός &#181;αθη&#181;άτων που απαιτούνται για την απονο&#181;ή του ∆ιπλώ&#181;ατος
ΗΜ&ΜΥ είναι 59. Από αυτά τα 34 είναι &#181;αθή&#181;ατα κορ&#181;ού και τα 25 είναι &#181;αθή&#181;ατα
κατευθύνσεων και ροών." Έστω ότι βγάζω και τα 3 επιπλέον μαθήματα Αγγλικών που εμείς κάναμε(το οποίο ισχύει μόνο για το παλιό Π.Σ.),τότε βγαίνουν 55 και 56 μαθήματα ανάλογα με τον τομέα.Στα 3 και 4 μαθήματα δηλαδή θα κριθούν οι γνώσεις σου σαν ΗΜΜΥ??Ή μήπως τώρα με το νέο Π.Σ. και τα 61 μαθήματα το ΑΠΘ είναι καλύτερο από τα υπόλοιπα??

Λοιπόν,αν θες να μας την πεις,ναι,όντως το ΕΜΠ έχει διπλάσιους καθηγητές που σημαίνει και λιγότεροι φοιτητές ανά καθηγητή και,ναι,έχει και πιο σύγχρονα εργαστήρια αλλά όλα αυτά έχουν σχέση με τη χρηματοδότηση.Εξάλλου ας μην ξεχνάμε ότι το ΕΜΠ μεταφέρθηκε σχετικά πρόσφατα στη Ζωγράφου και λογικό είναι να είναι και πιο καινούριες οι εγκαταστάσεις.Αν όμως γίνει μεταφορά της Πολυτεχνικής Σχολής του ΑΠΘ αργότερα(πολύ αργότερα :)) στη Θέρμη,όπως υπάρχει ένα σενάριο για αυτό,τότε θα γίνει το αντίστροφο.Το επίπεδο της κάθε σχολής κρίνεται από το επίπεδο καθηγητών και φοιτητών και όχι από τον αριθμό των μαθημάτων και τα τελευταία χρόνια το δικό μας ΗΜΜΥ βρίσκεται σε πολύ καλό δρόμο.Για περισσότερα ας μιλήσει ο κ.gpap που τα ξέρει και καλύτερα. :)

haris_kal:
Καλησπέρα κι απο μένα..

Εγώ τελικά με όλες αυτές τις παιδικές συμπεριφορές ένα πράγμα δεν καταλαβαίνω..κερδίζει κανείς κάτι? :???:

Γιατί αν ήταν να εξασφαλίσει δουλειά ο έχων πτυχίο απο το "καλύτερο" πανεπιστήμιο θα είχε ένα νόημα..Αλλά ακόμα κι εμείς να λέμε ότι είμαστε καλύτεροι της Ξάνθης ή η Πάτρα καλύτερη ημών ή το ΕΜΠ καλύτερο όλων..σε τι ωφελεί?Αν έχεις τα απαυτά θα είσαι μέσα στις δουλειές..Αν δεν τα έχεις..δεν θα είσαι..ΑΠΛΟΥΣΤΑΤΟ!

Τώρα τι βαθμό έβγαλα εγώ σε σχέση με τον άλλο και πόσο καλύτερο είναι το πανεπιστήμιο μου σε σχέση με τον τρίτο..αν εγώ δεν πήρα πρέφα που ήμουν τόσον καιρό και δεν έκανα τίποτε για να το εκμεταλευτώ ή να αλλάξω ότι με χαλούσε..είναι ευθύνη και όχι κούφια λόγια!

Αυτά είχα να πω και τίποτε περισσότερο επι..ποιάς ουσίας?!
Η ουσία είναι μία.."εν οίδα ότι ουδέν οίδα!"..και αν ακούγεται λαφρώς χαζοφιλοσοφία..εγώ δυστυχώς (ή ευτυχώς) αυτό αποκομμίζω κάθε μέρα απο το αντικείμενό μας!
Ας με φωτίσει ο θεός να ξέρω τι κάνω όταν έρθει η ώρα που θα έχω την ευθύνη..στρώνοντας φυσικά πιο πολύ τον πωπό μου κάτω να μάθω όλο και περισσότερο να σκέφτομαι σα μηχανικός φεύγοντας απο δω..! :P

Καλό σας απόγευμα φίλες και φίλοι ενεργειακοί και μη μασάτε..όταν έρθει η ώρα όλοι θα φανούμε..ή θα χαθούμε! 8)

με ενέργεια φιλική..(το ξεχάσαμε αυτό) προς όοοολο τον κόσμο! :D

χάρης

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page