Ριζοσπαστικες προτασεις για την παιδεια :D

<< < (2/2)

Alexkasgr:
Quote from: Nessa NetMonster on September 15, 2007, 13:18:53 pm

Γιατί να είναι δική σου ευθύνη; Αλλά έτσι όπως το θέτει είναι σα να λέει ότι αν για χ,ψ λόγους δε μπόρεσες (ή ακόμα και δεν ήθελες) να τελειώσεις σχολείο μέχρι τα 18, μετά... τελείωσε ^idiot^



Ποιο σχολείο ρε? Εδώ λέει στα 18 θα είσαι έτοιμος πολίτης και θα μπαίνεις στην αγορά εργασίας με το πτυχίο σου! Και στα 50 σου θα βγαίνεις στη σύνταξη, την οποία θα παίρνεις για άλλα τόσα χρόνια. :P

ΣΕΠ και μαλακίες! Αφού έτσι κι αλλιώς θα παιδιά δεν ξέρουν τι επάγγελμα να διαλέξουν στα 18 τους και οι μισοί κάνουν λάθος επιλογή, ας το διαλέγουν στα 14, η πιθανότητα σφάλματος δε θα αλλάξει πολύ! :D

bakeneko:
Quote from: Nessa NetMonster on September 15, 2007, 13:18:53 pm

Εγώ νομίζω ότι είναι εν μέρει σωστό αυτό που λέει, ότι από τη στιγμή που - έχοντας το ενιαίο πτυχίο που πιστοποιεί ότι έχεις τις βασικές γνώσεις - εργάζεσαι κάπου και χρειάζεσαι παραπάνω γνώσεις για τη δουλειά σου, πρέπει να σε ειδικεύει ο εργοδότης με δικά του έξοδα.

Λίγο δια βίου εκπαίδευση μου μοιάζει αυτό :)

Αθάνατος:
Quote from: aliakmwn on September 15, 2007, 11:41:47 am

Κριμα ρε Ολυμπιε, δεν θα 'χεις τι να ψηφισεις ;D ;D ;D



Από ό, τι ξέρω ;D :D ο Ολύμπιος ειναί υπέρ της ελευθερης αγοράς στην παιδεία που συνεπάγεται ότι και ένας ανειδίκευτος εργάτης αν θέλει να σπουδάσει στα 40 του, να μπορεί να το κάνει...
Οι απόψεις του, επειδή βαριέμαι να γράφω, ταυτίζονται με αυτές εδώ
http://www.thmmy.gr/smf/index.php?topic=14108.msg284537#msg284537
http://www.thmmy.gr/smf/index.php?topic=14108.msg284565#msg284565

Ο ανταγωνισμός στη αγορά εργασίας τρομάζει τους ανίκανους που έχουν πτυχίο χωρίς γνώσεις...
Με τον ίδιο τρόπο τρομάζει και αυτούς που θέλουν να πουλάνε σάπια κρέατα ...τουλάχιστον οι τελευταίοι δεν βγαίνουν στους δρόμους να φωνάζουν να μην ανοίγουν νέα μαγαζιά και να μην αυξάνονται οι παραγωγοί και οι εισαγωγές...


εδιτ: Τον Ολύμπιο τον καλύπτουν ανάμεσα σε άλλα και τα 2 μεγάλα κόμματα... ;D

Nessa NetMonster:
Quote from: Rattlehead on September 15, 2007, 13:53:47 pm

Quote from: Nessa NetMonster on September 15, 2007, 13:18:53 pm

Εγώ νομίζω ότι είναι εν μέρει σωστό αυτό που λέει, ότι από τη στιγμή που - έχοντας το ενιαίο πτυχίο που πιστοποιεί ότι έχεις τις βασικές γνώσεις - εργάζεσαι κάπου και χρειάζεσαι παραπάνω γνώσεις για τη δουλειά σου, πρέπει να σε ειδικεύει ο εργοδότης με δικά του έξοδα.

Λίγο δια βίου εκπαίδευση μου μοιάζει αυτό :)

Επιφανειακά...

Navigation

[0] Message Index

[*] Previous page