Χαλαρή συζήτηση - κουβεντούλα => Αθλητικές Διοργανώσεις => Topic started by: apostolos1986 on July 17, 2007, 01:30:08 am

Title: Ευρωπαϊκό Νεων 2007
Post by: apostolos1986 on July 17, 2007, 01:30:08 am
Ελλάδα-Πορτογαλία 1-0

Ιδανική η πρεμιέρα για την γαλανόλευκη στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Under-19, καθώς με γκολ του Κώστα Μήτρογλου νίκησε 1-0 την Πορτογαλία και έκανε βήμα πρόκρισης στα ημιτελικά του θεσμού.

Το γκολ που χάρισε την πολύτιμη νίκη για την ομάδα του Νίκου Νιόμπλια προήλθε από όμορφη συνεργασία των, Νίνη και Μήτρογλου με τον μεσοεπιθετικό του Παναθηναϊκού να κάνει εξαιρετική προσπάθεια και να δίνει την κατάλληλη στιγμή τη μπάλα στον Μήτρογλου, με το νεοαποκτηθέντα φορ από τον Ολυμπιακό (η απόκτησή του από την Γκλάντμπαχ ανακοινώθηκε από την επίσημη ιστοσελίδα των "ερυθρολεύκων" στο ημίχρονο του αγώνα!) να αξιοποιεί ιδανικά την ασίστ του συμπαίκτη του, παραβιάζοντας την εστία του Βεντούρα με αριστερό σουτ.
Να σημειωθεί ότι στις καθυστερήσεις έγιναν δύο μεγάλες φάσεις, η πρώτη με τον Μήτρογλου να χάνει την ευκαιρία να κάνει το 2-0, με τον γκολκίπερ των Πορτογάλων να αντιδρά θετικά, ενώ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων λίγο έλειψε να γίνει το 1-1 με τον Μορέιρο να μην βρίσκει τον στόχο.

Η Εθνική ομάδα ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα (τα στατιστικά άλλωστε το αποδεικνύουν με τους Έλληνες να έχουν πολύ περισσότερες ευκαιρίες από τους αντιπάλους τους) και έφτασε δίκαια στην κατάκτηση των τριών βαθμών, που της δίνει μεγάλο πλεονέκτημα έναντι της Πορτογαλίας στην προσπάθειά της για την πρόκριση στην ημιτελική φάση.

H επιτυχία αυτή αποκτά ακόμα μεγαλύτερες διαστάσεις, αν αναλογιστεί κανείς ότι η Πορτογαλία έχασε για πρώτη φορά στη συγκεκριμένη διοργάνωση μετά από 12 συνεχόμενα παιχνίδια, με τους Ίβηρες να βρίσκονται τώρα με την πλάτη στον τοίχο και να δίνουν αγώνα "ζωής ή θανάτου" κόντρα στην κάτοχο του τροπαίου Ισπανία την Τετάρτη.

Επόμενος αντίπαλος για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είναι την Τετάρτη (18/7) η Αυστρία, ενώ θα ολοκληρώσει τις υποχρεώσεις της στον όμιλο με αντίπαλο την Ισπανία.

[...]

Title: Re: Ευρωπαϊκό Νεων 2007
Post by: apostolos1986 on July 21, 2007, 22:05:46 pm
Στα ημιτελικά η Εθνική

Η εθνική Ελλάδος γλίτωσε τον αρχικό αιφνιδιασμό, στο δεύτερο ημίχρονο ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της, έχασε πέναλτι με τον Μήτρογλου και εν τέλει έμεινε στο 0-0 απέναντι στην Ισπανία στο γήπεδο του Λιντς, παίρνοντας την πρόκριση για τα ημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος. Εκεί, θα συναντήσει μία εκ των Γαλλία, Γερμανία ή Σερβία.

Από τα πρώτα λεπτά οι Ισπανοί μπήκαν στη θέση του οδηγού και κάθισαν εκεί μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους. Η αριστερή πτέρυγα κυρίως ήταν το σημείο αιχμής, με τους Νίνη και Μπουκουβάλα, στην αντίστοιχη ελληνική δεξιά, να αντιμετωπίζουν προβλήματα. Μετά από ωραίο συνδυασμό ο Κότο βρέθηκε σε θέση βολής στο 19’ αλλά ο Στρατηλάτης δεν είχε πρόβλημα. Στο επόμενο λεπτό, χρειάστηκε η σωτήρια παρέμβαση του Μπουκουβάλα μπροστά από τον Εμίλιο για να γλιτώσουμε τα χειρότερα.

Ήταν φανερό πως η Εθνική δε μπορούσε να κάνει παιχνίδι, παρά την παρουσία πέντε μέσων στην ενδεκάδα. Πάντως, αν στο 27ο λεπτό ο Πλιάτσικας έβγαζε καλύτερη πάσα στον αμαρκάριστο Μήτρογλου, τα πάντα θα μπορούσαν να είναι διαφορετικά. Η μπάλα όμως έφυγε πλάγια δεξιά με βασανιστικό τρόπο και ο φορ του Ολυμπιακού δεν κατάφερε να έρθει σε επαφή μαζί της.

Στην επόμενη φάση ο Ααρόν προσπάθησε να πετύχει ένα εκπληκτικό γκολ με βολέ στην κίνηση από τα αριστερά αλλά ευτυχώς για την ελληνική ομάδα η μπάλα έφυγε έξω από το αριστερό δοκάρι του Στρατηλάτη.

Το θετικό είναι πως στο τελευταίο τέταρτο του πρώτου μέρους η ελληνική ομάδα ισορρόπησε και δεν κινδύνευσε περαιτέρω. Στο ανασταλτικό κομμάτι, ο Παπασταθόπουλος τα πήγε εξαιρετικά πάνω στον Εμίλιο, ενώ η παρουσία του Νίνη άφηνε περιθώρια αισιοδοξίας για κάποια καλή συνεργασία με τον Μήτρογλου στην επανάληψη.

Το δεύτερο μέρος άρχισε με τον Βασίλη Κουτσιανικούλη να παίρνει τη θέση του συνονόματού του Πλιάτσικα, προκειμένου να υπάρχει μεγαλύτερη κινητικότητα στη γραμμή κρούσης. Σε αντίθεση με τα πρώτα λεπτά του αγώνα, η Εθνική μπήκε ισορροπημένα στον αγωνιστικό χώρο και δεν άφησε περιθώριο στους Ισπανούς να κάνουν το παιχνίδι τους.

Μάλιστα, στο 58ο λεπτό ο Μήτρογλου είχε πρώτης τάξεως ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, μετά από πέναλτι του κέρδισε ο Παπαδόπουλος από τον Σανχοσέ. Έστησε τη μπάλα αλλά ο Ράμος απέκρουσε και στην επαναφορά ο Σιόβας έστειλε τη μπάλα άουτ. Την ίδια ώρα που η Ελλάδα αποτύγχανε να ανοίξει το σκορ, η Πορτογαλία έβρισκε δίχτυα απέναντι στην Αυστρία.

Θαρρεί κάποιος πως μετά το χαμένο πέναλτι των Ελλήνων διεθνών το παιχνίδι τελείωσε. Οι Ισπανοί πληροφορήθηκαν πιθανότατα για το 2-0 της Πορτογαλίας και διασφάλισαν το ότι δεν θα δεχθούν γκολ, ώστε να αποκλειστούν στην ισοβαθμία. Έτσι, αναλώνονταν σε κοντινές πάσες στον χώρο του κέντρου, οι παίκτες του Νίκου Νιόπλια παρακολουθούσαν και οι θεατές, με το δίκιο τους, αποδοκίμαζαν.

Μέχρι το τελικό σφύριγμα δεν άλλαξε κάτι και οι δύο ομάδες έφυγαν ευχαριστημένες από το γήπεδο του Λιντς, ανανεώνοντας πιθανώς το ραντεβού τους για τον τελικό.

Οι συνθέσεις
Ισπανία: Ράμος, Βίκτορ, Πάμπλο Ζιλ (61’ Ενσαΐντε), Σανχοσέ, Καντέρο, Αθπιλικέρτα, Κότο (75’ Θαμόρα), Μοντόρο, Χάβι Μαρτίνεθ, Εμίλιο Νσούε, Ααρόν.
Ελλάδα: Στρατηλάτης, Μπουκουβάλας, Αποστολόπουλος, Παπασταθόπουλος, Μονιάκης, Σιάκκας, Πλιάτσικας (46’ Κουτσιανικούλης), Παπαδόπουλος, Σιόβας, Νίνης (56’ Λαμπρόπουλος), Μήτρογλου (75’ Παπάζογλου).

U(19) can be champions!

Νέοι στο μάτι, άνδρες στο χορτάρι. Οι υποψήφιοι Νέοι πρωταθλητές Ευρώπης βαδίζουν από την αρχή του πανευρωπαϊκού πρωταθλήματος U-19 στα χνάρια των μεγάλων. Του Ζαγοράκη, του Χαριστέα, του Καραγκούνη και των άλλων παιδιών και έδωσαν συνέχεια στην τρελή πορεία τους κόντρα στη Γερμανία. Η εθνική Νέων είναι στον τελικό, με το γκολ του Λαμπρόπουλου στο 89, γκολ που ξέρανε τα πάντσερ και που διαμόρφωσε το τελικό 3-2. Οι "μπλε ήρωες" βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 25, αλλά έκαναν την επαναφορά. Ισοφάρισαν με τον Νίνη και πήραν προβάδισμα με τον Μήτρογλου. Στη συνέχεια ο Ολλανδός διαιτητής έστειλε τους Γερμανούς στα 11 βήματα απέναντι από τον Στρατηλάτη και στο τέλος... γκολ και τελικός. Κορυφαίοι της εθνικής, που αγωνιζόταν με 10 από το 61, οι Νίνης, Παπασταθόπουλος. Στις 21.30 ο άλλος ημιτελικός μεταξύ Ισπανίας-Γαλλίας.

Μπήκαν με φόρα οι Γερμανοί

Πολύ δυνατά στην αναμέτρηση μπήκαν οι Γερμανοί, και από το πρώτο κιόλας λεπτό έδειξαν πως έχουν έντονη διάθεση να πιέσουν σε όλα τα σημεία του γηπέδου. Οι αντίπαλοι της Εθνικής μας σούταραν από παντού, προσπαθούσαν να απειλήσουν με κάθε τρόπο, όμως η συντριπτική πλειοψηφία των προσπαθειών τους κατέληγε έξω από τα δοκάρια του Στρατηλάτη.

Εκτός από τις φάσεις με τα σουτ του Μπόατενγκ, ο οποίος ήταν ιδιαίτερα κινητικός σε ολόκληρο το πρώτο μέρος και βρισκόταν παντού για να μαρκάρει αλλά και για να δημιουργήσει, τα "πάντσερ" έφτασαν κοντά στο γκολ και σε άλλες περιπτώσεις. Στο 19' του σουτ του Κόνραντ έφυγε δίπλα από το δεξί "Γ" του Έλληνα τερματοφύλακα, ενώ μόλις ένα λεπτό αργότερα, μετά από προσπάθεια και πάλι του Μπόατενγκ, ο Τιράλα από καλή θέση θα μπορούσε να είχε κάνει τη ζημιά στην Εθνική μας, όμως καθυστέρησε και στη συνέχεια της φάσης πλάσαρε άουτ.

Ότι δεν έγινε στις προηγούμενες φάσεις συνέβη στο 25' του αγώνα, με τον Μπεν Χατίρα να γίνεται αποδέκτης της μπάλας μέσα στην μεγάλη περιοχή, να αδειάζει τον προσωπικό του αντίπαλο και πλέον στο τετ α τετ με τον Στρατηλάτη να γράφει το 1-0 για τους Γερμανούς. Από εκείνο το σημείο και μετά οι παίκτες του Νίκου Νιόπλια αντέδρασαν, βγήκαν μπροστά και προσπάθησαν να απειλήσουν.

Στο 28' μακρινό σουτ του Παπαδόπουλου, μπλόκαρε ο Μάνελ, ενώ στο 31' απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ του Βασίλη Πλιάτσικα, είχε ακριβώς την ίδια κατάληξη. Η ελληνική ομάδα ισορόπησε το ματς σε εκείνο το σημείο και έδινε εντελώς διαφορετική εικόνα από αυτήν των πρώτων 20' λεπτών.

Η αγωνιστική άνοδος της ελληνικής ομάδας απέδωσε καρπούς στο 41΄, όταν ο Γιάννης Παπαδόπουλος δοκίμασε σουτ το οποίο κοντραρίστηκε από τους Γερμανούς, πήρε το "ριμπάουντ" και ξαναπροσπάθησε, με τη μπάλα να παίρνει ύψος και να καταλήγει στα πόδια του Νίνη. Ο 17χρονος διεθνής, με ψύχραιμο πλασέ με το αριστερό ισοφάρισε σε 1-1 σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο του παιχνιδιού.

Αλλαγή σκηνικού στην επανάληψη

Η έναρξη του δευτέρου μέρους ήταν εμφανώς διαφορετική από αυτήν του πρώτου με τους διεθνείς μας να προσπαθούν να βγουν μπροστά και να ψάξουν το γκολ. Μόλις στο πρώτο λεπτό της επανάληψης ο Μήτρογλου, από τα αριστερά έστειλε με σουτ τη μπάλα άουτ, με τα "πάντσερ" να απαντούν με τον Κρούζε στο 48'. Από τις καλύτερες φάσεις ολόκληρου του παιχνιδιού ήταν σίγουρα αυτή του 54' με τον Σωτήρη Νίνη να σουτάρει από πολύ πλάγια και μακρινή θέση από την εστία και να στέλνει ψηλοκρεμαστά τη μπάλα μόλις έξω από το οριζόντιο δοκάρι του Μάνελ.

Αυτή ήταν και η προειδοποιητική βολή για την ελληνική ομάδα, αφού τέσσερα λεπτά μετά, από σέντρα του Μπουκουβάλα από τα δεξιά, ο Νίνης στην καρδιά της περιοχής των Γερμανών πήρε την κεφαλία τροφοδοτώντας τον Μήτρογλου, ο οποίος με σκαστό πλασέ έδωσε το προβάδισμα στην Εθνικής μας με 2-1.

Μετά την επίτευξη του γκολ από την ομάδα του Νίκου Νιόπλια, ο προπονητής των Γερμανών προχώρησε σε αρκετές αλλαγές με σκοπό να αλλάξει τα δεδομένα στο παιχνίδι, όμως δεν ήταν αυτό που έκανε τα πράγματα πολύ δύσκολα για την Εθνικής μας. Στο 61' ο Βασίλης Πλιάτσικας πάνω στην ένταση του αγώνα, προέβη σε ένα σκληρό μαρκάρισμα με αποτέλεσμα να αντικρίσει τη δεύτερη κίτρινη κάρτα του διαιτητή της συνάντησης και να πάρει την άγουσα για τα αποδυτήρια.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, αν και η οπισθοφυλακή μας δεν παρουσίαζε σημάδια πως δεν μπορεί να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις τους ματς. Ο Κέβιν Μπλομ είδε πέναλτι σε -μάλλον- καθαρό μαρκάρισμα του Σωκράτη Παπασταθόπουλου στον Μπόατενγκ και έδειξε το σημείο του πέναλτι. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε να εκτελέσει ο σκόρερ του πρώτου τέρματος, Μπεν Χατίρα, ο οποίος νικώντας τον Στρατηλάτη, έφερε το ματς και πάλι στα ίσα (2-2).

Αυτό που ίσως πολλοί περίμεναν στη συνέχεια του παιχνιδιού τελικά δεν έγινε πραγματικότητα. Αν και μετά την επίτευξη της ισοφάρισης οι Γερμανοί πίεσαν για ένα δεκάλεπτο, δεν μπόρεσαν να μας κλείσουν στα καρέ μας με τους διεθνείς μάλιστα, να παίρνουν την πρωτοβουλία των κινήσεων και να βγαίνουν μπροστά. Στο 71', από καλή θέση μέσα στην περιοχή, ο Μπόατενγκ με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια και στο 75' η κοντινή κεφαλιά του Έμπερλεϊν, πέρασε άουτ.

Στο 82' ο Νίνης δοκίμασε με απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ να αιφνιδιάσει τον Μάνελ, όμως η μπάλα έφυγε άουτ. Ο ίδιος παίκτης ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση των 90' εκτέλεσε κόρνερ και ο Λαμπρόπουλος που είχε μπει στο παιχνίδι στο 60' νίκησε τους πάντες στον αέρα και έκανε το 3-2 για την Εθνικής μας. Στα επόμενα λεπτά μέχρι και ο τερματοφύλακας των Γερμανών πέρασε μπροστά για να σκοράρει και αν τα παιδιά του Νίκου Νιόπλια ήταν λίγο πιο ψύχραιμα, θα μπορούσαμε να έχουμε πετύχει και τέταρτο γκολ. Ο Ολλανδός ρέφερι μετά από τρια λεπτά καθυστερήσεων, σφύριξε για τελευταία φορά, με την Ελλάδα να είναι στον τελικό της Παρασκευής (27/7) κόντρα στον νικητή του Ισπανία-Γαλλία μετά από μια πέρα για πέρα παλικαρίσια νίκη κόντρα στους Γερμανούς.

Post by: MARIOS on July 24, 2007, 21:31:42 pm
Είχαν κόψει το ρεύμα οι κύριοι της ΚΩΛΟΔΕΗ!!!Τόσα φράγκα παίρνουν!!Ας αναβαθμίσουν το δίκτυο και μετά ας τα τσεπώσουν τα υπόλοιπα!!