THMMY.gr

Χαλαρή συζήτηση - κουβεντούλα => ee - Διατροφή => Topic started by: Megawatt on December 28, 2007, 04:06:40 am



Title: Να γιατι μας κοροιδευουν:
Post by: Megawatt on December 28, 2007, 04:06:40 am
Κάποιοι ζαχαροπλάστες μας κοροιδευουν και να γιατι:

Απο την συνταγη που ειχα ποσταρει εδω
http://www.thmmy.gr/smf/index.php?topic=1144.msg400070#msg400070
είπα να υπολογίσω τα συνολικά έξοδα που εκανα + τις 2 ώρες που μου πήρε η ολη διαδικασια:


ΕΡΓΟ:  Μελομακάρονα με Καρύδια
ΠΡΟΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ: 22 ευρω το κιλο (που ζηταει ο ζαχαροπλαστης)

ΑΝΑΛΥΣΗ ΕΞΟΔΩΝ :
(οι τιμες αναφερονται στο δευτερο μισο του Δεκεμβρη 2007 και ειναι τιμες σουπερμαρκετ)

2 φλ. Ελαιόλαδο~=500ml=2,5 ευρω (για 5 ευρω το 1 λιτρο "Σπιτικό")
1 φλ. + 1 φλ. Ζάχαρη~=3/4 κιλου=0,57 ευρω (για 0,76 ευρω το κιλο ζαχαρη Σερβίας)
Μελι 1φλυτζανι+1κουταλακι=1 κουτι κωνοφ-ανθεων στην τιμη των 3 ευρώ
1 πορτοκαλι (που το ξυνουμε στο ρεντε και το στοιβουμε)=0,33 (αφου τρια πορτοκαλια = 1 κιλο=1 ευρω)
1 κουτ. γλ. Σόδα + 1 κουτ. γλ. Μπέικιν Πάουντερ=0,10 ευρω
1 κουτ. σκόνη Κανελογαρίφαλα = 0,10
1 φλ. καφέ Κονιάκ= 60ml [Μεταχα 3 αστερων 350ml]= 1/6 του μπουκαλιου~=0,5 ευρω
Αλεύρι 1 κιλο~= 1 ευρω
1 ξυλαράκι Κανέλα= 1 απο τα 10 της συσκευασιας των 0,95 ευρω=0,095
150gr ψίχα καρυδιών με 10 ευρω το κιλο=1,5ευρω  (όχι απο σούπερμαρκετ αλλά απο μαγαζι με ξηρους καρπους)
Ηλεκτρικη ενεργεια για 1 ωρα φουρνου ισχυος 4 κιλοβατ (χοντρικα )= 1h * 4 ΚW= 4KWh * {0,07537ευρω/KWh +9% φορος}= 0,33 ευρω
(αν ο φουρνος μας διαθετει δυο λαμαρινες, μπορουμε να μειωσουμε στο μισο την ηλ.ενεργεια)
2 ωρες εργασιας με x ευρω η εργατωρα.=2x του κοστιζει ο μαγειρας του (αν εχει μαγειρα και δεν τα κανει ο ιδιος)

ΣΥΝΟΛΟ ΕΞΟΔΩΝ:  10,025 ευρω για την παρασκευη 5 κιλών μελομακαρονα. Άρα η τιμη ανα κιλο ειναι 2 ευρω.  Για να ειμαι σωστος, θα πρεπει στην τιμη αυτή να προστεθει και η τιμη της εργατωρας: Άρα 2+2x/5 ευρω το κιλο

Στο σημειο αυτο πρεπει να σημειωθει οτι ο ζαχαροπλάστης δεν αγοραζει τα υλικα σε λιανική τιμή οπως εμεις οι καταναλωτές απο το σουπερ μαρκετ, αλλά τα παιρνει σε χονδρικη τιμή απο τους προμηθευτές του σε τιμή πολύ μικρότερη.
Όμως έστω οτι τα αγοραζει σε λιανικη τιμη οπως εμεις. Για να φτασει σε σημειο να τα πουλαει 22 ευρω το κιλο μελομακαρονα οταν ξοδευει 2 ευρω για υλικα(!!!), θελει να εχει κερδος 20- 2Χ/5 ευρω.

Αν δεν εχει μαγειρα, τοτε x=0 και αρα το κερδος του ειναι 20 ευρω απο 1 κιλο μελομακαρονα!!!!

Αν εχει μαγειρα, τοτε σε μια ωρα λειτουργιας του ζαχαροπλαστειου, εφοσον ο μαγειρας δουλευει πισω στο εργαστηριο και ταυτοχρονα ο ζαχαροπλάστης πουλαει τα μελομακαρονα, παραγονται 2,5 κιλα μελομακαρονα (αφου σε 2 ώρες παραγονται 5 κιλα).
Τοτε ο ζαχαροπλάστης, αν πουλησει σε μια ωρα ΜΟΝΟ 2,5 κιλα μελομακαρονα (απο την παραγωγη στην κατανάλωση που λεμε),  βγαζει κερδος 20 ευρω/κιλο * 2,5= 50 ευρώ την ώρα απο τα μελομακαρονα!!!!!!
Δηλαδη , σε 8 ώρες ο ζαχαροπλάστης μας βγάζει 8*50=400 ευρω (πουλώντας 2,5 κιλα μελομακαρονα την ώρα) οταν ο βουλευτης παιρνει 320 ευρω την μερα...... ;D ;D
Ενταξει, απο τα 50 ευρω που βγαζει σε μια ώρα απο τα μελομακαρονα, δινει τα Χ στον εργατη του, καποια Y σε νοικι, και καποια Z σε ρευμα (φωτα μαγαζιού, συντήρησης στα ψυγεια, λαμπακια βιτρινας κλπ).
Βεβαια ούτε πουλαει 2,5 κιλα μελομακαρονα την ώρα.....αλλά λεμε οτι εστω τα πουλαει.
Συνεχίζοντας, αν δινει 3 ευρω στον εργατη του (τον ανασφάλιστο), τοτε 50-3-Υ-Ζ την ώρα του μενουν στην τσέπη.
Εφοσον το Ζ (το ρευμα) ειναι σταθερο και ισο και με το ζορι 1 ευρω την ώρα για καθε ζαχαροπλαστείο, τοτε αυτο που μεταβαλλεται σε καθε ζαχαροπλαστειο ειναι το νοικι (το Υ) και αυτο ανεβαζει την τιμη του κιλου μελομακαρονα τοσο ψηλα σε κάποια κεντρικα ζαχαροπλαστεια. ::)

Ο μηνας εχει 30*24h=720 ωρες. Αν το ζαχαροπλαστειο δινει νοικι ΝΟΙΚΙ τον μηνα=720ώρες, αυτο σημαινει οτι το Y ισουται με: Υ=Noiki /720
Τελικα, του ζαχαροπλάστη του μενουν στην τσέπη ανα ώρα: 50-3-[noiki/720] -1=46-noiki/720
Η τελευταια ποσοτητα ειναι θετικη και αρα εχει κερδος ο ζαχαροπλάστης οταν 46>noiki/720 δλδ οταν noiki<33120 ευρω!!!
Με αλλα λογια: ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΖΑΧΑΡΟΠΛΑΣΤΕΙΟ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΝΟΙΚΙ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΑΠΟ 33 ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΕΥΡΩ ΤΟΝ ΜΗΝΑ, ΕΧΕΙ ΚΕΡΔΟΣ πουλώντας τα μελομακαρονα 22 ευρω το κιλο!!! Δηλαδη ΟΛΑ τα ζαχαροπλαστεια!! Ποσο κερδος??
Παραδειγμα, τυπικη ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΚΗ  τιμη για το noiki των κεντρικών ζαχαροπλαστειων ειναι 3000 ευρω . Με αυτο το νοικι, το ωριαιο κερδος του ζαχαροπλάστη ειναι: 46-4,16= 41 ευρω την ωρα....... επι 8 = .... οσα και ο βουλετης σε μια μερα ^ex_shocked^ ;D ;D
Βεβαια αυτο το τελευταιο ισχυει αν πουλαει 2,5 κιλα μελομακαρονα την ώρα (ναι αλλα υπέθεσα και οτι αγοραζει τα υλικα πιο ακριβα αποτι στην πραγματικοτητα)..... Στην πραγματικοτητα πεφτει το ωριαιο κερδος του, αφου δεν πουλαει τοσα κιλα  γλυκα ανα ώρα και με τετοια τιμη ανα κιλο, αλλα τα Χριστουγεννα ΙΣΩΣ να πουλαει τοσα κιλα ΜΟΝΟ μελομακαρονα (ανα ωρα) - εξου και η εξωφρενικη τιμη σε αυτα.

ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΟ ΚΕΡΔΟΣ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ!!!!!
Σκεφτειτε οτι, αν το κεντρικο μαγαζι που δινει 3000 νοικι το μηνα, πουλαει τα μελομακαρονα 8 ευρω το κιλο, τοτε το κερδος του ειναι 6 ευρω το κιλο και σε μια ωρα ο ζαχαροπλαστης βγαζει- ακολουθωντας την ιδια λογικη- 15 -3 - 4,16 -1~= 7 ευρω την ωρα.=1400 ευρω τον μηνα καθαρα )
Αρα λοιπον, δινει ΚΑΙ 3000 ευρω νοικι ΚΑΙ του μενουν 1400 ευρω τον μηνα στην τσεπη. Φανταστειτε λοιπον ποσα περισσότερα θελει να βγαλει ο ζαχαροπλαστης που τα πουλαει 22 ευρω το κιλο!!!!! ΚΟΡΟΙΔΙΑ δλδ.... ^puke^

Γενικά λοιπον, οπου βλεπετε μελομακαρονα να πουλιούνται με τιμη πάνω απο 2 ευρω το κιλο, να ξερετε οτι το υπολοιπο ειναι καθαρο κερδος! (νομιμο ή οχι ο θεος ξερει...εγω μια προσπάθεια εκανα) :D


Title: Re: Να γιατι μας κοροιδευουν:
Post by: tsokis on December 28, 2007, 04:10:32 am
ρε MW αυτό πάντα ίσχυε και ισχύει....

σαν το σπιτικό έχει??

απ' τη μύγα ξύγκι βγάζουν....


Title: Re: Να γιατι μας κοροιδευουν:
Post by: Megawatt on December 28, 2007, 04:12:21 am
e nai , αλλα να φτασουν σε σημειο να πουλανε 22 ετρω το κιλο!!! ελεος!!!!

Και υπάρχουν και καποιοι που τα αγοραζουν κιολας! :D :D


Title: Re: Να γιατι μας κοροιδευουν:
Post by: Larry_Flynt on December 28, 2007, 04:13:27 am
Και μεις γίναμε μαλάκες ΗΜΜΥ.

 :D


Title: Re: Να γιατι μας κοροιδευουν:
Post by: xristoforos_ on December 28, 2007, 04:20:16 am
στο πόσο κοστίζει το μελομακάρονο έβαλες μέσα και "κόστος" και το ταλέντο του μάγειρα; :P

ixic_


Title: Re: Να γιατι μας κοροιδευουν:
Post by: Tempus Fugit on December 28, 2007, 04:23:47 am
Ποιος πουλάει ρε 22€ το κιλό τα μελομακάρονα? Απο Ελβετία τ' αγοράζετε?  ;D ;D ;D ;D

(Αμα μου πας Τερκενλή και Μίλτο και σε λοιπές "φίρμες" λογικό είναι να σε χουφτώνουν. Παντού όνομα πληρώνεις, ακόμα και στον κουραμπιέ  :P Μαγαζάκι της γειτονιάς κι άγιος ο θεος)


Title: Re: Να γιατι μας κοροιδευουν:
Post by: tsokis on December 28, 2007, 04:25:20 am
πάντως από όσο είδα γενικά, 12-16€ το κιλό πάνε αυτά φέτος.......


Title: Re: Να γιατι μας κοροιδευουν:
Post by: Megawatt on December 28, 2007, 04:25:37 am
στο πόσο κοστίζει το μελομακάρονο έβαλες μέσα και "κόστος" και το ταλέντο του μάγειρα; :P

ixic_

Ε σιγα που θελει ταλεντο, ρε συ..
Αλλα γλυκα ισως. Αυτο οχι. Σε λεω εκανα εγω ο ιδιος (τι ταλεντο εχω εγω) και βγηκαν πιο νοστιμα απο ζαχαροπλαστειου :D
Μερακι θελει ναχεις και την συνταγη που ποσταρα :D :D


Ποιος πουλάει ρε 22€ το κιλό τα μελομακάρονα? Απο Ελβετία τ' αγοράζετε?  ;D ;D ;D ;D
Για την Αθηνα ακουσα. Εδω Σαλονικα δεν ακουστηκε κατι τετοιο ::)


Title: Re: Να γιατι μας κοροιδευουν:
Post by: Tempus Fugit on December 28, 2007, 04:28:39 am
Θα ρωτήσω αύριο τον πατέρα μου να δω πόσο τα πουλάνε εκεί που δουλεύει. Ρώτα και την weliker ν' ακούσεις ενδεικτικές τιμές Κέρκυρας.  :P

Πάντως 22€ είναι τιμές Κολωνακίου, που πάνε οι "κυρίες" και νομίζουν οτι αγοράζουν χαβιάρι για το χριστουγεννιάτικο τραπέζι.  :P


Title: Re: Να γιατι μας κοροιδευουν:
Post by: Larry_Flynt on December 28, 2007, 04:44:09 am
Αφού τα υπολόγισε!


Title: Re: Να γιατι μας κοροιδευουν:
Post by: Johnny English on December 28, 2007, 04:50:10 am
Παπάρια.. τα περισσότερα ζαχαροπλαστεία μπαίνουν μέσα MW.. πολύ θεωρητικά τα βάζεις όλα.. αλλά τα "λοιπά έξοδα" είναι πολύ περισσότερα.. Ένα κέρδος της τάξης των 5 ευρώ το κιλό.. και πολύ σου λέω.. για Χριστούγεννα μάλιστα που έχουν και τα δώρα.. (όταν τα πουλάνε γύρω στα 14 όπως ειπώθηκε προηγουμένως).

Μόνο το ενοίκιο.. αν είσαι πάνω σε έναν μεγάλο δρόμο.. είναι πολύ μεγαλύτερο..


Title: Re: Να γιατι μας κοροιδευουν:
Post by: λήθη on December 28, 2007, 08:29:54 am
πες μου οτι εστω και ενας διαβασε αυτα που γραφεις ;D


Title: Re: Να γιατι μας κοροιδευουν:
Post by: magic woman on December 28, 2007, 10:11:41 am
Θα ρωτήσω αύριο τον πατέρα μου να δω πόσο τα πουλάνε εκεί που δουλεύει. Ρώτα και την weliker ν' ακούσεις ενδεικτικές τιμές Κέρκυρας.  :P

Πάντως 22€ είναι τιμές Κολωνακίου, που πάνε οι "κυρίες" και νομίζουν οτι αγοράζουν χαβιάρι για το χριστουγεννιάτικο τραπέζι.  :P
Αχ τρελό αγόρι που στάζεις μέλι (εδώ ταιριάζει το ζαχαροπλάστης ήταν ο πατέρας σου?) :D ;D ;D ;D


Title: Re: Να γιατι μας κοροιδευουν:
Post by: Larry_Flynt on December 28, 2007, 14:36:24 pm
Εγω τα διάβασα!


Title: Re: Να γιατι μας κοροιδευουν:
Post by: tsokis on December 28, 2007, 14:47:46 pm
Παπάρια.. τα περισσότερα ζαχαροπλαστεία μπαίνουν μέσα MW.. πολύ θεωρητικά τα βάζεις όλα.. αλλά τα "λοιπά έξοδα" είναι πολύ περισσότερα.. Ένα κέρδος της τάξης των 5 ευρώ το κιλό.. και πολύ σου λέω.. για Χριστούγεννα μάλιστα που έχουν και τα δώρα.. (όταν τα πουλάνε γύρω στα 14 όπως ειπώθηκε προηγουμένως).

Μόνο το ενοίκιο.. αν είσαι πάνω σε έναν μεγάλο δρόμο.. είναι πολύ μεγαλύτερο..

Εντάξει, είναι ενοίκια, εφορίες, ΤΕΒΕ, ΙΚΑ για υπαλλήλους,κ.α.,  αλλά όλα υπερκαλύπτονται τις άγιες τούτες μέρες.....
Βγάζουν τυχόν σπασμένα άλλων περιόδων του έτους.....αλλά για υπερτιμημένα ζαχαροπλαστεία της Τσιμισκή  :-X για παράδειγμα, δεν υπάρχουν σπασμένα....


Title: deleted
Post by: BOBoMASTORAS on December 28, 2007, 15:21:17 pm
deleted