Άρθρο Βήματος - Οι αιώνιοι Φοιτητές

<< < (3/5) > >>

anonymous-root:
Quote from: JAE on July 16, 2006, 15:23:11 pm

Το κυριότερο όμως είναι ότι οι επιχορηγήσεις του κρατικού προϋπολογισμού προς τα AEI υπολογίζονται με βάση και τον αριθμό των φοιτητών τους. Αρα τα AEI εισπράττουν πολύ περισσότερα από όσα δικαιούνται, ιδιαίτερα τα αρχαιότερα. Δηλαδή, η κατά κεφαλήν φοιτητική κρατική χρηματοδότηση είναι μεγαλύτερη από όσο παρουσιάζεται από τους απαιτούντες περισσότερα από τον ελλειμματικό κρατικό προϋπολογισμό.


Άρα τα πανεπιστήμια έχουν λεφτά και αδίκως φωνάζουν για ανεπαρκή χρηματοδότηση.
Μάλιστα, μάλιστα...  ^idiot^

JAE:
Quote from: aliakmwn on July 16, 2006, 19:53:52 pm

Ενα ακομα μεγαλυτερο προβλημα για την ελληνικη Ανωτατη εκπαιδευση, ειναι οι κακης ποιοτητας ιμιτασιον φοιτητες,


Μερικα ιμιτασιον ειναι καλυτερης ποιοτητας απο τα αυθεντικα.

Quote from: aliakmwn on July 16, 2006, 19:53:52 pm

οι οποιοι οντας <<ανεπαρκείς ως και ανίκανοι>> να αντεπεξελθουν στην, καιτοι χρονο με το χρονο εκπιπτουσα, διαδικασια των πανελληνιων,


Το οτι δεν γουσταρα να δωσω πανελληνιες με κανει ανεπαρκη και ανικανο;
Eπιλογη μου ηταν.

Quote from: aliakmwn on July 16, 2006, 19:53:52 pm

εγγραφονται φοιτητες σε καποιο αμφιβολης ποιοτητας ΙΔΙΩΤΙΚΟ Πανεπιστημιο του εξωτερικου,


Επιλογη μου και παλι.
Για να καταλαβω, ολα τα πανεπιστημια του εξωτερικου ειναι αμφιβολης ποιοτητας ενω τα ελληνικα εχουν πιστοποιητικο;  ;D

Quote from: aliakmwn on July 16, 2006, 19:53:52 pm

αγοραζουν τον πρωτο κυκλο σπουδων*** με τα διδακτρα τους (εχουν μετρητα και πληρωνουν βλεπεις)


Δεν ειχε διδακτρα το 96. ;D

Quote from: aliakmwn on July 16, 2006, 19:53:52 pm

και μετα το περας της τριετιας ερχονται εδω,


Πηγαμε πρωτα και φανταροι.  ;D

Quote from: aliakmwn on July 16, 2006, 19:53:52 pm

με 2-3 μονο αιτησεις βρισκονται να φοιτουν στα τελευταια εξαμηνα


Με μια και μοναδικη.  ;D

Quote from: aliakmwn on July 16, 2006, 19:53:52 pm

με ολα τα μαθηματα περασμενα και κατι βαθμαρες ΝΑ (χωρις κανενα συμπαθιο),


Κανε στο Τμημα μηνυση.  ;D

Quote from: aliakmwn on July 16, 2006, 19:53:52 pm

περνανε 6-7 μαθηματακια,


11+διπλωματικη.

Quote from: aliakmwn on July 16, 2006, 19:53:52 pm

παιρνουν τις πτυχιαρες


Διπλωμα λεγεται ρε ασχετε... ;D

Quote from: aliakmwn on July 16, 2006, 19:53:52 pm

α) και μετα απαιτουν να τους παρουν και στα μεταπτυχιακα -
β) και μαλιστα χαλανε τον κοσμο οταν δεν τους παιρνουν,
γ) και αν τους παρουν κανουν την παπια................


α)Αιτηση εκανα οπως ολοι οι αλλοι.
β)Ξερεις οτι δεν τον χαλασα ετσι υπηρχε λογος
γ) Οι αλλες πορτες ειχαν κλεισει - αν το πηγαινα το θεμα νομικα θα το κλεινανε (edit: εννοω θα ξαναξεκινουσε η διαδικασια εισαγωγης) και θα ειχα εκτος απο σενα τον μαλακα να μου την λεει και αλλους 47.

Quote from: aliakmwn on July 16, 2006, 19:53:52 pm

Και μετα ειρωνευονται και τους συμφοιτητες τους, οι οποιοι εδωσαν 27 φορες Πεδιο Ι και αλλες 45 Πεδιο ΙΙ για να τα περασουν, εφτασαν 8ο ετος και ακομα γαμιουνται να περασουν κατι μαθηματα των πρωτων εξαμηνων, που οι αλλοι οι "μαγκες" πληρωσαν και αγορασαν στο εξωτερικο...


Προβλημα τους αν τα δωσανε και 200 φορες.Το συστημα τους φταιει και οχι εγω.
Και επειδη αυτη ειναι επιπολαια απαντηση ΝΑ αου θυμισω οτι μερικοι αντι να πιασουν το θεμα της παραποιησης επιασαν το θεμα το πως μπηκα στο Τμημα. Λες και εγω ημουν ο υπευθυνος για το ετος εισαγωγης μου, το ποια μαθηματα μου αναγνωριστηκαν και ο τροπος που εβγαινε ο μεσος ορος μου.

Quote from: aliakmwn on July 16, 2006, 19:53:52 pm

Αυτοι ειναι που προκαλουν το μεγαλυτερο προβλημα.


Συμφωνω και μαθε οτι τους αρεσει.  ;D

Quote from: aliakmwn on July 16, 2006, 19:53:52 pm

Γιατι αυτοι ειναι οι <<ανεπαρκείς ως και ανίκανοι>>.
Κι ας ερθει ενας απο αυτους να μου πει κατι εμενα, τον εν δυναμει "αιωνιο" που ειμαι τριτο ετος και εχω περασει 6 μαθηματα - ουτε μια τριχα απο τα @@ μου δεν φτανει ;)


Ναι ετσι ειναι ενω εσυ που επιασες το λοττο στα τρια χρονια εισαι ο επαρκης και ο ικανος.  ;D

Quote from: aliakmwn on July 16, 2006, 19:53:52 pm

Ας καθαρισουμε πρωτα τα Πανεπιστημια μας απο αυτους τους παραθυρακηδες - πελατες,


--Προσβλητικο σχολιο διεγραφη---
Παραθυρακιας ναι - Πελατης οχι.

Quote from: aliakmwn on July 16, 2006, 19:53:52 pm

που υποβαθμιζουν και απαξιωνουν την ιδια την εννοια της Ανωτατης εκπαιδευσης και παιζουν με τον πονο μας ανενδοιαστα, και μετα θα δουμε τι θα κανουμε και με τους "αιωνιους".


Να μασταν μονο εμεις καλα θα ηταν.  ;)

Quote from: aliakmwn on July 16, 2006, 19:53:52 pm

Αλλωστε Νεκταριε, τι βρακια τι πτυχια... Το ιδιο ειναι, σημερα αν εχεις λεφτα τα αγοραζεις ολα. Και τα δυο, τα φετιχ μας εξυπηρετουν, τα βλεπουμε και ξεροχυνουμε, ετσι δεν ειναι?


Τετοιες ανωμαλιες εγω δεν εχω.  :D
Τωρα πως θα αντιδρασεις εσυ οταν θα παρεις το διπλωμα δεν ξερω.

Quote from: aliakmwn on July 16, 2006, 19:53:52 pm

***την ποιοτητα και το επιπεδο των οποιων γνωριζουμε πολυ καλα - αλλωστε εναντια στην καταντια αυτην αγωνιζομαστε ολοι εμεις οι "παρασυρομενοι" φοιτητες


Συγχαρητηρια για τις προσπαθειες σας. Το ξερεις οτι το εννοω.
Καταληκτικο ετος ειναι το 2010 παντως.

JAE:
Και μετα τα δικα μας Αλιακμωνα...

Μαρίνος Γιάννης: Γεννήθηκε στην Ερμούπολη της Σύρου το 1930. Είναι πτυχιούχος της Νομικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών και επί 45 χρόνια δημοσιογράφος, εκ των οποίων 32 διευθυντής του περιοδικού «Οικονομικός Ταχυδρόμος». Μέχρι προ ημερών ήταν σύμβουλος εκδόσεων και αρθρογράφος στο ίδιο περιοδικό και την εφημερίδα «Το Bήμα». Διετέλεσε συνεργάτης του «Ρόιτερ». Εχει τιμηθεί με πολλές διακρίσεις μεταξύ των οποίων το Βραβείο Ενώσεως Ευρωπαίων Δημοσιογράφων και της Κομισιόν ως ο καλύτερος Ευρωπαίος Δημοσιογράφος το 1989. Τον περασμένο Μάρτιο του απενεμήθη ο τίτλος του επιτίμου διδάκτορα Δημοσιογραφίας και ΜΜΕ του ΑΠΘ.

πηγη: http://www.hri.org/E/1999/99-06-14.dir/keimena/fpage/fpage.htm
Δευτέρα 14/06/99

Υ.Γ Κοινως τα ρασα δεν κανουν τον παπα.Ευρωβουλευτης Ν.Δ ο κυριος το 99.Ευγε ΑΠΘ για τις απονομες σου.

Junior:
Αλιάκμωνα, εσύ δεν είσαι που έλεγες ότι δεν πρέπει να πολεμάμε τους ανθρώπους αλλά τις απόψεις;

Αυτά που λες είναι καθαρά μπηχτές στον JAE.

Και το ότι οι άλλοι δεν είναι καλοί (ή δεν χρειάστηκε να δείξουν ότι είναι καλοί) δε σημαίνει ότι εμείς είμαστε.
Δεδομένου ότι ένα σημαντικό πρόβλημα είναι οι "παραθυράκηδες" δε σημαίνει ότι δεν είναι πρόβλημα οι αιώνιοι φοιτητές που δίνουν 27 φορές πεδίο 1 και 24.624.967 φορές πεδίο 2.

Όσο για το κείμενο του Μαρίνου, εγώ πιστεύω ότι δημιουργούν προβλήματα οι αιώνιοι φοιτητές αλλά κανένα από αυτά δεν αναφέρει ο Μαρίνος. Αυτά που αναφέρει είναι χαζοπροβλήματα (πχ πως θα γίνει η χρηματοδότηση) και λόγια εντυπωσιασμού που δεν είναι προβλήματα (πχ νεκροί γραμμένοι φοιτητές)

JAE:
Quote from: Junior on July 20, 2006, 16:32:30 pm

Δεδομένου ότι ένα σημαντικό πρόβλημα είναι οι "παραθυράκηδες" δε σημαίνει ότι δεν είναι πρόβλημα οι αιώνιοι φοιτητές που δίνουν 27 φορές πεδίο 1 και 24.624.967 φορές πεδίο 2.


Ουτε οι παραθυρακηδες ειναι προβλημα ουτε οι αιωνιοι φοιτητες.
Οι παραθυρακηδες μαλιστα δεν ειναι προβλημα ουτε στο Κρατος αφου τα "παραθυρα" δεν περιεχουν στοιχεια μη νομιμοτητας.

@Αλιακμων: Eγω δεν διαγραφω δικα μου ποστς.
Δικη σου τακτικη ειναι να διαγραφεις των αλλων.
Αν προσβαλεσαι (μου κανει εντυπωση που προσβαλεσαι οταν εχεις ριξει τοσο μπινελικι) που σε λεω μπιχλα σβησε την φραση αλλα οχι ολο το ποστ.


edit by aliakmwn:
1) Δεν σου ζητησα να σβησεις ολο το post, παρα μονο τη συγκεκριμενη φραση που quotαρισα.
2) Να μαθεις να ξεχωριζεις, ποτε ενα μπινελικι ειναι προσωπικη προσβολη και ποτε οχι. Στο μηνυμα μου τα εχωνα γενικως και αοριστως, το οτι εχεις λερωμενη τη φωλια σου και "τσιμπησες" ειναι δικο σου προβλημα. Μονος σου... ξεβρακωθηκες και αποκαλυψες οτι εισαι ενας απο αυτους που μπηκαν στη σχολη απο το παραθυρο.
Η μονη ονομαστικη αναφορα σε σενα ηταν περι... βρακιων, κι αυτο ορμωμενος απο την δικια σου την υπογραφη.
3) Συνηθως δεν διαγραφονται posts, ή φρασεις μεσα απο αυτα, εαν δεν υπαρξει πρωτα παρακληση προς τον συγγραφεα. Το ζητημα δεν ειναι να "λογοκρινουμε" αλλα να καταλαβει ο αλλος οτι αυτο που γραφει ενοχλει. (Βεβαια, εσυ στον MSN μού ειπες πως το διασκεδασες παρα πολυ με αυτα που εγραψα, και μαλιστα παραδεχτηκες πως, οταν ενα κραξιμο ειναι καλο, ακομα κι αυτος στον οποιο απευθυνεται το απολαμβανει. Τωρα τι ειδους διαλειψεις παθαινεις απο τη μια στιγμη στην αλλη κι εκει που το αντιμετωπιζεις χαλαρα, αρχιζεις να τα χωνεις, ειναι κατι που πρεπει να απασχολησει εσενα.) Αφου λοιπον οπως λες δεν σε ενδιαφερει κατι τετοιο, θα ξερω απο 'δω και περα και οταν νομιζω πως κατι που γραφεις χρειαζεται ψαλιδι, θα το κανω χωρις να μπαινω στον κοπο να σου το ζητησω.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page