[ΑΡΑΓΕ-ΕΑΑΚ]Ανακοίνωση για τις σημερινές πορείες ενάντια στο νομοσχέδιο Κεραμέως

<< < (6/6)

Katarameno:
Quote from: Thunderlord on January 30, 2021, 20:32:02 pm

Χάνουμε την πανδημία εμείς, γιατί εμείς είμαστε που πεθαίνουμε τελικά.

Και όπως ξαναείπα και στα παιδιά παραπάνω, δεν συμφωνώ με την λογική ότι "αυτοί τα σκατώσαν", άρα έχω το δικαίωμα να τα "σκατώσω κι εγώ όσο θέλω".

Από κει και έπειτα, ούτε υποστήριξα τη ΝΔ, ούτε πήγα στο Ντουμπάι την παραμονή πρωτοχρονιάς -ούτε μέχρι τη γιαγιά μου στο διπλανό χωριό δεν πήγα- για να μου γράφεις όλα τα σεντόνια.

Άστοχη τακτική, να κράζουμε κάτι που είπε κάποιος βάζοντάς του ταμπέλα και κράζοντας την ταμπέλα ανταυτού, Μου θυμίζει αυτούς που όταν τους κράζεις τη ΝΔ, αντί να κάτσουν να δουν τα επιχειρήματα που τους λες, λενε, σάμπως και με το ΣΥΡΙΖΑ πιο πριν ήμασταν καλύτερα, και μετά κράζουν αυτά που έκανε ο ΣΥΡΙΖΑ.

Εγώ απλά σχολίασα πως με ανησυχεί που οι φοιτητικοί σύλλογοι που έχουν σαν μότο πως παλεύουν για το καλό των συμφοιτητών και της κοινωνίας, κάνουν κάτι τέτοιο. Αυτό. Και αν σε μια δημοκρατική κοινωνία, ο μόνος τρόπος να δείξεις την αντίθεσή σου είναι να βγεις στο δρόμο διακινδυνεύοντας τις ζωές των συνανθρώπων σου, ε ίσως κάπου έχεις αποτύχει στην προσέγγιση.


Οχι δεν έκανες αυτό, Δεν σχολιάσες απλά αυτό.

Δεν είπες τίποτα για το συνωστισμό στα λεωφορεία και στα μαγαζιά που προκαλεί το ξαφνικό άνοιγμα της αγοράς από το 0% στο 100%, λες και δεν υπάρχει τρόπος να είχαν φτιάξει μια εφαρμογή να ελέγχει πόσοι θέλουν να πάνε σε ένα μαγαζί με χωρητικότητα 100 άτομα και αν ξεπερνούσαν τα 100 όσοι δήλωναν την επιθυμία να πάνε πχ στο Cosmos να τους έλεγε οτι τώρα δε μπορείτε έχει πολύ κόσμο θα μπορείτε τότε.

Δεν είπες τίποτα για άλλους πολύ χειρότερους συνωστισμούς λοιπόν αλλά είπες ότι ακριβώς και ο Κυρανάκης και τα τρολ της ΝΔ.

Και κανείς δεν οδηγείται από την λογική για την οποία λες : "δεν συμφωνώ με την λογική ότι "αυτοί τα σκατώσαν", άρα έχω το δικαίωμα να τα "σκατώσω κι εγώ όσο θέλω".

Δεν είναι θέμα να τα σκατώσουμε κι εμείς επειδή τα σκάτωσε ο Μητσοτάκης και η ΝΔ.

Άλλο είναι το ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΟΤΑΤΟ θέμα: Οτι ΕΝ ΜΕΣΩ ΠΑΝΔΗΜΙΑΣ και αυστηρού lockdown με παρανοϊκή χουντικής έμπνευσης απαγόρευσης κυκλοφορίας 9 μμ με 5πμ και ΜΕ ΚΛΕΙΣΤΑ τα ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ, η Κυβέρνηση των ξεφτιλισμένων χουντοφτυσμάτων ΒΡΗΚΕ ΕΥΚΑΙΡΙΑ να περάσει το όνειρο της ΔΑΠ-ΝΔΦΚ / ΝΔ για χούντα και στα πανεπιστήμια, με πλήρη έλεγχο οργουελικού τύπου, κάμερες (!!!), έλεγχο εισόδου, και το χειρότερο ΟΠΛΙΣΜΕΝΟΥΣ Ανεκπαίδευτους ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΥΣ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ.

Αυτό δεν είναι λόγος απλά καταλήψεων κτλ αυτό είναι λόγος να απαιτήσετε να διακοπεί και κάθε διαδικτυακό μάθημα γιατί και αυτό τους βολεύει για να μη συνειδητοποιήσετε τι τραγικές αλλαγές πάνε στα μουλωχτά να περάσουν οι δολοφόνοι οι απατεώνες οι ψεύτες και οι μιζαδόροι της ΝΔ τα @@@@ όπως ο Πλεύρης και ο Μπογδάνος που ουσιαστικά το εισηγήθηκαν (όπως ο ίδιος ο Μπογδάνος είπε).

Αν θέλετε να ξυπνήσετε μια μέρα και έκπληκτοι να διαπιστώσετε οτι θα σπουδάσετε σε ένα πανεπιστήμιο, τους κανόνες του οποίου τους θέτουν γνωστοί ναζί φασισταριά και ακροδεξιοί όπως ο Πλεύρης και ο Μπογδάνος με γεια σας με χαρά σας. Θα σημαίνει οτι είστε πιο #### και από αυτούς.

Αν δε θέλετε να ζείτε στο όνειρο των ψυχασθενών ναζί και χουντικών Πλεύρη και Μπογδάνου απλά σταματήστε τα όλα σταματήστε και τα online μαθήματα και τότε μόνο να ελπίζετε οτι δε θα ξυπνήσετε ξαφνικά στη χούντα του Πλεύρη και του Μπογδάνου στην οποία θα βιντεοσκοπείστε και απλά όταν θέλετε να φιλήσετε την / τον σύντροφό σας.

Ας μην πήγαιναν να περάσουν αυτό που θέλανε από το 1985 τουλάχιστον με κλειστές σχολές και εν μέσω πανδημίας και lockdown για να μη δημιουργούσαν οι ίδιοι το συνωστισμό που δημιούργησαν. Και ήξεραν οτι θα δημιουργήσουν.

Οποιαδήποτε σοβαρή κυβέρνηση ήθελε πραγματικά να σώσει κόσμο και να τα πάμε όντως καλά σε μια πανδημία δε θα τολμούσε ούτε να διανοηθεί να πάει να περάσει Νόμο για την Παιδεία τέτοιο καιρό, πόσο μάλλον αυτό το έκτρωμα των φασιστοΠλευροΜπογδάνων.

Οπότε, όχι φίλε, δε "χάνουμε" τον πόλεμο της πανδημίας. Η ΝΔ επίτηδες προκαλεί ότι γίνεται και είναι άρα η μόνη υπεύθυνη ακόμα και για αυτό το συνωστισμό.

Ας απέσυραν το Νομοσχέδιο με το που έβλεπαν οτι υπάρχουν καλέσματα για πορείες. Τι πιο λογικό ΑΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΣΑΙ για τη ΔΗΜΟΣΙΑ ΥΓΕΙΑ. ΑΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑΝ Η ΝΔ ΝΑ ΣΩΣΕΙ ΖΩΕΣ και όχι να επιβάλλει την ΧΟΥΝΤΑ που ονειρευόταν πάντα, μπορούσε απλά να πει ένα "Εντάξει αφού βλέπουμε οτι υπάρχει αναβρασμός και έχουν ανακοινωθεί πορείες το παίρνουμε πίσω το Σχέδιο Νόμου και θα το συζητήσουμε αφότου πετύχουμε την ανοσία αγέλης δλδ αφού εμβολιαστεί το 70%-80%. Για την οποία επίσης ανοσία αγέλης με τα εμβόλια ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΒΙΑΖΟΝΤΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ, ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΟΤΙ ΔΕ ΤΟΥΣ ΝΟΙΑΖΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΝΑ ΣΩΣΟΥΝ ΖΩΕΣ, ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΟΙ ΜΙΖΕΣ που είναι η ουσία της πολιτικής τους.

Και άρα άλλη μια απόδειξη για το αντίθετο ακριβώς από αυτό που είπες.

Ντροπή στην κυβέρνηση ΚΑΙ ΜΟΝΟ λοιπόν για το οτι έγινε ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ο συνωστισμός λόγω της ΑΔΙΑΛΛΑΞΙΑΣ του ΑΥΤΑΡΧΙΣΜΟΥ της και της ΧΟΥΝΤΙΚΗΣ ΤΗΣ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑΣ.
Αλλά ποιοι να ντραπούν? Αυτοί που δε ντράπηκαν ούτε για τους 5700 που δολοφόνησαν? Αφού πανυγήριζαν κι από πάνω όπως μας ενημέρωσε ο ίδιος ο Αντιπρόεδρος της ΝΔ, Άδωνις Σκατοργιάδης

Thunderlord:
Πάλι κατέληξες να κράζεις τη ΝΔ...

Αλήθεια, δεν είπα κάτι για αυτά, όχι. Δεν είπα για το συνωστισμό στα λεωφορεία και στα μαγαζιά που προκαλεί το ξαφνικό άνοιγμα της αγοράς, ούτε για τον τρόπο που χειρίζεται η κυβέρνηση την κατάσταση.

Πολύ απλά γιατί δεν κάθομαι να λέω την άποψη μου χωρίς λόγο.

Δεν είδα κανένα ποστ που να έλεγε πόσο καλή είναι η κυβέρνηση μας, ή τι καλά που χειρίζεται την πανδημία ή πόσο σωστά έγινε το άνοιγμα της αγοράς.
Να είσαι σίγουρος ότι άμα έβλεπα, θα σχολίαζα.

Αντιθέτως είδα εδώ ένα ποστ που έλεγε πόσο καλή ήταν η πορεία, οπότε σχολίασα αυτό που με απασχολούσε.

Δεν νομίζω πως πρέπει κάθε φορά που σχολιάζω τη γνώμη μου να σχολιάζω και ό,τι άλλο με απασχολεί.

Άμα θες να κράξεις την κυβέρνηση, με γεια σου και χαρά σου. Μην τη συνδέεις με τη γνώμη μου όμως και να με κράζεις πάνω σε αυτό

Prison Mike:
Quote from: Thunderlord on January 30, 2021, 20:32:02 pm

Και αν σε μια δημοκρατική κοινωνία, ο μόνος τρόπος να δείξεις την αντίθεσή σου είναι να βγεις στο δρόμο διακινδυνεύοντας τις ζωές των συνανθρώπων σου, ε ίσως κάπου έχεις αποτύχει στην προσέγγιση.


Εσύ τι θα πρότεινες να γίνει έτσι ώστε να ακούσει η  κυβέρνηση την φωνή των φοιτητών και να μην περάσει το νομοσχέδιο;

Thunderlord:
Παραπάνω είπε κάποιος/α ότι η πλειοψηφία της ακαδημαϊκής κοινότητας είναι ενάντια στο νομοσχέδιο.

Θα πρότεινα, εφόσον ισχύει αυτό, οι σύλλογοι να έρθουν σε επικοινωνία με τους εκάστοτέ πρυτάνεις ώστε να ακολουθηθεί μια κοινή πορεία. Νομίζω θα έδινε ένα πολύ ηχηρό μήνυμα εάν τόσο οι φοιτητές όσο και οι καθηγητές συμφωνούσαν και πορευόντουσαν μαζί. Σκεφτείτε πχ μια στάση εργασίας από το εκπαιδευτικό προσωπικό, μαζί με μια "κατάληψη" (ή όπως αλλιώς πρέπει να το πούμε) από τους φοιτητές.

Εάν σε αυτήν τη "συμμαχία" έμπαινε και η ένωση αστυνομικών εργαζομένων που αν θυμάμαι καλά σε άρθρο που είχε ανεβάσεις κάποιος παλαιότερα (νομίζω το Καταραμένο) έχει δηλώσει πως είναι κατά του νομοσχεδίου, τότε η θέση θα ισχυροποιούταν πολύ.

Έτσι καταφέρνεις να ακουστείς, χωρίς να επιβάλεις την γνώμη σου σε όλην την κοινωνία, με το έτσι θέλω και χωρίς να διακινδυνεύσεις ζωές ανθρώπων. Αυτοί που επηρεάζονται είναι οι άμεσα εμπλεκόμενοι, οι φοιτητές και οι καθηγητές, ενώ αν κάποιοι έχουν αντιρρήσεις μπορούν να το εκφράσουν δημοκρατικά σε κάποια γενική συνέλευση (για φοιτητές) ή σε συνέλευση καθηγητών.

Βέβαια, για να λέμε του στραβού το δίκιο, ουδεμία εμπειρία έχω από τέτοιες κινητοποιήσεις, οπότε δεν ξέρω την αποτελεσματικότητα του σχεδίου. Ωστόσο θεωρώ πως υπάρχουν πολλές εναλλακτικές, στη σημερινή κοινωνία πέρα από τη διαδήλωση.

Navigation

[0] Message Index

[*] Previous page