Ανακοίνωση Πασπ Ηλεκτρολόγων για το βιβλιο ιστoρίας στ δημοτικου

<< < (6/6)

cecs:
Σωστή η τοποθέτησή σου.Η ιστορία διδάσκεται εντελώς μονόπλευρα και δυστυχώς σε μικρή ηλικία διαμορφώνονται εύκολα οι εύπλαστες συνειδήσεις των μικρών παιδιών στην κατεύθυνση που εξυπηρετεί.
Δε θα ξεχάσω μια συζήτηση με τον πατέρα μου,δε θυμάμαι πόσο χρονών ήμουν,που λέγαμε για τη μικρασιατική καταστροφή και ξεκίνησα να τον ρωτάω πόσο υπέφεραν οι Έλληνες και γιατί τους έδιωξαν και αν σκότωσαν πολύ κόσμο,και μου είπε ότι και  οι Έλληνες φέρθηκαν τόσο αλαζονικά και προχώρησαν στα βάθη της Τουρκίας και σκότωσαν κι αυτοί στο διάβα τους και οι Τούρκοι έπρεπε κι αυτοί να υπερασπιστούν τα εδάφη τους...
Είχε ανατραπεί η κοσμοθεωρία μου που λέει ο λόγος μετά απ'αυτήν την κουβέντα.Αλλάζει η οπτική σου.Παύεις να είσαι μόνο εσύ το θύμα,ο ήρωας,αυτός που έχει δίκιο κι ο ταλαιπωρημένως,αποκτάς πιο σφαιρική αντίληψη.
Απλά εγώ ήμουν τυχερή,δεν αποκαλύπτεται σε όλους αυτή η αλήθεια...

Καμένος:
To μάθημα της ιστορίας δεν έπρεπε να ονομάζεται έτσι.. Μάθημα εθνικοφροσύνης θα έπρεπε να λέγεται..

cecs:
Quote from: Καμένος on October 03, 2007, 11:03:44 am

To μάθημα της ιστορίας δεν έπρεπε να ονομάζεται έτσι.. Μάθημα εθνικοφροσύνης θα έπρεπε να λέγεται..


Πες το ψέματα...

-Off Topic-
Τι ειναι αυτό στην υπογραφή σου;
Πάει πακέτο με το "πάπιες στο μυαλό μου"?

Navigation

[0] Message Index

[*] Previous page